Co nowego w Plasmie?

Co nowego w Plasmie?

Autor: kde.org.pl

Data: 17 luty 2009

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 5343

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

W ostatni weekend zespół Plazmy zorganizował swoje drugie spotkanie w Porto, w Portugalii. Zostało ono zorganizowane przez zwycięzcę nagrody Akademy. Nuno Pinheriro zaprosił zespół Plazmy - zwycięzcę nagrody - do swojego ojczystego kraju. Gospodarzem spotkania było Departamento de Engenharia Informatica (Departament Inżynierii Oprogramowania) będące częścią Instituto Superior de Engenharia de Porto. Zespół Plazmy (i najprawdopodobniej wielu użytkowników KDE) jest wdzięczny za umożliwienie współpracy nad pulpitem.

Celem Tokamak II było zaprojektowanie funkcji i koncepcji dla Plazmy i środowiska KDE, na którymi prace będą trwały przez następny rok. Omówione tematy objęły następujące zagadnienia: animacje i inne nowe funkcje QT 4.5, koncepcję społecznego pulpitu, przeszukiwanie pulpitu, integrację kalendarza i poczty e-mail, nową implementację tacki systemowej, Plazmę na desktopy edukacyjne, centrum mediów i PlasMate - aplikację do tworzenia zawartości. Pierwszej nocy drużyna poszła na obiad do historycznego centrum Porto. Pierwszy poranek rozpoczął się od wprowadzenia pomysłodawcy Plazmy - Aarona Seigo, który poprosił zespół, by zachowała ona swoją innowacyjność i nie weszła jedynie w tryb utrzymywania.

Kinetic

Deweloper Qt, Alexis Menard, pokazał początki nowego frameworku animacji, który stanie się częścią Qt w wydaniu 4.6. Kinetic ułatwia dodawanie animacji do aplikacji. Zawiera również nowy framework stanu maszyny. Kinetic będzie prawdopodobnie oferowany jako dodatek Qt 4.5, aby deweloperzy (jak zespół Plazmy) mogli czerpać korzyści z jego nowych funkcji i w tym samym czasie dostarczyć informacji zwrotnych zespołowi Qt, by Kinetic był jeszcze bardziej stabilny. Alexis wspomniał, że pierwsza wersja Kinetica będzie dostępna w najbliższych tygodniach, w zależności od tego, jak szybko zespół Qt zaimplementuje informacje zwrotne z aktualnej wersji, które przekaże zespół Plazmy. Alexis zamieściła screencast Kinetica w akcji na swoim weblogu

Nowa specyfikacja tacki systemowej

W grupowej sesji zespół Plazmy pracował nad ulepszeniem systemowej tacki. Planuje się ulepszyć dwa jej aspekty. Funkcję śledzenia zadań, dodaną w KDE 4.2, czeka kilka poprawek dotyczących problemów interakcji; poprawiony będzie również widok dla uruchomionych zadań. Ikona aktualnie pokazująca, kiedy są uruchomione zadania, zostanie prawdopodobnie wyposażona w pewien rodzaj informacji o aktywności - widok porównawczy dla uruchomionych zadań.

Zaczęły się również prace nad nową specyfikacją tacki systemowej. Ich celem jest sprawić, by systemowa tacka była bardziej dostępna, bardziej spójna w modelu interakcyjnym i bardziej elastyczna, z zachowaniem wyświetlenia swojej zawartości. Nowa implementacja pojawi się najszybciej w KDE 4.3. Pojawił się pomysł, aby aplikacje rejestrowały się w systemowej tacce i dostarczały ikony i podpowiedzi do wyświetlenia. Miałyby one statusy ("bierny", "aktywny" i "wymaga uwagi"). Aplikacja ("klient" tacki) otrzymuje od tacki systemowej zdarzenie, na przykład "żądanie menu kontekstowego w pozycji x,y", obrót rolką do przodu/tyłu lub informację "włączony". "Klienci" są podzieleni na kategorie. Obecnie planowane są następujące kategorie: "Usługa systemowa", "Status aplikacji", "Komunikacja" i "Sprzęt" . Powiadomienie o aktualizacji pakietu mogłoby być na przykład w kategorii "Usługa systemowa". Kiedy następowałoby sprawdzanie aktualizacji, usługa zmieniłaby status z "biernej" na "aktywną". W momencie dostępności nowych pakietów i aktualizacji usługa przeszłaby w stan "wymaga uwagi" i zapytała użytkownika, czy chce zainstalować aktualizacje.

