OpenSUSE 13.2

OpenSUSE 13.2

Autor: admin

Data: 4 listopad 2014

Kategoria: Aktualności

Odsłon: 86252

Tagi: openSUSE 13.2

Po prawie roku od wydania ostatniej stabilnej wersji openSUSE 13.1 przyszedł czas na następce: openSUSE 13.2 Nowe wydanie jak zawsze niesie ze sobą wiele poprawek zmian i nowości, które postaram się opisać.

Btrfs i Snapper

Domyślnie instalator ustawiony jest na korzystanie z systemu plików Btrfs btrfs.wiki.kernel.org/index.php/Main_Page , który to oparty jest o technologię copy-on-write, która przyspiesza działanie systemu plików w przypadku kopiowania/duplikowania plików. Btrfs umożliwia  tworzenie dysków logicznych wewnątrz partycji. Dzięki integracji z Snapper'em snapper.io  możemy skorzystać z drugiej ważnej funkcjonalności systemu plików Btrfs czyli migawek. Dzięki tej funkcjonalności możemy błyskawicznie tworzyć migawki przed każdą "ryzykowną" zmianą dokonywaną na systemie. Snapper umożliwi nam proste i szybkie "cofnięcie" naszych zmian bez konieczności długotrwałego przywracania backupów czy nawet reinstalacji systemu. Co więcej przed i po instalacji oprogramowania (poprzez menadżer oprogramowania zypper) stworzona zostanie migawka systemu.

Wicked

W miejsce skryptów ifup wprowadzono nowy system zarządzania siecią Wicked github.com/openSUSE/wicked  oparty o architekturę klient serwer. Nowe rozwiązanie a właściwie framework upraszcza znacząco zarządzanie i konfiguracje sieci min. poprzez wprowadzenie schematów konfiguracyjnych.

Dracut

Stary poczciwy mkinitrd został zastąpiony infrastrukturą Dracut dracut.wiki.kernel.org/index.php/Main_Page, która w założeniu ma ujednolicić i uprościć proces wstępnego uruchamiania systemu linuksa. Dzięki wykorzystaniu mechanizmu Udev do tworzenie min. linków symbolicznych znacząco powinien się skrócić czas uruchamiania systemu.

Linux kernel 3.16

Jądro w wersji 3.16 zawiera między innymi wiele poprawek przyspieszających i poprawiających współprace z kartami graficznymi NVIDIA (sterownik Nouveau), AMD (dawniej ATI). Dodatkowo poprawiono szybkości działania z systemem plików Btrfs jako partycji systemowej.

Live USB

W przypadku obrazu Live nagranemu na pendrive (patrz: Instalacja openSUSE z USB ) domyślne włączona jest możliwość wprowadzania i zapisywania zmian. Dzięki temu "out of the box" możemy korzystać z przenośnego openSUSE zainstalowanego na dysku USB.

KDE 4.14

openSUSE 13.2 korzysta ze stabilnej gałęzi KDE 4.12 www.kde.org/announcements/announce-4.14.2.php, która to ma za zadanie zapewniać najwyższą jakość i stabilność środowiska kosztem niestety nowych funkcjonalności.

GNOME 3.14.1

Dodano wsparcie dla wysokich rozdzielczości (HiDPI). Wprowadzono automatycznie otwieranie adresu WWW jeśli sieć WiFi wymaga logowania/rejestracji przez stronę internetową. Pełne wsparcie dla gestów dla ekranów dotykowych. Oraz wiele innych: en.opensuse.org/Features#GNOME

Pełna lista zmian i nowych funkcji dostępna jest w języku angielskim pod adresem: en.opensuse.org/Features

Testy

Postanowiliśmy zweryfikować i przetestować openSUSE 13.2 na następujących platformach:

  • AMD X4 + Radeon (video over HDMI) - komputer stacjonarny z zainstalowanym Windows 7 oraz starszym wydaniem openSUSE
  • INTEL i5 + NVIDIA - laptop z zainstalowanym Windows7 oraz starszym wydaniem openSUSE
  • INTEL i5 + INTEL HD - laptop z ekranem dotykowym,UEFI , zainstalowanym Windows 8.1 oraz starszym wydaniem openSUSE
  • VirtualBox
  • VMware Player

Instalacja

Pobierz openSUSE 13.2

Instalacja openSUSE 13.2

Pierwszą uwagę przykuł nowy motyw graficzny instalatora inspirowany pewnie trochę Windowsem 8. Większe przyciski ułatwiały korzystanie z ekranu dotykowego, jednakże obsługa ekranu dotykowego nie jest jeszcze według mnie odpowiednio dopracowana a brak klawiatury ekranowej wymusza korzystanie ze zwykłej klawiatury.

