Akcja: Otwórzmy media dla/na Linuksa

Akcja: Otwórzmy media dla/na Linuksa

Autor: email do redakcji

Data: 13 maj 2012

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 11119

Tagi: Multimedia

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

Jak wiecie od dłuższego już czasu Onet w sobie właściwy sposób ignoruje użytkowników Linuxa. Chodzi o umieszczanie na swoich stronach materiałów filmowych Silverlight dla Linux w technologii DRM, która nie jest udostępniona na nasz system. Można oczywiście powiedzieć, że to portal prywatny i po prostu przejść nad tym do porządku dziennego nie robiąc nic - jak dotychczas, albo jedynie pisać indywidualnie do obsługi, licząc na cud. Próby takie były już podejmowane - jak się skończyły każdy z nas może się przekonać. Onet nie próbuje nawet robić dobrego wrażenia, pokazując tym samym, jaki stosunek do użytkowników Linuxa mają osoby kierujące portalem i stosowaną na nim polityką technologiczną.

Uważamy zatem, iż warto pokazać, że nie jesteśmy społecznością, którą można w nieskończoność ignorować. Nie chodzi przy tym o jakąś wojenkę, którą wytaczamy portalowi medialnemu. Chodzi o coś więcej. Media, nieprzypadkowo, nazywane są czwartą władzą. To nie jest jedynie biznes, gdyż od środków masowego przekazu wymaga się pewnej etyki, wyczulenia na sprawy ważne, niesienia kaganka oświaty. Jak zatem traktować portal, który faworyzuje użytkowników MS i ignoruje całkowicie grupę użytkowników Linuxa? W związku z powyższym zwracamy się z apelem, abyśmy jako dzieci gorszego boga, przestali wchodzić na Onet. Apel swój kierujemy jednak nie tylko do użytkowników Linuxa, ale do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy rozumieją, że nie chodzi jedynie o technologię Silverlight, ale o coś znacznie więcej, o celowe kategoryzowanie odbiorców oraz pewnych grup społecznych.

Należy także zwrócić uwagę odpowiednim instytucjom w Polsce, że brak udostępnienia dodatku dla Linux w naszym kraju powinno być zabronione, gdyż wykorzystywanie tej technologii w obecnej formie jest de facto umacnianiem monopolu Microsoft. I do tego również będziemy dążyć, przy odpowiednim poparciu. Podobną praktykę stosuje, niestety, TVP na swoich stronach, jednak w tym przypadku, nasz protest przybierze formę oficjalną. W odpowiednim momencie wystosujemy pismo do Zarządu oraz powiadomimy odpowiednie instytucje, m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, gdyż praktyką umacniania monopolu MS przez media publiczne powinny zająć się odpowiednie organy państwowe.

O akcji zawiadomione zostaną inne portale społecznościowe użytkowników Linuxa i nie tylko, aby wspólnie skoordynować działania.

W związku z powyższym prosimy o wpisywanie się osób, które do akcji się przyłączają, rezygnując tym samym z usług portalu Onet.

O dalszych krokach będziemy na bieżąco informować.

Powyższy post można oczywiście do woli kopiować oraz redagować z zachowaniem jego sensu.

Akcja została zapoczątkowana na forum Mandriva.org oraz Mageia. Informacja poszła już na forum Ubuntu, do JakiLinux oraz mediów. Lada moment będzie na innych forach. Z góry dziękuję :)

Komentarze (17)

rozie Data: 2012-05-13 20:03:14Odpowiedz

Jak nie robić bojkotu...

Popełniłem kiedyś wpis http://rozie.blox.pl/2011/03/Jak-nie-robic-bojkotu.html Punkt drugi się kłania.

Nie zrozum mnie źle, w pełni popieram pomysł, ale siła nacisku pt. "ignorujemy usługi" jest w przypadku użytkowników Linuksa zerowa. No dobrze, 1%, w porywach, jak się wszyscy zbiorą (i używali wcześniej usług Onetu). Znaczy: nie tędy droga, prędzej KRRiT, UOKiK czy UKE mogą coś zdziałać.

Przy okazji - którykolwiek VOD w Polsce działa pod Linuksem? Bo Kinoplex (Agora) też wymaga Silverlight. Zostają filmy na YouTube (sporo pełnych wersji)?

Gość Data: 2012-05-13 22:20:43Odpowiedz

popieram

popieram - należałoby zrobić jakiś bannerek. nakręcić całą akcję.

Gość Data: 2012-05-14 01:44:52Odpowiedz

Tylko kto korzysta z tego badziewia jakim jest onet, wp i cała reszta tym podobnych portali?

zibi Data: 2012-05-14 06:33:14Odpowiedz

dołączam się.
niezależnie od bojkotu petycje do UOKiK itp. też sąpotrzebne.
trzeba problem nagłaśniac.

Dar Data: 2012-05-14 08:44:07Odpowiedz

Jestem za,można powiedzieć że to nic nieda to może nic nie robić? internet będzie pod dyktando jedynej słusznej firmy

LeM Data: 2012-05-14 09:47:41Odpowiedz

Tylko świnie siedzą w kinie

Taką akcję pięknoduchów z AK - w tym gazowanie kin - znamy z czasów okupacji. Nie pomogła wykurzyć warszawiaków z kin. Musisz szukać innego sposobu, Kolego!

