Vista rozpowszechni Linuksa??

Tagi:
Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE
Już w tym miesiącu ma nastąpić premiera najnowszego systemu z rodziny Windows mianowicie Visty. Jak zawsze nowa wersja przynosi ze sobą duże wymagania systemowe co akurat w tym przypadku rozpoczęło dyskusję nad wyborem Linuksa w miejsce nowej wersji Windowsa dla zwykłych komputerów biurkowych wyposażonych jedynie w pakiet Office, których jednak jest najwięcej.
Najnowszy system z Redmont nie przynosi ze sobą wszystkich "rewolucyjnych technologii" o jakich była mowa podczas jego promocji w zeszłych latach a to właśnie one miały przechylać szale na jego stronę. Dodatkowo większe wymagania systemowe w niczym nie odzwierciedlają szybkości i funkcjonalności systemu. Dlatego tez wiele przedsiębiorstw stanęło lub stanie przed wyborem aktualizować system na Vistę wraz ze zmianą sprzętu czy migrować na Linuksa i pakiet Open Office.
Dlaczego druga opcja wydaje się akurat teraz bardziej atrakcyjna:
Umowa podpisana pomiędzy Novell’em a Microsoftem dała do zrozumienia że systemy z rodziny Linuksa liczą się już na rynku i możliwa jest ich kooperacja - jednak społeczność nie jest do końca taka zadowolona o czym dobrze wiemy
Przedsiębiorstwa posiadają park maszyn w miarę jednorodny a dokładniej pewne partie identycznych sprzętowo komputerów dzięki czemu przygotowanie pierwszego stanowiska jest równoznaczne z przygotowaniem całej partii komputerów.
Okresy gwarancyjne maszyn mogą się już kończyć i zmiana systemu nie będzie już zabroniona przez gwarancję i umowy.
Pakiet Open Office jest już na tyle rozwinięty że można w pełni z niego korzystać w większości codziennych zastosowań, dodatkowo coraz więcej instytucji w sumie musi wspierać otwarty format zapisu jaki oferuje nam Open Office.
Innym rozwiązaniem dopiero raczkującym ale już zdobywającym zwolenników są zdalne aplikacje biurowe obsługiwane przez przeglądarkę internetową – ogólnie planuje się iż w przyszłości większość komputerów będzie korzystała z pakietu sieciowego umieszczonego na jednym z komputerów w przedsiębiorstwie co ma skutkować lepszym obiegiem dokumentów i brakiem problemów z poszczególnymi stanowiskami.
- Pełna kontrola nad komputerem użytkownika:
- dostęp zdalny
- ograniczony dostęp użytkownika (użytkowanie bez możliwości instalacji niechcianego oprogramowania: komunikatory, p2p, etc…)
- bardzo mocno ograniczone działanie wirusów
- odpowiednia instalacja umożliwia nam pełne jego odtworzenie systemu bez utraty jakichkolwiek plików ustawień użytkownika (tapety, korespondencji etc)
- bezproblemowe przeniesie użytkownika jego ustawień i plików na całkowicie inna maszynę w razie awarii
Czy te wszystkie atuty stawiają otwarte systemy na dość dobrej pozycji w konkurencji do nowego systemu z Redmont
Komentarze (0)