Fundacja Wolnego Oprogramowania zajmie się firmą Novell ??

Tagi:
Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE
Free Software Foundation chce rozpatrzyć czy firma Novell właściciel dystrybucji Suse ma prawo do sprzedaży Linuksa "Społeczność linuksowa chce aby coś zrobić w sprawie tej umowy, jak również aby zapobiec innym podobnym umowom. Wiele osób obawia się, że może ona dać początek atakom patentowym ze strony Microsoftu." - powiedział w piątek Eben Moglen, prezes Fundacji Wolnego Oprogramowania.
Reuters napisał, a polskie media powtórzyły, że Fundacja Wolnego Oprogramowania rozważa zakazanie Novellowi sprzedaży Linuksa. Zakaz miałby wynikać z tego, że społeczności wolnego oprogramowania (reprezentowanej tu przez FSF) nie podoba się polityka Novella, a konkretnie umowa z Microsoftem, i miałby być sposobem na ?ukaranie? firmy.
Czytelnikom 7thguarda zapewne nie trzeba tłumaczyć, że jest to stek bzdur.
FSF nie posiada praw do Linuksa, co więcej, licencja GNU GPL (i koncepcja Wolnego Oprogramowania w ogóle) nie pozwala na odebranie komuś prawa do dystrybucji tylko dlatego, że go ?nie lubimy?. Dystrybutor może stracić takie prawo, jeśli łamie licencję, ale to nie ma miejsca w omawianym przypadku ? Richard Stallman kilka miesięcy temu sam przyznał, że umowa Novell-Microsoft nie narusza GPLv2.
Co się więc dzieje naprawdę?
Fundacja pracuje nad kolejnym, trzecim już szkicem trzeciej wersji GNU GPL. I rzeczywiście chce zamieścić w nim coś, co zatka ?dziurę? wskazaną przez umowę Novell-Microsoft, której warunki ? konkretnie zapis o ochronie patentowej dla klientów ? postrzega jako niezgodne z duchem Wolnego Oprogramowania. W dotychczasowych szkicach GPLv3 mowa była jedynie o licencjach patentowych otrzymanych przez dystrybutora. W nowym szkicu ma się znaleźć zakaz zawierania umów patentowych dyskryminujących wobec użytkowników końcowych.
W efekcie, po opublikowaniu końcowej wersji licencji, Novell zapewne rzeczywiście nie będzie mógł prowadzić dystrybucji oprogramowania objętego GPLv3 ? a wiele istotnych projektów już zapowiedziało jej użycie. Z tym, że akurat Linux do nich nie należy.
Źródło: 7thguard.net
fkaluza Data: 2007-02-05 12:52:59Odpowiedz
linux vs NOVEL
dziwne dla mnie to troszeczke, ale generalnie jak by na umowe NVWEL i MS nie patrzec to Novel duzo dobrego do linuxa wnosi a jezeli o firmy chodzi to prestizu dodaje.
Gość Data: 2007-02-05 12:56:27Odpowiedz
powiedzmy sobie szczerze dla firm liczy się w sumie albo Novell albo Red Hat a novell ze tak powiem chciał dobrze a wyszło tak jak może tylko wyjść jeśli się współpracuje z MS
Twój komentarz został donany
Gość Data: 2007-02-06 10:16:21Odpowiedz
leśne coś
powtarzacie jak głuchy telefon straszne brednie, poważni ludzie nawet piszą, że to zbyt głupie by nawet nazwaćto FUDem...
Sami zobaczcie
http://enterprise.linux.com/enterprise/07/02/05/181235.shtml?tid=23&tid=51&tid=11
Krótko: Novell ma się świetnie, umowa z MS jest w pełni zgodna z GPL 2, GPL 3 zanim ujrzy światło dzienne to autor artykułu zostanie Miss America...
I najlepsze:
Federacja Wolnego Opro. nie ma żadnego wpływu na w pełni legalną umowę Majkrosoftu z Novellem. Tyle w temacie
Komentarze (3)