Art Data: 2012-05-21 12:12:50Odpowiedz

Tylko świnie siedzą w kinie

...akurat o tej i innych akcjach Ak nie masz zielonego pojęcia. Ty i podobni jesteście żywym dowodem na to, jakie skutki niesie państwowa edukacja.

anpen Data: 2012-06-07 09:59:32Odpowiedz

Silverlight

Obiektywnie patrząc, nie można winić portalu Onet za coś co jest z góry niejako narzucone, równie dobrze takie same podejście możemy mieć do wszystkich którzy stosują technologię opartą na Silverlight, choćby jak tu wspomniano również portale TV. Sama technologia nie jest zamknięta tylko dla systemów Windows, oznacza to że użytkownicy komputerów z systemem Mac, czy ostatnio pojawienie się aplikacji w urządzeniach z systemem Android umożliwiają oglądanie wszystkich serwisów opartej na Silverlight. Dla czego według mnie występuje problem na platformie Linux. Dla mnie użytkownika systemu Linux od 12 lat, wiadomym jest, że nie ważne czy Debian, Suse, Fedora, Ubuntu, Mandriva, wiadomym jest że jest to "Linux", niestety tak nie uważają wszyscy ci którym Linux znany jest tylko z nazwy. Można powiedzieć, że sama platforma linux jest rozproszona na wiele "dystrybucji" i to jest głównym powodem, że nie jest on traktowany na tyle poważnie jak np. sprzęt od Apple, czy ostatnio Android.
Do póki nie nastąpi integracja platformy linux, to będzie tak jak jest. Namiastką w tej konkretnej sprawie jest wydana przez Nowell, wtyczka która miała rozwiązać ten problem, jednak nie jest to rozwiązanie do końca dopracowane, konkretnie nie wszystkie media są obsługiwane, mimo założenia, że tak ma być, w tym niestety te nasze krajowe. Poza wspomnianą firmą Nowell nikt z pośród wydawców systemów Linux nie pokusił się zmierzyć z tym problemem. Skoro na Mac'u, czy Androidzie można to dla czego na Linux'ie nie, a no bo nie jest puki co do tego przystosowany, a nie bo brak dopracowanej aplikacji.

anpen Data: 2012-06-08 10:00:52Odpowiedz

cd Silverlight

Najnowsze wiadomości na temat Moonlight czyli otwarta źródłowa implementacja Silverlight nie będzie dalej rozwijana, wynika to z tego, że sam silverlight został skreślony przez MS, jak się okazuje za sprawą bardzo małego użycia tej technologi w internecie, jak porównamy to z naszym krajem jak zwykle jesteśmy za murzynami...

Gość Data: 2012-06-20 16:25:20Odpowiedz

silvertlight

ale przeciez ta wtyczka tez nei dziaal z opera jak i niechtóre serwisy www w srodowisku windows a co tu o linuxie pisac!

ona58 Data: 2012-10-06 14:01:01Odpowiedz

mikrofon i kamera nie dziala

co moze byc przyczyna? czy musze sciagnac jakies sterowniki? prosze o pomoc

Gość Data: 2012-10-08 17:50:13Odpowiedz

Proponuje dać sobie spokój z onetem i tak tam nic ciekawego się nie znajdzie, ja już pól roku tam ńie zagladam i dobrze mi z tym

antyGW Data: 2012-10-23 10:19:26Odpowiedz

Re: Jak nie robić bojkotu...

na onet nie wchodze juz od dłuższego czasu min. ze wzgledu na stronniczość polityczną i powiązania z ITI.

Gość Data: 2012-10-23 17:50:03Odpowiedz

Dlaczego tak żle?

Co się stało z suse to dramat systemu ani uruchomic aplikacji ani z czegoś skorzystać skype nie działa jak w suse 11 trudności w przekazaniu danych z telefonu i na telefon trudno wyłączyć komputer tylko poprzez przycisk power firefox ma kłopoty w przewijaniu stron. Kłopoty przy otwieraniu stron w samym systemie(strony gier).Było jako tako jest fatalnie a nawet dziadosko korzystam z ubuntu bo to jeszcze jako taki system linuksa (od 9 lat go mam) ubuntu 11o1 bo wyższe to bez internetu ale i tak jest fajnie w linuksie bo bez wirusów.

Gość Data: 2012-10-26 08:14:12Odpowiedz

projekt opensuse

openSUSE to juz historia. Novel ten projekt sobie darowal. Umowa z firma Micro Soft zrobila swoie - tak mialo byc. Dziekujemy wszystkim za stracony czas.

Gość Data: 2012-11-23 17:50:45Odpowiedz

To za sprawą Mikrosoft SUSE schodzi na psy bo oni taki sobie postawili cel kupić i zgnoić wolny program,niema konkurencji dla Windowsa

Twój komentarz został donany

Gość Data: 2013-04-14 07:53:06Odpowiedz

Zostawic tych smierdzieli w spokoju!

napisal Kolega...badziewie jest to trafne okreslenie na hu.....a nam onet , wp, tvn i ta kupa gowna!
pozdrawiam serdecznie wszystkich na Linux - ie!