OpenSUSE 13.1

OpenSUSE 13.1

Autor: admin

Data: 19 listopad 2013

Kategoria: Aktualności

Odsłon: 67186

Tagi: openSUSE 13.1

Po ośmiu miesiącach planowania, aktualizacji, dodawania nowych funkcjonalności, testowania i naprawiania zostało wydane openSUSE 13.1. Nowe wydanie niesie ze sobą nowe wersje bibliotek i programów oraz większą stabilność.

W nowym wydaniu położono szczególny nacisk na testowanie i naprawianie błędów co dzięki nowej infrastrukturze testowej jest dużo łatwiejsze mając na uwadze ponad 6000 pakietów i 5 różnych platform.

Aktualizacje/nowości:

 • Linux 3.11 - z optymalizacją zarządzania wydajnością podczas operacji na dysku
 • openStack Havana
 • Apache 2.4
 • MySQL MariaDB
 • Ruby, Ruby on Rails
 • PHP 5.4.2 z wbudowanym serwerem testowym
 • Możliwość montowania udziałów Amazon S3 jako lokalny system plików
 • Samba 4.1
 • Wsparcie dla najnowszej architektury ARM 64bit
 • GCC 4.8
 • SDL2
 • Qt 5.1
 • Freetype 2.5
 • YaST został przepisany z własnościowego kodu na Ruby oraz zrezygnowano z niektórych modułów
 • ActiveDoc zastąpił doc.opensuse.org
 • wsparcie VDPAU w MESA
 • Integracja z urządzeniami Android w menadżerze plików KDE
 • Krita
 • GNOME w nowym bardziej ergonomicznym wyglądem
 • Wstępne wsparcie dla rozdzielczości UltraHD
 • Plasma applet dla NetworkManager'a

Nowy system otrzymał 3 letnie wsparcie.

Pobierz openSUSE 13.1

openSUSE 13.1 w praktyce

Postanowiliśmy przetestować najnowsze wydanie openSUSE 13.1 wykonując 3 instalację na następujących platformach 64-bit:

 • AMD X4 + Radeon - komputer stacjonarny z zainstalowanym Windows 7, openSUSE 12.3, openSUSE 12.2
 • INTEL i5 + Optimus (INTEL HD + Nvidia) - laptop z zainstalowanym Windows 7, openSUSE 12.3
 • VirtualBox

Instalacja

Instalacja openSUSE 13.1

Instalacja sieciowa wykonywana została z pendrive'a USB (za wyjątkiem VM), przebiegła sprawnie i bezproblemowo, nie testowałem aktualizacji systemu.
W przypadku laptopa udało się wykonać instalację sieciową z wykorzystaniem ukrytej sieci WiFi. Instalacja przez WiFi odbyła się przez intuicyjny kreator połączenia jedyne czego można było by się czepić to wygląd graficzny ncurses. Instalator poprawnie wykrył ustawienia czasu systemowego dzięki czemu prawidłowo zaproponował ustawienia BIOS'u na czas UTC.
Instalacja trwała około 20 - 30 min do pierwszego restartu komputera.
Po restarcie komputera menadżer uruchamiania systemu GRUB2 poprawnie wykrył inne zainstalowane systemy i domyślnie uruchomił openSUSE 13.1
Po krótkiej automatycznej konfiguracji uruchomił się pulpit KDE.

Multimedia

Multimedia w openSUSE

Po zainstalowaniu kodeków przyszedł czas na testy multimediów, które przebiegły prawidłowo.

Dźwięk

Nie zauważyłem problemów z dźwiękiem jakie miałem przy starszych wydaniach (domyślnie wyjście audio zostało ustawione na HDMI).

Dźwięk przez HDMI też dało się łatwo skonfigurować.

Płynności filmów HD

Dostarczone z systemem sterowniki dla kart graficznych działały prawidłowo a obraz filmów full HD odtwarzał się płynnie.

