Instalacja pakietu Opera

Instalacja pakietu Opera

Autor: rafalh

Data: 9 czerwiec 2007

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 13886

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

Czego może nam zabraknąć po zainstalowaniu openSuSE ?? Odpowiedź jest prosta pakietów z zamkniętym kodem źródłowym. W związku z tym, że w tych właśnie pakietach mieści się przeglądarka internetowa Opera, którą mamy zamiar zainstalować opiszę jak to zrobić aby była w naszym systemie i nam służyła.

Pierwszy sposób to dołączyć płytkę zawierającą dodatki (oprogramowanie z zamkniętym kodem źródłowym) podczas instalacji systemu, tylko pojawia się pytanie skąd ją zdobyć. Odpowiedź jest także jest prosta, kiedy ściągamy naszą dystrybucję ze strony

http://www.opensuse.org

mamy możliwość ściągnąć, także tzw. „Dodatkowe nośniki instalacyjne (Add On CD) openSUSE 10.2” z tabeli należy wybrać „Non-OSS Add On CD2” i to tyle. Po ściągnięciu obrazów kiedy instalujemy już nasz system należy tylko zaznaczyć, że posiadamy dodatkowe oprogramowanie które chcemy dołączyć i wybieramy opcję z płyty CD potem jedyne co trzeba zrobić to tylko przy wyborze oprogramowania wybrać operę i gotowe.

Drugi ze sposobów (ten, który nas interesuje najbardziej) to użycie YaST'a. Pierwsze co należy zrobić to wejść do centrum sterowania YaST.
Aby to zrobić klikamy Komputer na panelu (pasku zadań) następnie po prawej stronie u góry mamy Centrum Sterowania kiedy już się otworzy okienko należy wybrać YaST który jest w sekcji Systemowe (wymaga wprowadzenia hasła root). Po wejściu do YaST'a należy wybrać Oprogramowanie -> Źródła instalacji, następnie należy kliknąć na przycisk dodaj a potem wybieramy opcję określ URL: teraz wpisujemy:

http://download.opensuse.org/distribution/10.2/repo/non-oss/

, następnie klikamy dalej Wszystko akceptujemy i w końcu klikamy zakończ. Teraz czekamy aż synchronizacja się powiedzie po czym program sam się zamknie. Następnym ostatnim krokiem jest wybór z Centum Sterowania YaST w sekcji Oprogramowanie opcji Zarządzanie oprogramowaniem. Teraz zmieniamy Filtr na Szukaj następnie wpisujemy w pole wyszukiwania Opera po wyszukaniu zaznaczamy z pola wyszukanych pakietów pakiet opera i wciskamy klawisz „+” następnie naciskamy klawisz akceptuj i czekamy na zainstalowanie pakietu po zainstalowaniu się pakietu instalator YaST'a pyta się nas czy chcemy zainstalować jeszcze jakieś pakiety wybieramy opcję nie. Opera jest już gotowa to użycia.

Trzeci ze sposobów to zainstalowanie opery z pakietu rpm który należy ściągnąć ze stronki

http://www.opera.com/index.dml

po ściągnięciu pakietu rpm klikamy na jego ikonce dwukrotnie a system otworzy okno w którym klikniemy przycisk instaluj. Ten sposób instalacji jest najprostrzy lecz nie koniecznie się powiedzie. Najlepszy sposób to zainstalowanie tego pakietu przez YaSTa.

Co po zainstalowaniu opery ??

Powinna ona znajdować się w menu komputer -> więcej aplikacji -> nowe aplikacje, jeśli jednak tak nie będzie to najprościej jest w konsoli wydać polecenie opera i w ten sposób mamy już na naszym openSuSE Operę. W artykule są omówione tylko trzy podstawowe sposoby instalacji pakietu opera, istnieją jednak także inne sposoby mniej standardowe ale myślę, że trzy omówione wyżej są wystarczająco dobre i proste w użyciu, w związku z tym je opisałem.

Komentarze (8)

Gość Data: 2007-07-26 18:22:29Odpowiedz

literówki

Ten sposób instalacji jest najprostrzy lecz nie koniecznie się powiedzie.

najprostszy, niekoniecznie

Gość Data: 2008-09-09 22:29:02Odpowiedz

po instalacji

opera zainstalowala sie bez problemow w zaleznosci z perlem ale co z tego skoro nie chce sie uruchamiac? startuje ikonka sie pojawia ale samej przegladarka niby jest a jej nie ma. nie wiecie jaki problem? instalowalem z Yasta

Gość Data: 2009-09-03 16:19:52Odpowiedz

Waldek Data: 2009-11-22 20:54:12Odpowiedz

Zainstalowałem i co dalej???

Według wszelkich artykułów jest to system dla wszystkich użytkowników,nie jestem informatykiem więc mam problem, na razie to jest bardzo powolny mam problemy z konfiguracją oraz partycją mam- /dev/sda 2 Extended??? ,sda 7 Linux native ??? oraz sda 5 Swap sda6 Swap -podwójne ???? no i sda3 linux nadive /home

Gość Data: 2009-11-23 14:11:16Odpowiedz

forum.suse.pl nie działa????

Witam czy u Was też nie działa forum.suse.pl?

Gość Data: 2010-02-08 15:27:40Odpowiedz

Gość Data: 2010-09-10 15:08:06Odpowiedz

nie dziala

Po wprowadzeniu podanego adresu repo pojawia sie komunikat:
Nie mozna utworzyc zrodla instalacji z URL...
Unknown source type for ...
Sprobowac ponownie?
Ale oczywiscie mozna sobie probowac ad mortem defecandum

Twój komentarz został donany

Gość Data: 2012-01-23 23:21:12Odpowiedz

opera nie działa

co z tą Operą w 11.4 chodziła jak burza, a wogóle
to 12.1 się ślimaczy