NovellSUSE/RedHat?

NovellSUSE/RedHat?

Autor: Admin

Data: 22 lipiec 2005

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 3235

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

www.linux.plArkadiusz Bednarczyk (A.B.)  · 2005-04-20 19:31:25  ·   "Firma analityczna Gartner opublikowała pod koniec marca br. raport pt. „Wybór strategii w dziedzinie korporacyjnego Linuksa: Novell/SUSE czy RedHat?” (Choosing an Enterprise Linux Strategy: Novell/SUSE or RedHat?), w którym podsumowuje najważniejsze kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę decydując się na skorzystanie z ofert dostępnych na rynku. Jak sugeruje sam tytuł, w kręgu zastosowań korporacyjnych liczą się tylko dwaj wspomniani gracze, co jednak jest sytuacją stosunkowo nową.

Jak zauważa Gartner, do niedawna wybór dystrybutora korporacyjnych rozwiązań linuksowych nie stanowił dla dużych, amerykańskich firm żadnego problemu, gdyż jedynie Red Hat dysponował odpowiednim oprogramowaniem, kanałami sprzedaży i niezbędną infrastrukturą wsparcia w USA. Sytuacja zmieniła się diametralnie po przejęciu w styczniu 2004 r. dystrybucji SUSE LINUX przez firmę Novell, która w ten sposób stała się jednym z dwóch najsilniejszych graczy na rynku korporacyjnych rozwiązań linuksowych.

Porównując oferty Novell/SUSE i Red Hat, analitycy firmy Gartner nie wskazują żadnej z nich jako korzystniejszej, zaznaczając, że wybór jednego z rozwiązań powinien być dokonany w oparciu o analizę szeregu konkretnych wymagań i parametrów, specyficznych dla danego klienta. Różnice w obrębie jądra obu dystrybucji są stosunkowo małe, przy wyborze należy jednak zwrócić uwagę na funkcje oferowane przez wyższe warstwy oprogramowania. Mogą mieć one wpływ na możliwość budowy klastrów i struktur rozproszonego przetwarzania (grid computing), dyspozycyjność systemów, możliwości wirtualizacji, monitorowania, zarządzania systemami itd.

Wspólną zaletą obu dystrybucji jest deklaracja zachowania zgodności z Linux Standard Base 2.0 (LSB 2.0) oraz dobra współpraca z innymi dostawcami oprogramowania Open Source.

Do zalet Red Hata zaliczono dominujący udział w rynku amerykańskim, dobrą pozycję wśród dostawców sprzętu i oprogramowania oraz sytuację finansową, do słabości zaś politykę cenową, problemy organizacyjne związane z rozwojem firmy, słabą obecność w Europie oraz brak porównywalnej z prezentowaną przez Novella/SUSE ofertą oprogramowania towarzyszącego.

Zalety SUSE Linux to ogólna wartość oferty Novella, zasoby firmy oraz pozyskiwanie nowych, wartościowych produktów, technologii i twórców w drodze przejęć, elastyczność w kontraktach, ochrona prawna użytkowników, a także rozbudowana, ogólnoświatowa sieć partnerów i wsparcia.

Obszary, wymagające zwiększonej aktywności Novella to zwiększenie obecności w USA, poprawienie skuteczności marketingu, a także wykorzystanie potencjału tkwiącego w migracji z NetWare do Linuksa i zrównoważenie mieszanego charakteru rozwiązań własnych Novella i produktów open source.

Choć Red Hat wciąż pozostaje ewidentnym liderem w Ameryce Północnej, w pozostałych rejonach świata jest wciąż na wczesnym etapie budowania struktur sprzedaży, marketingu i wsparcia. Novell, wykorzystując swoje zasoby, sieć partnerów handlowych, usługowych i szkoleniowych, infrastrukturę usług konsultingowych oraz całość oferty oprogramowania, tworzy atrakcyjną alternatywę nie tylko zajmując istotną pozycję na rynkach światowych, ale i zmniejszając dystans do Red Hata w USA.

Polskie omówienie raportu przesłał nam Michał Setlak (msetlak [at] complexpr.pl)



Komentarze (0)