Instalacja SUSE 10.1

Instalacja SUSE 10.1

Autor: Admin

Data: 15 maja 2006

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 9037

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

Poniżej opiszę instalacje wersji 10.1 w wersji 5+1 CD pobranej 12 maja 2006 roku. Przed instalacją standardowo sprawdzamy możliwość bootowania z płyty CD jeżeli nie jest ustawione to zmieniamy odpowiednie parametry w Biosie (patrz instrukcja obsługi płyty głównej). Wkładamy CD 1 po uruchomieniu komputera, jeżeli nie zdarzyliśmy to restartujemy komputer.

Po poprawnym załadowaniu się płyty instalacyjnej powinniśmy ujrzeć menu Instalacyjne z domyślnie zaznaczoną opcja uruchom system z dysku twardego (boot from HD) my wybieramy pozycje instalacja (strzałki góra/dół) system w domyślnej instalacji wykrył prawidłowo kontroler dysku SATA, z czym poprzednia wersja miała duże problemy i działała instalacja tylko w trybie safemode.

Po około 3 minutach powinien pojawić się instalator, który zapyta nas o język instalacji a następnie, co ma zrobić (nowa instalacja/aktualizacja/inne).

Jeżeli zauważymy bardzo  brzydką grafikę spróbujmy ustalić rozdzielczość, z jaką pracuje monitor w moim przypadku instalator uruchomił się w rozdzielczości 800x600 w takim przypadku restartujemy komputer i w na przy wyborze (uruchomienie zainstalowanego systemu/instalacja) naciskamy klawisz F3 i z menu wybieramy interesującą nas rozdzielczość w moim przypadku 1024x768 i czekamy na załadowanie się instalatora.

 
Jako tryb instalacji wybrałem nową instalacje.

Zaznaczyłem pole dodaj dodatkowy nośnik instalacji 6CD zawierające zamknięte oprogramowanie (JAVA, Opera, Flash, Adobe Leader i inne)

 

Następnymi krokami było zaakceptowanie konfiguracji proponowanej przez instalator odnośnie formatowania dysku i miejsca instalacji

 

Proszę bardzo uważać system domyślnie zaproponował mi wymazanie 2 partycji instalacji SUSE 10.0 Której nie chciałem usuwać.

 

Wybrałem ręczne partycjonowanie i ustawiłem, aby system zainstalował się na nieużywanej partycji 6GB (patrz partycjonowanie). Domyślnym środowiskiem do instalacji był GNOME jednak z przyzwyczajenia wybrałem KDE.

W zakładce Zaawansowane (podsumowanie instalacji) dodałem kilka interesujących mnie pakietów, aby oszczędzić sobie późniejszego doinstalowywania:

make
gcc
autoconf
automake
kernel-source
glibc-devel
cnurses-devel
nuurses
 

Zalecam dodanie ich czasami są bardzo potrzebne

 

Jeśli zaznaczyliśmy dodanie dodatkowych pakietów zostaniemy poproszeni o wybranie nośnika w moim przypadku CD oraz włożenie go do napędu, akceptujemy.

Po tych wszystkich wstępnych konfiguracjach instalacji następuje właściwa instalacja i żonglerka płytkami. Po CD 1 zostałem poproszony o CD z dodatkowym oprogramowaniem później powrotem o CD 1 i restart komputera. Po restarcie (nic nie klikamy system domyślnie uruchomi się do dalszej instalacji) system instaluje 2, 3, 4, 5 CD.

W moim przypadku instalacja 6CD zajęła około półtorej godziny (laptop z wolnym CD-ROM) ogólnie instalacja winXP trwała dłużej.

 

Teraz następuje konfiguracja systemu. Zostaniemy poproszeni o hasło roota (użytkownik uprzywilejowany do instalacji oprogramowania/ konfiguracji systemu itd.), wpisanie danych użytkownika zwykłego uwaga poniżej zaznaczone domyślnie jest auto logowanie, jeżeli chcemy za każdym razem logować się proszę odznaczyć ta opcje. System niestety nie wykrył dobrze mojej karty graficznej i ustawił ją na domyślny sterownik VESA. Jeszcze tylko konfiguracja połączenia z Internetem i mamy zainstalowany system.

Komentarze (5)

Gość Data: 2006-05-19 20:51:38Odpowiedz

Linuksy

Systemom operacyjnym takim jak SuSe 10 , SuSe 10.1 , Mandriva 2006.0 bardzo duzo brakuje aby konkurowac z Windowsem. Kazda osoba ktora zainstaluje ktorys z wymienionych O.S. natychmiast przystapi do instalacji Neostrady. Zestawianie polaczenia z Neostrada napotyka na duze trudnosci z roznych przyczyn . Glowna przyczyna sa bledy jakie popelniaja programisci .Systemy te sa bardzo obszerne i juz nikt nad nimi nie panuje. Co jakis czas publikowane sa kolejne wersje ktore wg. opsiow sa juz wspaniale , ale jak sie je zainstaluje do komputera to okazuje sie ze sa przecietne i nic nie maja z zapowiadanej wspanialosci.

Gość Data: 2006-05-20 17:29:34Odpowiedz

kolejny winuser

kolejny winuser... szkoda liter na pisanie, tylko w polsce jest tak kiepska forma stalego lacza jak neostrada no moze mozambik dojdzie do tego, to nie niedbalstwo programistow ale monopolizm microsoftu i tpsa ...linux on top!

golem Data: 2006-05-21 18:51:38Odpowiedz

instalacja z DVD teoretycznie niemożliwa

Ja instalowałem nowe SUSE z DVD i napotkałem na znaczący problem. Mam bezprzewodową klawiturę Logitecha i po starcie z płyty nie za wiele moge zdziałać za jej pomocą. Klawiatura nie działa!!! Dobrze, że mam jeszcze starą na PS. Obecnie używam Super Suse i nie miałem problemu z bezprzewodową klawiaturą...

Gość Data: 2006-10-05 20:03:54Odpowiedz

Twój komentarz został donany

Gość Data: 2006-12-14 21:04:49Odpowiedz