SuperSUSE

SuperSUSE

Autor: Admin

Data: 30 maja 2006

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 7643

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

Kilka miesięcy temu opisywaliśmy wrażenia z instalacji i pierwszych kroków specjalnego wydania SUSE. SUPER jest okrojoną zoptymalizowaną wersją wydania SUSE 10.0, która ma działać szybko i bez zbędnych aplikacji, procesów i usług. Wszystko wydawało by się piękne ale 1CD daje nam naprawdę okrojony system (nie znajdziemy tam: Gimpa, OpenOffice, mc, i wielu innych).

System możemy ściągnąć w kilku wersjach:

http://en.opensuse.org/SUPER

1CD instalacja ze środowiskiem KDE co ciekawe KDE w wersji znanej nam z wydania 10.1
1CD instalacja ze środowiskiem GNOME
I inne…
 

Maszyną testową stał się laptop (jak to bywa w takim sprzęcie z błędną obsługą zarządzania energią) 1,5GH, 490MB RAM, 40GB HDD, CD-R/W, Unichrome Pro IGP 64MB – karta graficzna.

 

Z samą instalacją były małe problemy (błędy w biosie laptopa – linuxy są na to czułe) jednak jak przystało na 1CD system instalował się około 30min.

 

Pierwsze uruchomienie zdziwiło mnie nawet nie faktem iż system włącza się znacznie szybciej ale od razu działały filmy i mp3 czego do tej pory nie doświadczyłem w SUSE.

 

Do dyspozycji domyślnie mamy 2 bardzo ciekawe i godne uwagi programy-narzędzia.

 

APT (Kynaptic – nakładka graficzna) – narzędzie znane szczególnie użytkownikom dystrybucji Debian (Ubuntu – jeśli się mylę poprawcie). Służy do zarządzania oprogramowaniem a dokładnie instalacja korzystając z zasobów sieciowych (dla posiadających szybkie łącze) rewelacja ponieważ program sam rozwiązuje zależności szukając, ściągając i instalując je przed właściwym pakietem. Dodatkowo narzędzie to umożliwia pełną aktualizacje systemu (ostrożnie proszę z tego korzystać).

 

Wybrałem pełną aktualizacje 170MB do ściągnięcia i zaczęły się problemy. System rozwiązał wszystkie zależności i ściągnął wszystkie pakiety jednak niektóre były uszkodzone i nie udało ich się zainstalować, dodatkowo program zaktualizował kernel na najnowszy fajnie ale system nie do końca chciał z nim współpracować a dokładnie automatyczne montowanie i zarządzanie energią. Musiałem ręcznie pościągać zepsute pakiety i je zainstalować oraz wykonać downgrade Kornela. UWAGA dla zwiększenia wydajności i szybkości systemu zastosowano metodę prelinkowania której konfiguracja po instalacji zajmuje trochę czasu (do 3min). Troche czasu upłynęło ale faktycznie system zaostał zaktualizowany nawet KDE jest teraz w wersji 3.5.2 level b (nowsze niż w SUSE 10.1).

 

Klik – umozliwia nam zainstalowanie programu prosto ze strony WWW bez uprawnień administratora (tylko do użytku użytkownika, który instalował) bardzo zmyślne narzędzie a baza dostępnych programów jest naprawdę imponująca. Niestety za te udogodnienia zapłacimy wielkością ściąganego pliku i szybkością uruchamiania takiego programu (przypomina mi się Windows ale proszę nie porównywać ponieważ klik nie pozwala na ingerencje w system więc jest w pełni bezpieczny)

 

Ogólnie pomimo moich kombinacji system nie stracił na szybkości i działa faktycznie zwinnie i sprawniej niż normalne wydania. Dodatkowo dzięki apt (Kynaptik po pierszej aktualizacji nie chce już działać) zainstalowałem brakujące programowanie (z OpenOffice były problemy i musiałem ręcznie instalować oraz kilka pakietów zawierało błedy i też trzeba było ręcznie instalować). Niestety przy domyślnie ustawionych serwerach z oprogramowaniem niw uświadczymy Kadu i czy innych znanych polskim użytkownikom programów a szkoda.

 

Ogólnie wystawiam 4+ całemu systemowi za szybkość działania i apt noi oczywiście działające usypianie na dysk.

Komentarze (7)

Gość Data: 2006-05-30 11:05:44Odpowiedz

ort

"Klik – umozliwia nam zainstalowanie[...] więc jest w pełni bespieczny)"
piszę się "beZpieczny"

Gość Data: 2006-05-30 14:26:25Odpowiedz

A ja, czy dobrze zkomentowałem? Ilu byków załadowałem we wtych zdanjach?

Besprzecznie pisze się beZpieczny.

Gość Data: 2006-05-30 14:28:30Odpowiedz

A ty to ty czy ta? Mam na myśli ja.
Chłopczyka trzeba traktować inaczej.

Gość Data: 2006-05-30 15:11:50Odpowiedz

Unichrome Pro

a co z kartą Unichrome Pro, wykrył ja?? wsparcie 3D??

Gość Data: 2006-05-30 15:31:35Odpowiedz

Unichrome

niezbyt walcze teraz ze sterami openchrome ale ciezko cierzko cos

Gość Data: 2006-05-31 11:38:24Odpowiedz

Marzy mi się susełek na moim laptopie, ale trochę przeraża mnie to dłubanie po instalacji. Ale kto wie moze się kiedyś przełamię

Twój komentarz został donany

Gość Data: 2006-06-01 19:38:08Odpowiedz

pol roku za puzno ale lepiej puzno niz w cale.