Kaffeine

Kaffeine

Autor: Admin

Data: 6 czerwca 2007

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 18014

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

Kaffeine jest domyślnym programem do odtwarzania plików Video w KDE. Program posiada bardzo rozbudowane możliwości a po zainstalowaniu kompletu kodeków Audio Video umożliwia nam odtwarzanie długiej listy formatów zapisu plików multimedialnych. Program wyposażony jest w listę odtwarzania dzięki której będzie nam łatwo kolejkować filmy i muzykę. Dodatkowo program pozwala oglądać filmy zapisane na DVD, VCD, SVCD, audio CD oraz obraz przesyłany przez urządzenia DVB.

Kilka porad dotyczących Kaffeine

Filmy DVD:

Aby móc odtwarzać filmy DVD należy zainstalować bibliotekę libdvdcss, jest ona automatycznie instalowana przy instalacji multimediów w 3 poleceniach ale tylko dla systemów 32 bitowych użytkownicy sustemów 64 bitowych muszą doinstalować ją ręcznie.

Napisy:

Domyślnie jeśli otwieramy plik video program sam próbuje załadować napisy które maja taką samą nazwę jak otwierany polik video , jeśli napisy mam y w innym katalogu lub i innej nazwie przełączamy się na listę odtwarzania i klikamy prawym przyciskiem na docelowym filmie i wybieramy z menu dodaj napisy.

Jeśli napisy są zbyt małe wybieramy z głównego menu opcje i konfiguracja następnie w zakładce napisy wybieramy wielkość czcionki.

Nagrywanie strumieni z internetu:

Kaffeine umożliwia nam nagranie strumieni audio/video nadawanych przez internet (mms://) możemy je otworzyć wybierając plik otwórz położenie sieciowe a następnie po rozpoczęciu odtwarzania pliku wcisnąć w manu sterownia odtwarzaniem ikonkę REC (czerwone kółeczko), wybieramy następnie miejsce gdzie plik ma być zapisany i cierpliwie czekamy na ponowne otwarcie strumienia. Podczas odtwarzania strumień zostaje zapisany do pliku na dysku.

Sterownik ekranu:

W niektórych sytuacjach pomimo poprawnego zainstalowania wszystkich sterowników filmy będą odtwarzane bez obrazu. Dzieje się tak czasami w przypadku niektórych sterowników do kart graficznych (np.: VIA) należy wtedy z menu Ustawienia >> Konfiguracja silnika Xine w zakładce Video wybrać inne wyjście video domyślnie zaznaczone jest auto (trzeba eksperymentować tak aby uzyskać płynne odtwarzanie)

Komentarze (0)