Wyboru pomiędzy instalacją a aktualizacją dokonujemy już z menu startowego a nie jak wcześniej w trakcie działania instalatora, dodatkowo nie ma już możliwości wybrania ręcznej konfiguracji systemu.

Po zainstalowaniu pakietów i restarcie komputera mamy już działające środowisko bez drugiego etapu konfiguracji systemu znanego z poprzednich wydań.

Uruchamianie

Instalacja we wszystkich przypadkach przebiegła prawidłowo. System wydaje się uruchamiać szybciej niż poprzednia wersja.

Polskie znaki

Niestety nie obyło się bez problemów. W moim przypadku (być może zbyt wczesnych testów) nie działały polskie znaki. Rozwiązaniem okazało się poprostu uruchomienie:

Start >> Komputer >> YaST >>Sprzęt >> Układ klawiatury systemowej

Najlepiej wybrać inny język a następnie powrócić do zaznaczenia układu klawiatury "polski" i poprostu kliknąć "OK"

Sieci bezprzewodowe

Zainstalowany system bez dodatkowych zmian wykrył dostępne sieci bezprzewodowe oraz umożliwił poprzez ręczną konfiguracje połączenie z ukrytą siecią WiFi. Połączenie działało prawidłowo także po restarcie, wybudzeniu z uśpienia i hibernacji.

Współpraca z innymi systemami

Menadżer uruchamiania systemu bezbłędnie wykrył Windowsa 7 , 8 jak i inne wydania openSUSE i co najważniejsze zmiana ustawień bootloader'a (domyślnie uruchamiany system) zadziałała prawidłowo.

Grafika filmy dźwięk

Dostarczone z systemem otwarte sterowniki do kart graficznych w kazdym przypadku umożliwiały płynne odtwarzanie filmów full HD z Youtube np.: http://youtu.be/t4gjl-uwUHc

Multimedia w openSUSE

Niestety domyślna konfiguracja Firefox'aW przypadku Telewizora trzeba było oczywiście zmienić domyślną kartę dźwiękową na HDMI, po czym bez restartu komputera/firefox'a wszystko grało jak należy.

Bluetooth

Analogicznie nie miałem problemów ze skonfigurowanie Słuchawek Bluetooth. Połączenie działało także po wybudzeniu z uśpienia i hibernacji - niestety poprzednie wydanie miało z tym problem.

Parowanie i przesyłanie plików zadziałało prawidłowo.

KDE

W przypadku KDE testy usypiania i hibernacji nie powodowały unieruchomienia Plasmy, co wczesniej często się na moim laptopie zdarzało.

Kamerki

Program Kopete jak i po zainstalowaniu też Skype bez żadnego problemu poradził sobie z dźwiękiem, mikrofonem i obrazem video.

Ciąg dalszy nastąpi niebawem:

Nvidia, AMD, drukarki, dyski sieciowe, etc..,

Zapraszam wszystkich do przetestowania openSUSE 13.2

Pobierz openSUSE 13.2

Instalacja openSUSE 13.2

Komentarze (21)

Mirosław Data: 2014-11-08 19:53:57Odpowiedz

Nie działa połączenie internetowe

Witam,
Po zainstalowaniu Opensuse 13.2 zauważyłem, że po kilku minutach połączenie wifi nie działa. Komputer jest połączony z Internetem ale nie mogę otworzyć ani jednej strony. Zainstalowałem TLP i teraz nie mam już problemu z Internetem.

