Pingwin podbija firmy

Pingwin podbija firmy

Autor: Admin

Data: 22 lipiec 2005

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 2810

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

Linux staje się wygodną alternatywą dla systemów Windows i Unix. Na polskim i światowym rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw zyskuje udziały kosztem Microsoftu i systemów specjalizowanych.

Analitycy są zgodni, że systemy linuksowe czeka szybka kariera. Według raportu firmy analitycznej IDC do 2008 roku Linux zostanie zainstalowany na 42,6 mln komputerów na całym świecie. Łączne przychody z rynku linuksowych serwerów i desktopów osiągną w 2008 roku wartość 35 mld USD. Wzrastać będzie także sprzedaż serwerów z zainstalowanym Linuksem, i to w tempie szybszym niż cały światowy rynek serwerów. Ten trend utrzyma się do końca 2009 roku, kiedy to wartość linuksowego segmentu rynku IT osiągnie 9,1 mld USD, przy czym przychody na nim będą wzrastać rocznie o 22,8 proc. W 2008 roku Linux będzie zainstalowany na 17 mln komputerów firmowych na całym świecie.

Linux staje się też jednym z wiodących systemów na rynku zaawansowanych rozwiązań sterujących urządzeniami elektronicznymi oraz terminalami komórkowymi. NTT DoCoMo, największy japoński operator komórkowy, zdecydował się na wynoszące 3 mln USD inwestycje w opracowanie Linuksa w wersji stosowanej w różnego typu urządzeniach elektronicznych, jak palmtopy, notebooki, notesy menedżerskie czy 3G. NTT nie jest przy tym pierwsza. W listopadzie 2004 r. dwaj japońscy producenci NEC i Panasonic wprowadzili na rynek telefony 3G pracujące pod kontrolą linuksowego systemu, a konsorcjum składające się z firm Infineon, Samsung, Trolltech i Emuzed w lutym 2004 roku zaprezentowało telefon komórkowy 3G wykorzystujący jedną z wersji Linuksa.

Linux, tak gwałtownie zdobywający popularność na rynku światowym, wchodzi także dynamicznie do polskich firm. Według agencji Masters & Holland Polska jest obecnie najszybciej rozwijającym się rynkiem linuksowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Linuksa coraz chętniej stosują zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa. Potwierdzają to w części dotyczącej europejskiego rynku analizy firmy AMI Partners. Według nich przedsiębiorstwa coraz częściej wybierają systemy operacyjne alternatywne wobec Windows.

Średnie roczne tempo wzrostu rynku desktopowych wersji Linuksa w latach 2003-2008 wyniesie 39 proc. (dla rynku MSP). Wskaźnik ten dla wersji serwerowych wynieść ma natomiast 34 proc. Warto dodać, że rynek ten prawdopodobnie zostanie rozszerzony przez wsparcie, jakie systemom spod znaku pingwina daje Komisja Europejska i jej agendy - już administracje lokalne i samorządowe aż 34 dużych miast, głównie francuskich i niemieckich (ale także Wiednia czy Sztokholmu), zdecydowały się na zastosowanie tego właśnie systemu. Podobnie przyjmuje się on w przedsiębiorstwach państwowych (ostatnio Poczta Czeska).

Rynkiem oprogramowania Linuksa w Polsce interesują się największe firmy informatyczne. W zeszłym roku IBM i Novell zawarły "strategiczny sojusz na rzecz wolnego oprogramowania". Jest to w praktyce system wsparcia dla dużych i średnich polskich użytkowników Linuksa. Obejmuje on usługi od konsultingu świadczonego przez Novell Professional Services Poland i IBM Global Services, przez szkolenia i certyfikację (np. CLE - Certified Linux Engineer), po wsparcie dla programistów za pośrednictwem witryny Novell Forge.

W Polsce działają obecnie producenci najważniejszych rozwiązań linuksowych. Największą część rynku rozwiązań w przedsiębiorstwach przejął Red Hat, ale ekspansja konkurentów - Novell i Mandrake - na rynki dotąd niewykorzystujące Linuksa, jak administracja centralna, lokalna i samorządowa, może ten stan rzeczy szybko zmienić.
 
Drugim ogniwem w ekspansji Linuksa w Polsce jest szybko rosnący rynek producentów aplikacji dla tych systemów. Ze względu na dominację Windows w administracji publicznej oraz w dużych firmach, z czym muszą liczyć się firmy małe i średnie - większość rozwiązań musi być wieloplatformowa, ponieważ w polskich firmach zwykle działają w sieci zarówno Linux, jak i Windows. Takie aplikacje opracowuje LeftHand, tworzący systemy do wspomagania zarządzania dla małych i średnich firm, QBS, który opracowuje wyspecjalizowane aplikacje branżowe, oraz Heuthes tworzący oprogramowanie finansowe, czy Tres - producent małego systemu ERP - Trawers - i narzędzi analitycznych dla firm.
 
Średniej wielkości firmy informatyczne, takie jak np. Macrosoft, rozszerzają swoją ofertę o rozwiązania linuksowe. Macrosoft oferuje już swój czołowy produkt, jakim jest system klasy ERP - SKID - również w wersji na ten system operacyjny. Obecnie ponad 60 producentów oprogramowania na polskim rynku tworzy aplikacje linuksowe adresowane do wszystkich segmentów rynku - od samodzielnej działalności gospodarczej po duże firmy. Taki rozwój rynku powoduje, iż Linux zaczyna być wdrażany zarówno w małych firmach, jak dużych przedsiębiorstwach i administracji. Staje się bowiem normalnym systemem, tworzonym i prowadzonym przez firmy zapewniające wsparcie i serwis. Na ile ten czynnik jest istotny, świadczyć może, że właśnie uzyskanie wsparcia ułatwiło jedno z pierwszych dużych wdrożeń linuksowych w Polsce. Było to wdrożenie w 1999 roku w hotelu Sobieski aplikacji hotelowo-restauracyjnej firmy HS-Partner (obecnie HS Partner Protest). Obecnie aż 50 mniejszych i większych hoteli oraz dużych pensjonatów w całym kraju korzysta z aplikacji linuksowych. •


BARBARA MEJSSNER  (Rzeczpospolita 29 luty 2005 Dodatek)

Komentarze (0)