Menadżer profili

Menadżer profili

Autor: YaST2 help

Data: 18 kwietnia 2006

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 11241

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

Często zdarza się nam korzystać z komputera w kilku konfiguracjach najczęściej są to różne konfiguracje sieci. Wszystkim zainteresowanym przedstawiam menadżera profili, który umożliwi nam łatwe przełączanie się pomiędzy konfiguracjami a także stanowi doskonałe narzędzie do zapamiętani konfiguracji po instalacji (naprawa, przywracanie systemu)

To jest omówienie do czego nadaje się SCPM (System Configuration Profile Management), co może, a czego nie może zrobić.

Szybki Start

W celu efektywnego używania tego programu należy poznać kilka pojęć. Skrót SCPM oznacza System Configuration Profile Management (zarządzanie profilami konfiguracji systemu). Konfiguracja systemu oznacza aktualny stan ustawień systemu, takich jak ustawienia sieci, konfiguracja poczty czy specyfikacja strefy czasowej. Konfigurację systemu można przeczytać i zapisać w profilu. Profile są wykorzystywane jako kontenery na specyficzny stan konfiguracji systemu. Nie koniecznie zawsze zapisywanie w profilach każdego bitu danych o konfiguracji systemu jest pożądane i rozsądne, dlatego też konfiguracja systemu jest podzielona na zasoby. Zasoby są rozumiane jako pojedyncze kawałki danych konfiguracyjnych. Pakiet zasobów tworzy profil, dzięki czemu dokładnie wiadomo, jakie elementy konfiguracji systemu są zachowane w profilu. Zasoby mogą mieć różne typy zasobów do obsługi różnych typów danych konfiguracyjnych. Danymi konfiguracyjnymi może być zwykły plik, cały katalog lub nawet usługa systemowa (taka jak demon sendmail). Nie istnieje ograniczenie do jakiegoś z góry zdefiniowanego, określonego pakietu zasobów. Istnieją liczne grupy zwane zestawami zasobów. W razie potrzeby można utworzyć własny zestaw zasobów.

Ograniczenia SCPM

SCPM jest przeznaczony do zarządzania profilami konfiguracji systemu. Nie służy do zarządzania profilami użytkowników, takich jak różne ustawienia KDE.

- wykonanie skryptu przed wyłączeniem w starym profilu
- zatrzymanie wskazanych usług
- wykonanie skryptu po wyłączeniu w starym profilu
- zmiana plików konfiguracyjnych
- wykonanie skryptu przed startem w nowym profilu
- start wskazanych usług
- wykonanie skryptu po starcie w nowym profilu

Dodaj nowy profil lub Edytuj czy Usuń profil wybrany. Edytowanie profilu nie oznacza zmiany konfiguracji systemu w tym profilu, ale ustawianie specjalnych działań, wykonywanych przy wchodzeniu lub wychodzeniu z tego profilu. Aby zmienić konfigurację profilu, należy się do niego przełączyć. Następnie zmienia się konfigurację systemu w zwykły sposób.

Tryb startowania systemu definiuje zachowanie SCPM podczas ładowania systemu. Zapisz zmiany zapisuje wszystkie zmiany do poprzedniego profilu. Porzuć zmiany porzuca zmiany.

Skrypty:
Skrypty te są wykonywane z uprawnieniami użytkownika root. Należy się upewnić, że żaden użytkownik nie może ich zmienić lub choćby przeczytać bez zezwolenia. Aby automatycznie ustawić odpowiednie prawa dostępu do plików, należy zaznaczyć Ustaw bezpieczne prawa dostępu.

Pokaż zmiany pokazuje różnice między zasobem w obecnym stanie i jego zapisem w opuszczanym profilu.

Tryb przełączania określa zachowanie SCPM podczas przełączania profili. Przy ustawieniu na Zwykły lub Zapisz zmiany, zmienione zasoby w formularzu przełączania są ustawiane domyślnie na zapisywanie>. Ustawienia na Porzuć zmiany skutkuje domyślnym ustawieniem ignoruj. Opcja ta ma większy wpływ na polecenie SCPM, więc raczej należy sprawdzić dokumentację info przed jej użyciem.

Obszerne komunikaty skutkują szczegółowymi komunikatami w okienku postępu

r

Konfiguracja zasobów

Lista zawiera wszystkie zainstalowane grupy zasobów. Grupa zasobów zazwyczaj reprezentuje usługę systemową ze wszystkimi wymaganymi plikami konfiguracyjnymi. Można tutaj w prosty sposób wybrać usługi, które mają być obsługiwane przez menedżera profili. Grupy się zaznacza i odznacza przez podwójne kliknięcie na nich.

