XGL cd.

XGL cd.

Autor: linux.pl

Data: 11 lutego 2006

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 3873

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

Firma Novell poinformowała o wprowadzeniu istotnych udoskonaleń do podsystemu graficznego Xgl (system X Window na bazie OpenGL), które umożliwiają opracowywanie wyrafinowanego środowiska graficznego dla komputerów biurowych z systemem Linux. Xgl to nowa technologia generowania elementów graficznych, która wykorzystuje szeroko obecnie dostępny sprzęt umożliwiający przyspieszony rendering trójwymiarowy.

Xgl umożliwia łatwe tworzenie dodatków typu plug-in realizujących znakomite efekty wizualne, w tym zaawansowane animacje i efekty przezroczystości, pozwalając m.in. na swobodne odtwarzanie plików filmowych z zachowaniem wszystkich możliwości operowania okienkiem i pracy w tle innych aplikacji.

Xgl nie jest jedyną technologią, która wzbogaci linuksowe środowisko desktopowe Novella. Nadchodząca wersja systemu Novell Linux Desktop 10, oznaczona wraz z opracowywaną równolegle wersją serwerową kryptonimem Code 10, zostanie wyposażona w funkcje wymiany plików z odtwarzaczami Apply iPod i cyfrowymi aparatami fotograficznymi oraz możliwością współdzielenia plików przez Internet.

„Pojawienie się Xgl wraz z towarzyszącym mu menedżerem okien Compiz sprawia, że Linux ma jedne z najlepszych funkcji graficznych wśród systemów operacyjnych” — powiedział Nat Friedman, wiceprezes ds. inżynierii desktopów linuksowych w firmie Novell. „Deweloperzy open source mogą teraz dać upust swej pomysłowości w tworzeniu nowych efektów specjalnych i modeli interfejsów użytkownika w postaci dodatków typu plug-in do Xgl lub Compiz. Takiej możliwości nie daje żadna inna platforma. Novell po raz kolejny dowodzi, że jest główną siłą napędową na rynku platform linuksowych kolejnych generacji”.

Prace Novella nad podsystemem graficznym Xgl są prowadzone pod kierunkiem Davida Revemana. Opracował on jego podstawy jeszcze będąc pracownikiem Umea University (Szwecja). Od końca 2004 David Reveman pracuje w firmie Novell.

Dostawcy sprzętu i oprogramowania wyrażają silne poparcie dla technologii Xgl. Członkowie społeczności open source również przyznają, że najnowsze udoskonalenia z pewnością pozytywnie wpłyną na możliwości funkcji graficznych w komputerach z systemem Linux.

„HP pomaga klientom we wdrażaniu najnowocześniejszych rozwiązań o otwartym kodzie źródłowym w różnych środowiskach: od centrów przetwarzania danych do komputerów biurowych” — powiedziała Christine Martino, wiceprezes HP ds. systemu Linux i oprogramowania open source. „Jesteśmy przekonani, że dzięki użyteczności i udoskonalonym efektom graficznym komputerów biurowych z systemem Linux, ten rozwijający się segment rynku zyska dodatkowy bodziec wzrostu. Dzisiejsza informacja oznacza kolejny etap we współpracy Novella i HP w zapewnieniu klientom możliwości wyboru oraz zagwarantowaniu im bezproblemowej integracji rozwiązań open source”.

„Uważamy, że infrastruktura Xgl to podstawa, od której zacznie się dalsze udoskonalanie desktopów z systemem Linux” — stwierdził Ben Bar Haim, wiceprezes działu projektowania oprogramowania w firmie ATI Technologies. „Zamierzamy wspierać działania Novella zmierzające do uczynienia z Linuksa atrakcyjnej platformy dla desktopów”.

„Prace Novella nad kodem Xgl są takim rodzajem ukierunkowanej innowacyjności, który jest potrzebny do rozwoju segmentu komputerów biurowych z systemem Linux na dzisiejszym rynku” — ocenił Brendan Eich, dyrektor ds. technicznych w firmie Mozilla Corporation. „Użytkownicy powinni wiedzieć, że we wszystkich aspektach ich codziennej pracy i zabawy z komputerem wykorzystywana jest pełna moc graficzna używanego sprzętu, a technologia Xgl to istotny krok w tym kierunku”.