Sprzęt:
HP Probook 450 G2

Tomi Data: 2014-12-17 21:33:10Odpowiedz

Brak Polskich znaków {ogonków) po instalacji Opensuse 13.2 KDE

Rozwiązanie okazało się proste, YaST -sprzęt -układ klawiatury systemowej -polski - test , wpisać np. krówka albo inny wyraz z ogonkiem .

bbbb Data: 2014-12-18 22:14:23Odpowiedz

Opensuse 13.2 Epson XP-312 źle działa

Urządzenie wielofunkcyjne Epson XP-312 na 13.2 . Skaner bez problemu. drukarka na żadnym sterowniku nie chce prawidłowo drukować. Na 13.1 i starszych nie było problemu.

czrs1056 Data: 2014-12-26 11:54:39Odpowiedz

Nie instaluje programu rozruchowego Grub2

Nie instaluje programu rozruchowego Grub2 zamaist dopieszczać poprzednie wersje to ciagle budują nowe i popartaczone wersje.Znów powtarza sie sytuacja jak z SuSe11.czasqmi mam tej wersji systemu dość.Ta wersja wyladuje w koszu i tyle nie warto na ten bzdet tracić czasu lepiej dopieszczać starszą.

gość Data: 2014-12-26 19:33:00Odpowiedz

acer aspier one zg5 problem po aktualizacji z rozdzielczoscia.

Witam,po aktualizacji i restarcie napotkalem na problem ze nieda sie ustawic rozdzielczosci ekranu jest tylko jedna ,wczesniej wszystko smigalo a teraz wszystko jest 600x800 i duze wszystko

rydz Data: 2015-01-19 09:15:13Odpowiedz

Re: Brak Polskich znaków {ogonków) po instalacji Opensuse 13.2 KDE

niestety, mam ten sam błąd, z tym że procedurę ponownego ustawiania polskiego języka muszę wykonać po każdym uruchomieniu systemu...

suse (również z środowiskiem kde) był aktualizowane do 13.2 z wersji 13.1 z wiersza poleceń, poprzez menadżer repozytoriów zypper... jeśli ktoś zna rozwiązanie i się nim podzieli będę wdzięczny...

rydz Data: 2015-01-19 11:20:40Odpowiedz

Re: Brak Polskich znaków {ogonków) po instalacji Opensuse 13.2 KDE - rozwiązanie

znalazłem rozwiązanie dla środowiska KDE, może komuś się przyda:

forum.suse.pl/index.php?topic=27271.0

"W KDE należy w Ustawieniach systemowych → Urządzenia wejściowe → Klawiatura, w karcie "Układy klawiatur" ustawić układ na polski. Nie wiem jak w gnome, ale pewnie to środowisko posiada odpowiednik z KDE." - by Fisiu

Silon Data: 2015-01-19 23:28:57Odpowiedz

Re: Re: Brak Polskich znaków {ogonków) po instalacji Opensuse 13.2 KDE - rozwiązanie

Wielkie dzięki stary. Gdyby nie Ty, motałbym się z tymi polskimi znakami.

jan253 Data: 2015-02-19 09:45:06Odpowiedz

Problemy z drukarką Epson Stylus Photo PX 710W

W dotychczasowych dystrybucjach OpenSuse od wersji 11.2 do 13.1 drukarka działala bez problemów. po zainstalowaniu najnowszej wersji 13.2 nie działa żaden strerownik drukarki.
Drukarka drukuje fragmenty stron.Musiałem powrócić do wersji 13.1. Czy można sprawdzić działanie drukarki bez konieczności instalowania całego systemu.

Andzrj Data: 2015-03-12 18:48:42Odpowiedz

bardzo chory system operacyjny

Novell kiedyś byłeś wielki! Dzisiaj jesteś cienki. openSUSE 13.2 - JEDNO Z NAJGORSZYCH WYDAŃ ! System przypomina wczesną alfę! nawet nie betę! Czy nad tym projektem pracują dzieci?!