Menedżer profili

SCPM pozwala na przechowywanie różnych profili konfiguracji systemu oraz na przełączanie między nimi, Jeśli nie masz doświadczeń z SCPM, przeczytaj info scpm.

Ustawienie profilu

W dowolnym momencie można zmienić Nazwę profilu. Nazwy mogą zawierać litery, liczby, podkreślenia, myślniki i kropki. Pierwszy znak musi być literą lub cyfrą. Opis jest opcjonalny.

opcje SCPM

Przede wszystkim włącz SCPM. Późniejsze wyłączenie nie powoduje utraty danych konfiguracyjnych w profilu. W profilu są przechowywane aktualne dane konfiguracyjne systemu i nie można przełączyć się do żadnego innego profilu bez uprzedniego ponownego włączenia SCPM.

Przełączanie profili

Po wyjściu z profilu mogą pojawić się zmiany w zasobach proponowane przez SCPM. Musisz zdecydować co zrobić z tymi zmianami.

Profile konfiguracyjne pokrywają tylko pliki i usługi zmieniane przy przełączaniu do innego profilu. W terminologii SCPM te pliki i usługi są nazywane zasobami. Zasoby są pogrupowane w logiczne jednostki nazywane grupami zasobów. SCPM zawiera wcześniej zdefiniowany zestaw grup domyślnych. Dla większości systemów jest to wystarczające. Bardziej szczegółowe ustawienia zasobów dostępne są przez Konfiguruj zasoby.

Dodatkowo można ustawić, jakie skrypty mają być wykonywane w wybranych momentach przełączania profili. Najpierw proces przełączania zbiera dane. Porównuje zasoby i określa co ma być zmienione. Te dane są podawane do potwierdzenia w okienku Potwierdź przełączenie. Następnie w następujących krokach jest wykonywane przełączenie:

Po wskazaniu profilu na liście można przełączyć (Przełącz) konfigurację systemu do tego profilu. Zostaniesz zapytany o to, co zrobić ze zmianami w profilu aktywnym przed przełączeniem. Jeśli chodzi wyłącznie o zapisanie zmian aktualnej konfiguracji systemu należy się przełączyć do profilu aktywnego. Jak przy normalnym przełączeniu zostanie zadane pytanie o to co zrobić ze zmianami.

Znacznik m przed nazwą grupy oznacza, że zasoby tej grupy mają mieszane, ustawienia tj. zapisz i ignoruj.

Załóżmy, że istnieje potrzeba połączenia notebooka do domowej sieci LAN, do sieci firmowej, a w czasie podróży komputer ma działać niezależnie. Zwykle wymaga to skonfigurowania systemu w taki sposób, żeby był dopasowany do różnych sieci. Być może w pracy będzie to klient DHCP, a w domu ustalony adres IP. Dodatkowo, w biurze może być potrzebny program synchronizujący czas (xnptd), klient NIS i automonter, a w domu tylko automonter. W podróży żadna z tych rzeczy nie jest potrzebna. W przypadkach takich ja ten, SCPM pomaga zarządzać różnymi konfiguracjami i ułatwia przełączanie między nimi.

Zamiany konfiguracji zasobów są zapisywane przy wychodzeniu z formularza po wciśnięciu przycisku OK. Odznaczone lub usunięte zasoby również zostaną usunięte z zapisywanych profili. Danych tych nie da się później odtworzyć.

Rozważmy sekwencję działania SCPM. Na początku trzeba włączyć SCPM w systemie. Jest to konieczne, aby określić zestaw zasobów, który ma być używany. Zazwyczaj wystarcza typowy domyślny zestaw zasobów. Po włączeniu SCPM tworzy swoją bazę danych i profil domyślny dla aktualnej konfiguracji systemu. Następnie należy użyć SCPM do stworzenia nowych profili przez przechwycenie aktualnej konfiguracji lub skopiowanie istniejących profili jako punktu wyjścia do wprowadzania zmian. Aby modyfikować konfigurację zapisaną w profilu, należy przełączyć się do tego profilu. Później można modyfikować ustawienia.

Więcej informacji o SCPM znajdziesz na związanej z nim stronie info.

Komentarze (0)