Udoskonalenia podsystemu graficznego Xgl i infrastruktura Compiz to najnowsze uzupełnienia szybko rozwijającego się projektu OpenSUSE. Sponsorowany przez Novella projekt openSUSE.org to oparte na społeczności przedsięwzięcie, w którym biorą udział deweloperzy z całego świata. Uczestniczą oni w analizowaniu, testowaniu i rozwijaniu oprogramowania SUSE Linux, które jest dostępne zarówno dla deweloperów jak i użytkowników. Projekt openSUSE.org firmy Novell, zapoczątkowany w sierpniu 2005 r., cieszy się sporym zainteresowaniem środowisk open source, znacznie przekraczającym oczekiwania producenta. Liczba wyświetleń stron poświęconego mu serwisu internetowego osiągnęła już 13 mln, zaś liczba potwierdzonych instalacji systemu SUSE Linux wynosi ponad 750 tys. kopii. Oznacza to, że system Novella jest instalowany ponad 7 tys. razy dziennie, czyli średnio co 12 sekund.

Więcej informacji na temat Xgl i Compiz: http://www.opensuse.org/xgl.
Kod źródłowy można pobrać ze strony: http://www.freedesktop.org/Software/Xgl.

Komentarze (6)

Gość Data: 2006-02-12 05:20:28Odpowiedz

:D

Kurczę już nie mogę się doczekać na tą zabaweczkę :P Ciekawe jak to będzie wymiatać w pelnej wersji na naszych Radkach i Nvidia'ch. Zapowiedzi prognozują że będzie to naprawde graficzna rewolucja z naszych Zielonych Żetonach :D

Gość Data: 2006-02-12 11:15:29Odpowiedz

http://www.novell.com/linux/xglrelease/

Gość Data: 2006-03-04 17:53:32Odpowiedz

:DDDDDDDDDD

Widziałem filmik.. JEST NIESAMOWITE!!!! NAPRAWDE XGL wymiata wszystko co do tej pory widziałem i o czym słyszałem!!!!

Gość Data: 2006-03-04 20:46:29Odpowiedz

boby0

rewelacja !!! coś niesamowitego pracuje na kompie z dwoma monitorami dla mnie to cudo super

Gość Data: 2006-03-06 12:44:30Odpowiedz

Wszysko to piękne ale...

Czy nie lepiej byłoby zainwestować bardziej w ulepszenie działania samego linuksa? W końcu na ile "dorosłego" użytkownika bawi to, że okienka ruszają się jak mokre majtki na patyku? A można by przecież ulepszyć np.YAST2 tak by był w stanie zainstalować jakikolwiek tarball,i to z pewnością,przyciągnełoby więcej nowych użytkowników,niż jakieś tam efekty wizualne.Albo taki Ark,aby pracował tak dobrze z archiwami podzielonymi na kilka części,jak to robi WinRar,na przykład.Albo dodać jakiś plugin do Amaroka,by można było posłuchać muzyki w formacie ape. Albo zautomatyzować bardziej actualizacje repozytoriów,aby nie potrzeba było aktualizować systemu z 20 różnych serwerów,(zawsze jakiś zmienia adres,y szukaj Ty człowieku).I można by wymienić wiele innych ulepszeń-(z pewnością bardziej potrzebnych linuksowi niż Xgl)-które można by udoskonalić za te pieniądze które wkłada Novell w ten "kaprysik".Jedyne pocieszenie dla użytkownika,to "pocieszenie oka".

Twój komentarz został donany

Gość Data: 2006-03-06 14:03:03Odpowiedz

Masz racje ALE!!!

no właśnie zawsze musi być jakieś ale i w tym przypadku też jest. Novell jak to przy firmie nastawionej na zysk chce na SuSE zarobić ile wlezie marzy mu się stworzyć pierwszą dystrybucje kóra będzie godna konkurować z Windowsem. To że linux jest ztabilny i besoieczny wiadomo od dawna i nawet windiarz ci to powie i co gdyby to byłoinajwazniejsze to już dawno M$ drzwi byłby systemem niszowym ale nie. Jak zauważysz M$ z wydania na wydanie jest coraz bardziej upiększane nistety takie są wymagania wolnego rynku. Co do kasy masz racje ale według mnie i tak dobrze że nowel tą kase pakuje w projekt niż jak M$ 100 x ryle w jego promocje "get the ...".