Sieć

WiFi - jak można było przypuszczać WiFi działało out of box i po prostej konfiguracji za pomocą NetworkManagera internet bardzo dobrze działał - zasięg sieci nie odbiegał od zasięgu spod Windows 7.

Sterowniki NVIDIA/AMD Radeon

W czasie testów nie było jeszcze oficjalnych sterowników w repozytoriach dla openSUSE 13.1

W przypadku AMD Radeon ATI jedyne działające sterowniki są w wersji beta - testy instalacji z repozytorium jak i ręcznie przebiegły prawidłowo.

Instalacja sterowników do kart ATI AMD Radeon

Dla NVIDIA nie było jeszcze sterowników w repozytorium Instalacja sterowników do kart NVIDIA, dlatego została instalacja ręczna.

NVIDIA Optimus

Niestety z powodu wyposażenia komputeraz w technologię NVIDIA Optimus instalacja ręczna nie zadziałała. Na szczęście jest już opisany dzialający sposób konfiguracji, dzieki czemu możemy wpełni cieszyc się z długiego działania baterii jak i na żadanie lepszej wydajności karty graficznej.

Optimus NVIDIA instalacja sterowników

Podsumowanie

Jestem zadowolony działaniem openSUSE 13.1. Działał płynnie nawet na maszynie wirtualnej, nie udało mi się nawet pomimo mojego kombinować zwiesić systemu czy samej Plasmy z czym niestety w wydaniu openSUE 12.3 mam spory problem. Zachęcam więc wszystkich do testowania.

Komentarze (8)

anpen Data: 2013-11-22 08:11:23Odpowiedz

Komunikator Skype

Zainstalowałem openSUSE 13.1 z obrazu KDE Live CD 64 bit, na dysku zewnętrznym pod USB 3.0, instalacja poszła bez błędów. Problem jest z Skype, na stronie skype.com jest do pobrania wersja dla systemu suse 12.1 32 bit, skype wersja 4.2, pobrałem pakiet i zainstalowałem wszystkie potrzebne biblioteki dla 32 bitów się zainstalowały i sam skype też, bez błędów, jednak przy próbie uruchomienia po wpisaniu użytkownika i hasła skype znika z tacki systemowej, nie pomagają kolejne próby, błąd się powtarza. Próbowałem instalacji skype na 64 bitowej wersji Ubuntu 13.10, gdzie również pakiet skype jest w wersji 32 bity, Canonical jednak rozwiązał ten problem umieszczając w repozytorium skype z odpowiednią łatką naprawiającą ten problem. Na forum Ubuntu jest info, że taka poprawka jest do pobrania na stronie producenta ale jak na razie jej nie widzę. Także na ten moment skype nie uruchomicie w openSUSE 13.1, choć zainstaluje się poprawnie. Jeżeli znacie sposób na rozwiązanie problemu warto go zamieścić z dziale konfiguracja, oprogramowanie. Myślę, że te działy powinny zawierać nie tylko konfig kart graficznych, czy multimediów...

admin Data: 2013-11-22 09:29:23Odpowiedz

Re: Komunikator Skype

Sprawdzimy, poszukamy rozwiązania i opiszemy.

Działy konfiguracja, oprogramowanie są aktualnie ubogie ponieważ chcemy w nich umieścić tylko zweryfikowane i zaktualizowane artykuły, których jest kilkadziesiąt i wymaga to trochę czasu.

admin Data: 2013-11-22 22:27:35Odpowiedz

Re: Komunikator Skype

Zapraszam do zaktualizowanego artykułu:
susek.info/1154/Instalacja-Skype-w-openSUSE

paradys Data: 2013-11-24 12:07:47Odpowiedz

Re: Komunikator Skype

wystarczy pobrać z software.opensuse.org/package/skype i działa bez zarzutu, nie wymaga też doinstalowywania niczego

anpen Data: 2013-11-24 21:21:09Odpowiedz

Skype

Potwierdzam co napisał paradys, działa bardzo szybko i stabilnie.

