Rynek dojrzał do Linuksa

Rynek dojrzał do Linuksa

Autor: Admin

Data: 22 lipiec 2005

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 2998

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

<linux.pl>

Warszawa, 23 maja 2005 r. - Firmy Novell Polska i HP Polska poinformowały o wynikach badania ankietowego przeprowadzonego w marcu br. wśród 696 użytkowników i 269 partnerów handlowych uczestniczących w regionalnych konferencjach "Linux: The Big Picture", które odbyły się w 12 dużych miastach Polski.

Ankietowani klienci reprezentowali szeroki przekrój użytkowników, od kilkuosobowych firm po wielkie organizacje mające ponad 10 tysięcy pracowników i ponad 1000 komputerów, z bardzo zróżnicowanych branż, od handlu i usług, przez produkcję, transport, telekomunikację, energetykę i finanse, po służbę zdrowia, edukację i instytucje państwowe.

Około połowy badanych firm resellerskich zajmuje się produkcją oprogramowania autorskiego, zaś niemal wszystkie osiągają przychody ze sprzedaży i wdrażania oprogramowania firm partnerskich oraz świadczenia usług informatycznych.

Szczere zainteresowanie Linuksem jako platformą systemową dla serwerów i komputerów osobistych wyraziło ok. 60 procent użytkowników - według badanych dostawców odsetek ten wśród ich klientów jest jeszcze wyższy i przekracza 90 procent. Również część respondentów deklarujących brak zainteresowania Linuksem przyznaje, że możliwość przejścia na platformę Linuksa jest przez nich rozważana.

Co ciekawe, w obu przypadkach jako największą zaletę Linuksa wymieniano niskie koszty, a następnie stabilność, cechy takie jak bezpieczeństwo czy wydajność były istotne dla mniejszej liczby respondentów.

Wyniki badań wskazują, że w przypadku stosowania już Linuksa, wkracza on na obszary krytyczne dla działalności firmy. Nie jest on wykorzystywany już tylko jako serwer WWW czy poczty, lecz bardzo często jako serwer baz danych (deklaruje to ponad ok. 40 procent użytkowników), innych aplikacji (25 proc.), czy po prostu plików i wydruków (30 proc.).

Tym, czego oczekują respondenci od dostawców Linuksa jest przede wszystkim informacja, co z jednej strony potwierdza szczerość zainteresowania, a z drugiej świadczy o mnogości pytań, na które nie znają jeszcze odpowiedzi. Użytkownicy oczekują też przedstawienia konkretnych propozycji i dopiero w ślad za tym wsparcia przy implementacji systemów. Resellerzy deklarują potrzebę wsparcia ze strony producenta systemu w postaci szkoleń handlowych jak i technicznych, materiałów informacyjnych i promocyjno-reklamowych, testowych wersji oprogramowania oraz wsparcia technicznego.

Zdaniem resellerów, największe obawy potencjalnych użytkowników budzi brak umiejętności pracy w środowisku Linux, brak oprogramowania aplikacyjnego oraz obawa przed komplikacjami związanymi z migracją.

Podsumowując, wyniki badań ponad wszelką wątpliwość wykazują, że polski rynek IT odznacza się wysokim poziomem gotowości do przyjęcia rozwiązań linuksowych. Świadomość istnienia wartościowej alternatywy dla systemów zamkniętych jest powszechna, zaś główną barierą w ekspansji Linuksa jest obecnie niedosyt skonkretyzowanej informacji. O zaangażowaniu się we wdrożenie technologii linuksowych lub pozostaniu przy starych rozwiązaniach decydują względy pragmatyczne, nie zaś ideologiczne.


Komentarze (0)