Koalicja na Rzecz Otwartych Standardów

Autor: Dziennik Internautów - Krzysztof Gontarek
Data: 18 grudnia 2006
Kategoria: Archiwum
Odsłon: 2640
Tagi:
Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE
14 grudnia 2006 r. rozpoczęła działalność Koalicja na Rzecz Otwartych Standardów (KROS). Skupia ona organizacje i grupy związane z rynkiem informatycznym zainteresowane promocją wolnych i otwartych standardów, a co za tym idzie także wolności wyboru oprogramowania, której to przynajmniej polscy przedsiębiorcy wciąż jeszcze nie mają.
Jak czytamy na stronie organizacji, koalicjanci chcą dążyć do tego, by w Polsce została zagwarantowana - w tym również prawnie - swoboda w wyborze rozwiązań informatycznych służących do przetwarzania i przekazywania informacji przez obywateli, podmioty gospodarcze i administrację.
Swobodę tę - zdaniem przedstawicieli KROS - można zapewnić tylko pod warunkiem zagwarantowania otwartości standardów wymiany i zapisu informacji. Podobnie uważają eksperci Banku Światowego (World Bank), którzy ponad rok temu opracowali specjalny raport, z którego wynika, że otwarte standardy są także środkiem do stymulowania wzrostu gospodarczego i innowacyjności.
Tymczasem, jak pokazuje polska rzeczywistość (np. ciągnąca się od kilku lat batalia o otwarcie specyfikacji technicznej KSI Mail, niezbędnej do przesyłania danych do ZUS), otwarte standardy wciąż nie są na porządku dziennym w naszym kraju. Nawet tam, gdzie szczególnie powinna zostać zachowana neutralność technologiczna, przejrzystość oraz możliwość wyboru - czyli w administracji oraz instytucjach państwowych.
Taki stan rzeczy - korzystania z zamkniętych standardów - prowadzi zwykle do podwyższenia kosztów działalności administracji publicznej oraz firm (np. poprzez zmuszanie do zakupu określonego oprogramowania danej firmy), nie służy wprowadzeniu powszechnego elektronicznego obiegu dokumentów, ogranicza innowacyjność, uniemożliwia też zastosowanie nowoczesnych technologii w codziennym życiu, prowadząc do utrzymania na danym obszarze rynku monopolu jednej firmy.
Założyciele KROS wymieniają następujące korzyści wynikające ze stosowania otwartych standardów:
- możliwość swobodnej wymiany informacji i docierania z nią do wszystkich zainteresowanych,
- zagwarantowanie dostępu do informacji archiwalnych w perspektywie czasowej znacznie przewyższającej żywotność dzisiejszych narzędzi do przetwarzania informacji,
- wolność w wyborze dostawcy narzędzi informatycznych służących tworzeniu, wymianie i zapisywaniu informacji, jednocześnie przyczyniając się do obniżenia kosztów z tym związanych,
- zwiększona interoperacyjność i elastyczność stosowanych rozwiązań informatycznych,
- lepsza jakość systemów IT,
- szybszy rozwój polskiej myśli technologicznej,
- zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności polskich firm informatycznych,
- stworzenie solidnych podwalin pod rozwój społeczeństwa informacyjnego i ograniczenie poziomu wykluczenia cyfrowego.
Koalicja na Rzecz Otwartych Standardów (KROS) zamierza promować ideę otwartych standardów poprzez dedykowaną witrynę www.standardy.org, działania edukacyjne oraz aktywne informowanie opinii publicznej o postępach i niedociągnięciach w zakresie standaryzacji polskich systemów informacyjnych, zwłaszcza pozostających pod kontrolą jednostek administracji rządowej i samorządowej.
Komentarze (2)