Aviaton Data: 2014-01-28 15:51:06Odpowiedz

SKype

U mnie z tego linku nie działa Skype

repoSERVICE Data: 2014-07-28 11:14:22Odpowiedz

o projekcie op-SUSE

openSUSE 13.1

Po ośmiu miesiącach planowania, aktualizacji, dodawania nowych funkcjonalności, testowania i naprawiania zostało wydane openSUSE 13.1. Nowe wydanie niesie ze sobą nowe wersje bibliotek i programów oraz większą stabilność - Tak zauważa autor czy wydawca systemu a raczej odpowiedzialny za projekt?! Bo sam system a raczej wydanie 13.1 jest skopany, nie wiem czy niektórzy tu się podniecają, kiedyś Suse był o niebo lepszy! siedzę w tym od wersji 9-ej, wspieram ten projekt, ale to co z tym projektem zrobiono to parodia - tak parodia systemu a professionalizmu "0" Ostatnio pisałem do Niemców - programistów odpowiedzialnych za KDE4 konkretnie konfiguracja i roździelczość ekrany, nie powiem pojechałem ostro! Jak to do q-rwy nędzy wygląda?! A fungcionalność i możliwości wyboru dno! To jest przeznaczone z myślą o kretynach! Na to niemiec bardzo spokojnie pisze że to jest ok, to ma tak być! Bo w większości userów to kretyni! Brawo i tak od rzemyczka do koniczka, a więc system tworzą kretyni bo tak z tego wynika! Jeden klocek w układance niszczy po kolei resztę np. spierniczony sterownik np intela kładzie pracę zarządzania i sterowania panelu sterowania KDE co potem odbija się na pracy systemu czy to w grach czy programach. Jak widać wszystko skupia się na jednym " aby jakoś wystartowało" nie istotne jak i jakie daje możliwości bo jak widać czesto nie ma wyboru - grunt to by się odpaliło! Nie wspominam o tym że przypomina to grę w totolotka! A jeszcze niech dojdzie dodatkowe oprogramowanie z repozytoriów i zainstalowanie dodatkowego oprogramowania może się okazać po restarcie że system a zwłaszcza start x-ów może wam się nie odpalić! Tal jak pisałem to gra w toto loto! Teraz kolejna sprawa dotycząca tworzenia lokalnych serverów na płycie dvd - przykładowo oczywiście! Po pierwsze w wersji 13.1 jest to zjeb-ne! W wersji 12.3 tego nie ma tam działa w miarę - zaznaczam w miarę okej! W nowej wersji Obs są nie kompletne, np obs-producer nie występują wcale!!!! Pojawiły się nowe pakiety pod lekko zmienioną nazwą ale gdy je zastosujecie i zrobicie takie repozytorium to instalator YaST podczas dodawania stwierdza brak integralności projektu i oprogramowania na nim zawartego ! Zaje faje! I tak nożna przytoczyć jeszcze wiele błędów w tym start X-ów tam też jest sporo niedociągnięć! Tak więc openSUSE w wer. 13.1 przypomina bardziej wczesną betę niż system gotowy do pracy! Zapadła decyzja o wydłużeniu czasu pracy nad nowymi wydaniami i bardzo dobrze tyle tylko że i coraz mniej ludzi - programistów pracuje nad tym projektem co nie jest bez znaczenia dla jakości tego projektu! Osobiście pamiętam stare czasy SUSE np. wer.9.2 - bardzo dobre wydanie, 9.3 po tych wersja można było powiedzieć naciągając ocenę na dobre wydanie np. 10.3 które obecne wersje 11, 12 czy ta 13.1 - zwane katastrofą! Tak więc nie piszcie ludzie że jak widzicie kolor czerwony to że widzicie zielony!

Twój komentarz został donany

Dzieki Data: 2014-09-01 23:47:04Odpowiedz

Re: o projekcie op-SUSE

Dzięki, uchroniłeś mnie od katastrofy, właśnie wpadłem na pomysł aby z 11.3 przeinstalować na 13.1 .lecz po Twojej wypowiedzi zmądrzałem.