Novell pomaga w tworzeniu aplikacji dla iPhone'a

Novell pomaga w tworzeniu aplikacji dla iPhone'a

Autor: INFORMACJA PRASOWA

Data: 16 wrzesień 2009

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 4909

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

Warszawa, 15 września 2009 r. – Novell poinformował o dostępności MonoTouch 1.0, pierwszego w branży rozwiązania do tworzenia aplikacji dla urządzeń iPhone i iPod Touch z użyciem środowiska programistycznego Microsoft .NET, w tym C# oraz innych języków programowania wchodzących w skład .NET. Do tej pory aplikacje dla iPhone'a tworzone były za pomocą C oraz Objective-C, co większości programistów używających .NET praktycznie uniemożliwiało ich opracowywanie. MonoTouch pozwoli wykorzystać kreatywność milionów twórców na świecie używających .NET do opracowywania najrozmaitszych aplikacji dla iPhone'a.

Popularność urządzeń iPhone i iPod Touch spowodowała powstanie wielkiego zapotrzebowania na aplikacje dla tych urządzeń. Jak twierdzi Scott Ellison, wiceprezes ds. rozwiązań mobilnych i bezprzewodowych w IDC, sklep Apple Apps Store w pierwszym roku istnienia udostępnił 50 tysięcy aplikacji, które pobrano ponad miliard razy, a dostępne zasoby powiększały się codziennie średnio o ponad 140 nowych aplikacji (wg danych IDC, Blowing Out the Candle and the Competition: Happy First Birthday to the Apple Apps Store, Doc # lcUS21926409, lipiec 2009). Problemem była jednakże konieczność tworzenia aplikacji dla urządzeń iPhone za pomocą stosunkowo skomplikowanych języków C i Objective-C.

Rozwiązanie MonoTouch, opracowane w ramach projektu Mono (zobacz: www.mono-project.com ), inicjatywy open source sponsorowanej przez Novella, upraszcza tworzenie aplikacji dla iPhone'a, pozwalając twórcom oprogramowania wykorzystać kod i biblioteki napisane dla środowiska .NET oraz języki programowania takie jak C#. Otwiera to przed niezależnymi twórcami i dostawcami oprogramowania .NET ogromny rynek, pozwala też firmowym informatykom i działom IT wdrażać własne aplikacje w nowym środowisku mobilnym.

„iPhone zyskał wielką popularność zarówno wśród konsumentów, jak i użytkowników biznesowych” – mówi Al Hilwa, dyrektor programu narzędzi do tworzenia aplikacji w IDC. „Ponieważ to aplikacje są kluczem do sukcesu iPhone'a, rozwiązanie umożliwiające twórcom używającym .NET wykorzystanie zdobytego doświadczenia do tworzenia aplikacji dla iPhone'a rozpoczyna nowy etap w rozwoju platform mobilnych.”

Licencja na oprogramowanie do tworzenia aplikacji dla urządzeń iPhone zabrania rozpowszechniania mechanizmów skryptowych czy kompilatorów Just-In-Time (JIT), wymaganych przez rozwiązania takie jak .NET do wykonywania kodu. W wyniku tego sfera aplikacji dla iPhone'a była wcześniej zamknięta dla twórców korzystających z .NET i Mono. Dzięki MonoTouch sytuacja zmienia się diametralnie, ponieważ efektem działania MonoTouch jest rodzimy kod wykonywalny.

MonoTouch to pakiet rozwiązań do tworzenia oprogramowania zawierający zestaw kompilatorów, bibliotek i narzędzi zapewniających integrację z oprogramowaniem Apple iPhone SDK. Zawarte są w nim też biblioteki klas bazowych Microsoft .NET, a także zarządzane biblioteki umożliwiające korzystanie z rodzimych interfejsów programistycznych iPhone'a oraz kompilator krzyżowy, pozwalający przetwarzać pliki wykonywalne i biblioteki .NET bezpośrednio w rodzime aplikacje, udostępniane za pośrednictwem sklepu Apple Apps Store lub wdrażane przez korporacyjnych użytkowników urządzeń iPhone. Oprócz tego integracja z Xcode umożliwia twórcom oprogramowania testowanie go na urządzeniach bądź symulatorze Apple iPhone przed udostępnieniem w Apple Apps Store.

„Ogromna większość skoncentrowanych wokół Windows twórców i dostawców oprogramowania oraz działów informatyki wykorzystuje w swej pracy język C# oraz środowisko .NET” – mówi Miguel de Icaza, założyciel projektu Mono oraz wiceprezes firmy Novell ds. platform programistycznych. „Obserwujemy ogromne zapotrzebowanie na narzędzia do tworzenia aplikacji dla iPhone'a opartych na .NET. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie opracowaliśmy MonoTouch, dając zarówno indywidualnym twórcom oprogramowania jak i firmom rozwiązanie likwidujące przeszkody w tworzeniu aplikacji dla tych urządzeń.”

Ceny i dostępność MonoTouch
Wersje MonoTouch Personal i Enterprise są obecnie dostępne za pośrednictwem witryny http://shop.novell.com. Cena MonoTouch Enterprise Edition to 999 USD za stanowisko przy rocznym abonamencie, co obejmuje asystę techniczną i aktualizacje. Cena licencji pięciostanowiskowej, umożliwiającej jednoczesną pracę pięciu programistów, to 3999 USD za rok.

Wersja MonoTouch Personal Edition przeznaczona jest dla użytkowników indywidualnych tworzących aplikacje dla Apple Apps Store i kosztuje 399 rocznie za stanowisko. Więcej informacji o MonoTouch można znaleźć pod adresem www.novell.com/products/monotouch. Więcej informacji o projekcie Mono można znaleźć pod adresem http://www.mono-project.com.

Komentarze (0)