OpenDesktop i OpenID

Trwają prace nad implementacją wsparcia dla systemowej autoryzacji OpenID do usługi OpenDesktop. OpenDesktop jest centralną częścią koncepcji społecznego desktopu, który Frank zaprezentował w zeszłym roku podczas Akademy w Mechelen w Belgii. Wsparcie dla OpenID nadchodzi właśnie w tej platformie. Frank wspomniał: "obsługa OpenID jest już gotowa od jakiegoś czasu, ale nie zostanie włączona, dopóki nie będę mógł szeroko jej przetestować. Oczekujcie, że trafi do OpenDesktop (i równocześnie do kde-apps.org i kde-look.org) w przyszłym tygodniu."

Każda aplikacja na kde-apps.org od teraz ma własną bazę wiedzy z zawartością generowaną przez użytkownika. Ta baza może być odpytywana przez usługę webową. Planowane jest wsparcie dla integracji tych informacji w Plazmie (i pulpicie KDE). Frank implementuje również wsparcie sprzedaży zawartości przez system OpenDesktop, wiążąc go z aplikacjami do tworzenia zawartości, nad którymi zespół Plazmy właśnie zaczął pracować.

Te wysiłki ukazują początek trudu potrzebnego, by włączyć koncepcję społecznego desktopu do powłoki Plazmy, zarówno przez OpenDesktop jak i jej deweloperów.

PlasMate

Artur Souza mówił o tym, jak ważna jest możliwość zintegrowanego skryptowania w Plazmie, oraz w jaki sposób aplikacje do tworzenia zawartości przyspieszyłyby rozwój i adaptację zarówno w Plazmie, jak i w rozszerzeniach KDE. PlasMate to nowe narzędzie do tworzenia kontentu dla Plazmy. Idea jest taka, by jak najbardziej ułatwić tworzenie i publikowanie Plazmoidów napisanych w językach skryptowych. PlasMate ma dostarczyć edytor metadanych, edytor skryptów i komponent do przeglądania. Zadba o przygotowanie pakietów i publikowanie Twoich nowo stworzonych Plazmoidów. Rozpoczęły się już prace nad różnymi komponentami; wstępne wyniki wyglądają obiecująco. Większość komponentów już częściowo pracuje, jedynie po dwóch dniach pracy grupy hakerów.

Jolie i Usługi

Kevin Ottens kontynuował swoją pracę nad integracją funkcjonalności Jolie (framework koncentracji usług). Integracja Jolie rozwija Plazmę w kierunku możliwości przemieszczania jej usług, aplikacji i widżetów oraz kontrolowania ich przez sieć.

Ulepszone i nowe Plazmoidy

Marco Martin zaprezentował swoją pracę za pomocą filmiku; pracując skupił się on na wnoszeniu do Plazmy funkcji podobnych do centrów mediów (ang. mediacenters). Anne-Marie Mahfouf zaprezentowała nową funkcję integracji Nepomuka z apletem Picture frame, który integruje meta informacje obrazu w kontekstowy widok Plazmoidów (Picture frame służy również jako przykład dla Alexis i innych programów bazujących na bibliotece Qt. Prace nad Kineticiem można oglądać w screencaście Alexis).

Chani Armitage nadal pracowała nad swoim Victory Calendar - małym Plazmoidem skryptowym, który aktualnie służy jako przykład wspierania JavaScript przez Plazmę.

Zaprezentowałem zespołowi trzy nowe Plazmoidy. NetworkManager już wkrótce uzyska status pierwszej stabilnej wersji, głównie dzięki chłopakom z zespołu OpenSuse, pracującym nad częściami infrastrukturalnymi. NetworkManager prawdopodobnie będzie gotowy do oceny przez innych deweloperów w ciągu następnych dwóch, trzech tygodni. Plazmoid Crystal, który ma być polem testowym dla nowych koncepcji związanych z przeszukiwaniem, został nieco poprawiony; zaktualizowano również wsparcie dla przeszukiwań MediaWiki, bazujących na klasie MediaWiki autorstwa Richarda Moore'a (która znajduje się wewnątrz źródeł Crystala, gdybyś był zainteresowany używaniem go).