POSYPANE ZAŻĄDZANIE SIECIĄ Data: 2015-04-24 06:12:31Odpowiedz

Piotr

Zainstalowałem system na stacjonarnym podłączonym do internetu po kablu przez ruter. Nazedzia systemowe nie potrafia połączyć się z interneem, w pasku systemowym ikona sieci z czerwonym krzyżykiem a firefox internet czyta i pisze ten kometarz w tym systemie.
Z polskimi znakami także był problem.
hmmm.... Z poprzednimi wersjami z tym komputerem nie było takich problemów

irek Data: 2015-09-23 12:28:13Odpowiedz

opensuse 13,2

Halo pracuje juz na tym sytemie pare lat po aktualizacji na 13,2 były male problemy ale wszystkie z pomoca portalu susek zostały poprawione opensusse to system dla ludzi ktozy lubia troche myslec dla innych czyli 95% jest dostepny Windows.pozdrawiam

Discord Data: 2015-09-30 18:29:22Odpowiedz

Brak sieci bezprzewodowych

Witam zainstalowałem system ale wołgę nie widzi żadnych sieci tak jakby nie widział karty wifi.pomozcie jak to rozgryźć. Pozdrawiam

gość Data: 2015-09-30 19:35:43Odpowiedz

Re: Brak sieci bezprzewodowych

Kilka pytań

1) czy na obudowie (jeśli jest przełącznik) karta jest włączona
2) czy w okienku networkmanagera jest aktywny checkbox do włączania i wyłączania sieci
3) co to jest za karta sieciowa
4) co zwraca koemda
sudo iwconfig

Disord Data: 2015-10-01 15:02:57Odpowiedz

Re: Re: Brak sieci bezprzewodowych

Witam na obudowie po włączeniu przysicku wi fi włącza się Bluetooth , w okienku networmanagera jest jedynie interfejs sieciowy z informacja o odłączonym kablu sieciowym.karta sieciowa to broadcom 802.11b/g, po wpisaniu w konsoli sudo iwconfig nie znaleziono polecenia

gość Data: 2015-10-01 20:29:18Odpowiedz

Re: Re: Re: Brak sieci bezprzewodowych

w przypdku tej krty proszę zapoznać się z:

susek.info/1155/WiFi-Broadcom-openSUSE

Discort Data: 2015-10-01 20:50:52Odpowiedz

Re: Re: Re: Re: Brak sieci bezprzewodowych

Dziękuje bardzo za pomoc jutro będę próbował ogarnąć ta sieć .pozdrawiam dam znać co i jak

Stary Zgred Data: 2015-12-06 13:32:39Odpowiedz

Najnowsze OpenSuse

Nikomu nie polecam tego najnowszego gniota "tfu rc uf" OpenSuse. Rzekoma wersja 32 bitowa nie istnieje. Ściągnąłem z torrentów najnowszą wersję rzekomo x86_64 i gówno prawda! Na kompie 32 bitowym, nawet niezłym, instalacja jest niemożliwa. Pojawia się komunikat, że narzędzi 64 bit nie można zainstalować na PC 32 bitowym z żądaniem restartu. To po jakiego ch*ja na płycie instalacyjnej są fałszywe informacje o wersji 32 bitowej?! Przez kilka lat próbowałem przekonać się do tych kolejnych wypocin Novella i tylko czas marnowałem. Nie ma to jak Ubuntu, nawet z wewnętrznymi błędami systemowymi. Pozdrawiam

gość Data: 2015-12-06 15:21:52Odpowiedz

Re: Najnowsze OpenSuse

Wersja 32bit to:

i686 lub i585

susek.info/1191/Pobierz-openSUSE-13-2

czrs1056 Data: 2016-08-01 00:45:25Odpowiedz

Czy suse 13.2 jest już dopieszczony czy warto go instalować?

Czy suse 13.2 jest już dopieszczony czy warto go instalować? Bo SuSe 13.1 chodzi mi bardzo szybko . Wszelkiej maści wyndołysy to zamulacze,po prostu ręce opadają.A laptop z i7 i SSD Xtreme z NVidią Optimus 8GB Ram szybki Kingstona Suse 13.1 po prosu powala wszystkie Wynzgrozy.W10 testowałem i wyszło totalny zamulacz.a SuSeł 13.1 w porównaniu z nimi to rakieta.Nie wiem czy będzie 13.2 szybszy od tej rakiety.Czekam na odp. Pozdro od dziadka.

Twój komentarz został donany

:D Data: 2019-09-06 14:19:14Odpowiedz

Pozdro dla I TI

:D