Novell udostępnia myCMDB

Novell udostępnia myCMDB

Autor: INFORMACJA PRASOWA

Data: 21 styczeń 2009

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 4469

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

Novell poinformował o dostępności rozwiązania myCMDB, aplikacji obsługiwanej za pomocą przeglądarki internetowej, która – wykorzystując jako pierwsza na rynku mechanizmy sieci społecznościowych – zapewnia bezprecedensową funkcjonalność, dostępność i dokładność korporacyjnych baz danych do zarządzania konfiguracją (CMDB, configuration management database). Rozwiązanie myCMDB, stworzone w efekcie niedawnego przejęcia firmy Managed Objects, udostępnia jednolity widok sfederowanych zasobów centrów danych w dowolnych środowiskach fizycznych lub wirtualnych. Możliwości te ułatwiają klientom budowanie elastycznych, wyróżniających się zgodnością interoperacyjną centrów danych nowej generacji w oparciu o istniejące zasoby informatyczne.

We współczesnych, złożonych i szybko zmieniających się centrach danych nawet 60 procent planowanych modyfikacji infrastruktury informatycznej kończy się porażkami, których powodem jest brak pełnej analizy wpływu proponowanych zmian przed rozpoczęciem wdrożenia. Problemom takim pomaga zapobiegać baza danych do zarządzania konfiguracją, zawierająca informacje o wszystkich elementach składających się na centrum danych lub infrastrukturę informatyczną oraz wzajemnych zależnościach między tymi elementami. Jednakże bazy danych o konfiguracji i powiązane z nimi sfederowane źródła danych wymagają systematycznej dbałości o dokładność i aktualność informacji o elementach i ich zależnościach.

„Baza danych do zarządzania konfiguracją jest narzędziem skutecznym wyłącznie wtedy, gdy jest aktualna, ponieważ wiele procesów, takich jak zarządzanie zmianami i wersjami, zarządzanie potencjałem czy jakością usług, zależy w stu procentach od zgodności zawartych w niej informacji ze stanem faktycznym” – mówi Peter O’Neill, wiceprezes firmy analitycznej Forrester Research – „Aby zagwarantować dokładność i aktualność bazy CMDB, należy opracować i wdrożyć proces aktualizacji, dodawania, modyfikowania i usuwania elementów konfiguracji oraz ich atrybutów. Ten proces staje się kluczowym, gdy baza CMDB zostaje włączona do środowiska produkcyjnego jako fundament właściwego zarządzania konfiguracją, wykorzystywany przez wszelkie procesy ITIL.

” Opierając się na modelu sieci społecznościowych, myCMDB definiuje oparte na rolach „społeczności”, pozwalając użytkownikom łatwo i efektywnie przeglądać i aktualizować dane CMDB we współpracy z innymi użytkownikami. Użytkownicy myCMDB mogą niemal natychmiast uzyskiwać informacje o konfiguracji i zadaniach, modelować zmiany infrastruktury informatycznej i generować raporty ukazujące w graficzny sposób wpływ proponowanych zmian nie tylko na produkcyjne środowisko informatyczne, ale i na obsługiwane przez nie usługi biznesowe.

myCMDB – udostępniając w intuicyjny sposób funkcje radykalnie ułatwiające wizualizację, nawigację, wyszukiwanie, analizę i raportowanie – czyni z bazy danych do zarządzania konfiguracją cenne i przyjazne użytkownikowi narzędzie. Dzięki temu użytkownicy chętniej korzystają z CMDB i wnoszą w nią swój wkład, przez co staje się ona wierniejszym odzwierciedleniem rzeczywistej infrastruktury informatycznej – podobnie jak ma to miejsce w przypadku repozytoriów wiedzy takich jak Wikipedia, gdzie sami użytkownicy dbają o wiarygodność informacji.

„myCMDB daje działom informatyki i dostawcom usług możliwość zapanowania nad złożonością konfiguracji współczesnych środowisk informatycznych – doskonałym przykładem może być infrastruktura informatyczna o architekturze obłoku (cloud computing)” – mówi Joe Wagner, starszy wiceprezes i dyrektor generalny działu zarządzania systemami i zasobami w firmie Novell – „Dzięki myCMDB firmy zyskują możliwość skutecznego zarządzania konfiguracją tego rodzaju środowisk i znajdowania odpowiedzi na newralgiczne pytania w rodzaju «gdzie właściwie przetwarzane jest moje zadanie?» Pozwala to radykalnie zmniejszyć zagrożenia związane z wprowadzaniem zmian w złożonych środowiskach, a jednocześnie zapewnić większą przejrzystość.

” myCMDB można bez problemu integrować ze wszystkimi dostępnymi na rynku bazami danych do zarządzania konfiguracją, w tym dostarczaną przez Novella bazą CMDB360. Do podstawowych cech myCMDB należą:
  • Architektura społecznościowa z widokami danych CMDB przy uwzględnieniu ról
  • Oparte na rolach profile użytkowników, pozwalające dostosowywać ich strony domowe do indywidualnych potrzeb, społecznościowy mechanizm aktualizacji i raporty
  • Inteligentny i intuicyjny mechanizm (jak w Google), umożliwiający wyszukiwanie informacji o nazwach, klasach, atrybutach, zależnościach i flagach elementów konfiguracji
  • Wbudowany mechanizm graficznego podglądu zależności, prezentujący intuicyjny, dynamiczny i przejrzysty model infrastruktury informatycznej
  • Osobiste środowisko modelowania, umożliwiające dynamiczne projektowanie i analizowanie danych CMDB bez modyfikowania zawartości produkcyjnego środowiska CMDB, pozwalające tworzyć, modyfikować i usuwać elementy konfiguracji i informacje o ich zależnościach

Dostępność i ceny

Rozwiązanie myCMDB jest już dostępne. Informacji o cenach udzielają partnerzy handlowi Novella. Więcej informacji można także znaleźć pod adresem www.novell.com/myCMDB.

Informacje o firmie Novell

Novell, Inc. (Nasdaq: NOVL) jest dostawcą oprogramowania i usług odznaczających się najwyższą jakością, możliwościami i innowacyjnością. Produkty te pozwalają na integrację i współdziałanie środowisk linuksowych z zamkniętymi rozwiązaniami innych firm. Oferta Novella obejmuje też szeroką gamę zintegrowanych rozwiązań do zarządzania informatyką, pomagających klientom z całego świata ograniczać koszty, złożoność i ryzyko. Dostarczane przez firmę Novell oprogramowanie infrastrukturalne i ekosystem partnerów umożliwiają harmonijną integrację zróżnicowanych środowisk informatycznych, zapewniając optymalną współpracę ludzi i techniki. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.novell.com.

Komentarze (0)