Lion Mail, nowy Plazmoid, nad którym prace rozpoczęły się podczas niedawnego CampKDE na Jamajce (stąd jego nazwa) sprawi, że e-maile z Akonadi będą dostępne na pulpicie. Koncepcją Lion Maila jest wyświetlanie kolekcji e-maili z Akonadi („Nieprzeczytane e-maile”, „E-maile oznaczone jako ważne”, „E-maile należące do pewnego projektu lub kontekstu”) w panelu lub na pulpicie. Zawiera również Plazmoid, wyświetlający metadane i zawartość e-maili na pulpicie, zmieniając liczbę wyświetlonych informacji i bazując na dostępnym rozmiarze. Podstawy tego Plazmoidu już istnieją. Prawdopodobnie będzie on wypuszczony wraz z KDE 4.3, ponieważ bazuje na PIM-ie Akonadi. Kanały Lion Maila z silnika danych Akonadi zostały rozszerzone, by oferować informacje kontaktowe Plazmoidom. Silnik danych pozwala również uzyskać łatwy dostęp skryptowym Plazmoidom do wszystkich rodzajów danych.

Zanshin, jako nowa aplikacja i framework zaprojektowany przez Kevina Ottensa, bazuje na filozofii „doprowadzenia roboty do końca” i dostarczy pulpitowi listę „todo” oraz zarządzanie zadaniami.

Qt 4.5

Podczas Tokamak II niektórzy deweloperzy dokonali upgrade'u biblioteki Qt do wersji kandydującej do wydania 4.5. Wydaje się, że wydajność nieco poprawiła się. Zespół poruszył również pewne pomniejsze kwestie, związane z renderowaniem w nowej wersji Qt. Dzięki współpracy z zespołem Qt problemy te zostały już zgłoszone.

Niektóre problemy, napotkane przez zespół Plazmy w Qt 4.4, również naprawiono w nowej wersji. Najbardziej zauważalna wśród nich jest zmiana rozmiaru QGraphicLayouts, szeroko stosowanego w Plazmie. W KDE 4.2 Niektóre Plazmoidy obchodzą ten problem, by móc prawidłowo współpracować z Qt 4.4. Większość z tych obejść można było usunąć w trunku KDE, bazującym na Qt 4.5.

Stało się również jasne, że niektóre z obejść KDE 4.2, konieczne w Qt 4.4, mogą nie współpracować poprawnie z Qt 4.5, ponieważ bazują na złym zachowaniu 4.4, które zostało już poprawione.

Jednym z możliwych rozwiązań może być dostarczenie zestawu łatek do usunięcia tych obejść i ulepszenia współpracy KDE 4.2 z Qt 4.5. Innym możliwym rozwiązaniem byłoby dodanie warunkowych łatek kodu dla Qt 4.4 i Qt 4.5. Zespół Plazmy aktualnie analizuje rozwiązania tych problemów.

Więcej usprawnień

Davide "Beard" Bettio łączył informacje o świętach w widżecie kalendarzowym Plazmy. Równocześnie stworzył silnik danych, który sprawił, że te informacje będą dostępne w prosty sposób dla innych Plazmoidów. Marco Martin użył swojej magii na różnych wizualnych usterkach w Plazmie. Artur ulepszył Plazmoid Pastebin (obszar w Plazmie, który wysyła zrzuconą zawartość na serwer w celu łatwego dzielenia się w sieci). Zostały również dodane mniejsze poprawki do widżetu Microblogging oraz innych komponent& oacute;w dzielonych między Plazmoidami.

Owocne spotkanie

Spotkanie było bardzo owocne i umożliwiło zespołowi Plazmy nawiązanie bliższej współpracy, wypracowanie nowych kierunków obsługi Waszych danych i aplikacji, kontynuowanie pracy nad istniejącymi funkcjami i sprawianie, że będą one lepsze, bardziej zintegrowane i piękniejsze. Podczas spotkania wykryto wiele błędów, nie wszystkie w oprogramowaniu. Autor tego tekstu wciąż dochodzi do siebie.

Komentarze (0)