openSUSE 12.1

openSUSE 12.1

Autor: Informacja prasowa

Data: 29 grudzień 2011

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 10771

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

Projekt openSUSE udostępnił openSUSE 12.1, nową wersję stabilnej, kompletnej i łatwej w użyciu dystrybucji uniwersalnego systemu operacyjnego Linux, pozwalającej użytkownikom i twórcom oprogramowania wykorzystywać bezpłatne oprogramowanie open source w środowiskach fizycznych i wirtualnych oraz w środowiskach typu cloud. „openSUSE 12.1 to efekt ponad ośmiu miesięcy prowadzonych na całym świecie prac nad tworzeniem jednej z najlepszych w świecie dystrybucji systemu Linux” – mówi Jos Poortvliet, opiekun społeczności openSUSE w firmie SUSE.

„Dystrybucja openSUSE i tysiące związanych z nią aplikacji open source to efekt działań rzeszy testerów, tłumaczy, ekspertów od funkcjonalności, artystów, promotorów i programistów, którzy pracując i bawiąc się wspólnie stworzyli potężny i wszechstronny produkt.”

Efektem zaangażowania projektu openSUSE w rozwijanie stabilnej, kompletnej i łatwej w użyciu, uniwersalnej platformy systemowej są nowości zawarte w openSUSE 12.1. Do najważniejszych należą:

openSUSE w chmurze

Nowa wersja openSUSE została stworzona z myślą o łatwym integrowaniu się w środowisku IT. Zawiera najnowsze jądro systemu Linux – 3.1, zapewniające wszechstronność i duże możliwości rozszerzania, przydatne w heterogenicznych środowiskach informatycznych, łącznie z publicznymi i prywatnymi środowiskami typu cloud. Korzystając z SUSE Studio, użytkownicy mogą tworzyć i wdrażać unikalne wersje openSUSE 12.1, obejmujące indywidualnie dobrane pakiety, grafikę, skrypty itd., które można bez problemu wdrażać w środowiskach Amazon EC2 lub szeregu innych platform typu cloud.

openSUSE jest pierwszą dystrybucją systemu Linux zgodną z ownCloud, korzystającą z własnych mechanizmów integracji Mirall dla komputerów osobistych. Oprócz tego, repozytorium openSUSE Virtualization & Cloud zawiera najnowsze wersje rozwiązań Eucalyptus, OpenNebula i OpenStack for openSUSE 12.1. Nowe wersje narzędzi virt-manager i open-vm-tools umożliwiają zarządzanie najnowszymi technologiami wirtualizacyjnymi, w tym Xen 4.1, KVM i VirtualBox.

Innowacje w ramach samej dystrybucji openSUSE

openSUSE 12.1 zawiera unikalne, nowatorskie narzędzie Snapper, które dzięki wykorzystaniu zawartych w systemie plików btrfs mechanizmów kopii migawkowych umożliwia użytkownikom przeglądanie starszych wersji plików i cofanie zmian. Włączenie narzędzia Snapper do rozwiązania do zarządzania pakietami zypper pozwala cofać aktualizacje systemu i zmiany konfiguracji.

openSUSE jest również pierwszą z głównych dystrybucji, dostarczaną z otwartym językiem programowania Go opracowanym przez Google. Go to szybki, łatwy w użyciu i wyposażony w szereg udogodnień dla programistów język, stworzony pod kątem programowania działających w sieci maszyn z procesorami wielordzeniowymi.

OpenSUSE 12.1 pozwala również wykorzystać Tumbleweed – mechanizm dostarczania w trybie ciągłym aktualizacji, co zapewnia posiadanie najnowszej, stabilnej wersji całości oprogramowania. Pomysłodawcą tego projektu był Greg Kroah-Hartman, zajmujący się w SUSE rozwijaniem jądra systemu. Tumbleweed zmniejsza negatywny wpływ zmian wprowadzanych wraz z głównymi nowymi wersjami poprzez ciągłą aktualizację systemów.

Usprawnienia dla komputerów osobistych


Oparty na Gnome Shell 3.2 interfejs użytkownika openSUSE wyróżnia się pogłębioną integracją mechanizmów wspomagających pracę zespołową, takich jak powiadomienia o zdarzeniach zdefiniowanych w kalendarzach, pogawędki i scentralizowana konfiguracja kont online. Elementy interfejsu użytkownika zostały przygotowane do obsługi ekranów dotykowych, małych wyświetlaczy, pracy wieloekranowej i automatycznego obracania z myślą o urządzeniach przenośnych.

openSUSE jest pierwszą z głównych dystrybucji systemu Linux dostarczaną z systemem zarządzania kolorami zarówno dla GNOME, jak i KDE. Do innych nowości w KDE należy narzędzie do zarządzania oprogramowaniem Apper, upraszczający instalowanie aplikacji. openSUSE wyposażony jest także w zawarty w Open Build Service nowatorski interfejs dla tabletów Plasma Active.

– „Poza sporymi nowościami, takimi jak Snapper, systemd i ownCloud, nowa wersja zawiera także mnóstwo mniejszych usprawnień, na przykład w narzędziach do zarządzania YaST czy zypper. To nasz własny wkład” – mówi Bryen Yunahsko, członek Rady openSUSE i szef marketingu. – „A przecież opieramy się na gigantycznej piramidzie społeczności open source. Z tego co się orientuję, najnowsza wersja openSUSE zawiera ponad 300 tysięcy usprawnień będących efektem pracy społeczności open source.”

Komentarze (1)

Twój komentarz został donany

Gość Data: 2012-01-03 20:39:33Odpowiedz

czytnik kart

12.1 nie wykrywa u mnie czytnika kart SD/xD, poprzednie wersje nie miały ztym problemu. Czy ktoś może wie o co chodzi. System na laptopie MSI PR600.