Blender grafika animacja 3D

Blender grafika animacja 3D

Autor: Admin

Data: 26 listopad 2013

Kategoria: Oprogramowanie

Odsłon: 57848

Tagi: edytor grafiki, grafika, oprogramowanie, 3D

Blender jest skromnie wyglądającym, ale potężnym programem graficznym. Można wykorzystać go do tworzenia grafiki 2D i 3D. Można w nim zrobić profesjonalnie wyglądające animacje, oraz edytować filmy, nawet zgrane z aparatu.

Program można zainstalować poprzez:

Blender

Program znajdziemy:

Logo openSUSE (Start) >> Wszystkie programy >> Grafika >> Modelowanie 3D

Można w nim tworzyć gry do strzelania lub zręcznościowe, FPP lub dowolne inne, i można także programować w Pythonie. Oraz jeszcze wiele innych rzeczy.

 Ten program, to kombajn. To warsztat graficzny i reżyserski, otwarty dla otwartych, i zamknięty dla zamkniętych.Większość funkcji Blendera jest ukryta w niewidocznych z początku panelach, pod przyciskami, suwakami lub w małych dodatkowych menu. A niektóre funkcje dostępne są tylko przez klawisze wciskane w odpowiednich kombinacjach i kontekstach. Sporo ukrytych funkcji trzeba po prostu wyszukać, ponieważ dostępne są tylko  z poziomu wiersza poleceń. Poznanie tego programu może zająć trochę czasu! :)

Jego autorem jest firma NaN (Not A Number). Jest dostępny na różne platformy sprzętowe i programowe, począwszy od Windows i Linuksa a skończywszy na Solaris, IRIX i iPaq.

Do 13 listopada 2002 program (wielkość ok. 4 MB) był dostępny za darmo do użytku prywatnego, jak też do zastosowań komercyjnych (Blender jest popularnym narzędziem do produkcji reklam telewizyjnych, gier komputerowych), opłaty pobierane były za pomoc techniczną. Był też dostepny w sprzedaży kompletny pakiet wraz z obszerną dokumentacją.

Od 13 listopada 2002 Blender jest programem wolnym rozprowadzanym na licencji GPL. "Uwolnienie" blendera nastąpiło po odkupieniu przez Blender Foundation, za kwotę 100 000 euro, praw do programu od jego właścicieli (NaN holding). Nastąpiło to po ogłoszeniu upadłości przez firmę NaN. Potrzebna suma została zgromadzona na drodze publicznej zbiórki w czasie zaledwie siedmiu tygodni.

Wszystkich zainteresowanych programem zapraszam na polskojęzyczną stronę http://polskikursblendera.pl gdzie zanjdziecie ogromną liczbę tutoriali i poradników.

Poniżej film stworzony przy pomocy programu Bleander

Źródło: Wikipedia, Polski Kurs Blendera(http://polskikursblendera.pl)

Komentarze (3)

Gość Data: 2006-10-24 23:46:57Odpowiedz

Gość Data: 2007-01-23 10:22:31Odpowiedz

Blender RoX

Blender wymiata.... doskonaly latwy i szybko sie rozwijajacy

Twój komentarz został donany

Piotr Data: 2012-10-10 22:46:51Odpowiedz

Strona z tutkami

Pozwolę sobie dodać, że istnieje strona na której znajdziecie ponad 190 tutoriali na temat Blendera, wszystko w języku polskim, BEZ REKLAM. Strona robiona przez zapaleńca, zapraszam do Polskiego Kursu Blendera!