Łatwiej czy lepiej

Tagi:
Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE
Witam coś ostatnio nie było artykułów z serii IMHO, więc postanowiłem rozruszać trochę ten dział. Podczas tworzenia suseNEO natknąłem się na dość specyficzny problem, który uświadomił mi jedną z różnic pomiędzy Windowsem a Linuksem a dokładniej pogodzenie prostoty i użyteczności.
Wykonanie z multum funkcjonalności ale zero ułatwień dla newbie
Skrypt będzie pracował jak chociażby mPlayer. Całość przygotowana jako
suseNEO-1.0.tar.gz
po rozpakowaniu nie trzeba by było kompilować niczego tylko uruchomić z konsoli
./suseNEO -sagem -a -u login -p haslo
Noi zainstalowane.
Ano nie
…
Checking for ppp: no
Checking for atm: no
…
Instalation error: no ppp, no atm
Zalety:
Prostota umożliwia nam szybkie stworzenie całości poprawki i łatwy rozwój wszystko jasno przejrzyście i prosto, dzięki oszczędnościom czasu można dodać więcej jak testowanie naprawianie etc... No właśnie czy prosto dla niektórych tak a dla innych??
Wady??
„Co to do cholery jest ppp i atm”
„suseNEO nie działa to jakiś bubel”
„i oni mówią że opensource jest takie dobre”
„Linuks jest w epoce kamienia łupanego nie dość że nie działa to jeszcze musiałem ślęczeć żeby się dowiedzieć jak to w ogóle uruchomić klikałem 2 razy i nie działało”
Typ drugi
Ściągamy na pulpit klikamy 2 razy wyskakuje okienko odpicowane nieregularne kształty (symbolizujące modem nesotrady) wita nas prosi o login i hasło, wyświetla komunikat skończone i znika.
Bosko po prostu działa czego chcieć więcej
Wykonanie
Trzeba znaleźć sposób aby można było to tak łatwo uruchomić(godziny pracy nie da się rezygnujemy na rpm wrzucający wpis do menu KDE noi jeszcze pod GNOME by się przydało). Dobra mamy wybór z menu teraz okienko, jak zrobić żeby pojawiło się takie ładne okienko. Musimy zadziałać tak aby działało dla KDE i GNOME, heh ze skryptu nici trzeba będzie to skompilować. Siadamy trzeba zdecydować pyton/gtk/QT no tak trzeba zadbać aby się uruchomiło na wszystkim no tak ale pod konsolą się nie uruchomi więc rezygnujemy z konsoli tak będzie ładniej wyglądało. Ok interfejs zapisany jakimiś sposobami (w tle zainstalujemy potrzebne biblioteki tak aby się pod każdym uruchomiło) i trochę życia za sobą czas nagli więc teraz szybciutko wklepujemy meritum no ale tak trzeba ułatwić użytkownikowi więc automatycznie wykrywamy modem no tak a co jak nie podłączył – dodajemy komunikat żeby podłączył modem no nic tracimy jeden klik a miało być tylko okno z loginem i hasłem. Ok. kończymy dbając oczywiście o zainstalowanie brakujących bibliotek ale co kazać użytkownikowi klikać aby mógł zainstalować brakujące rzeczy z płytek instalacyjnych?? No nie wsadzimy je na płytkę. Wszystko kompilujemy dołączamy biblioteki rpm’y etc.
Wszystko fajnie ale:
Całość zajmuje 130MB ale co to jest w świecie pendrive i CD-R, z konsoli tego nie zainstalujemy ale przecież konsola jest przestarzała. Całość zajęła ładne kilka dni pracy heh trochę to kosztowało sam nad tym siedziałem może więc jakaś opłata a może zamkniemy kod żeby nikt tak sobie nie sprzedawał tego co ja tu wymęczyłem, ale dobra niech im będzie.
Żeby nikt się nie doczepił że nie działa dajemy jeszcze licencje że jest po przeznaczone na SUSE 10.2 z KDE lub GNOME ze standardową instalacją.
Noi oczywiście 3 rozwiązanie czyli drugie bez ograniczeń z możliwością pierwszą do tego dorobimy obsługę różnych możliwości tak żeby zawsze zadziałało etc..
Pracujemy wychodzi piękna sprawa tylko że: Uczelnia zawalona miesiąc z życia wyjęty plik ma 260 MB lub 3MB (ale wymagamy od użytkownika posiadania płyty instalacyjnej) noi w sumie możemy sobie powiesić nad łóżkiem płytę bo okazuje się że w 1234 linijce jest nie dopracowany wyjątek i trzeba go opracować…
Gość Data: 2007-01-05 15:41:37Odpowiedz
Trzymaj sie:P
Ogolnie popieram ten projekt instalacja neo jest upierdliwa na suse i sam mialem z tym maly problem pomimo ze juz dluzej korzystam z neostrady.
Uwazam ze kozystniejszym dla obu stron byla by opcja 1.
Konsola nie jest przestarzala daje ogromne mozliwosci a uruchomienie prostego skryptu czy doinstalowanie biblioteki z rpm to kazdy noob da rade. Wystarczy w README dodac jakie biblioteczki "bardziej egzotyczne" musza byc doinstalowane i wio
Uzotkownicy windowsa roznia sie tym od linuxowiczow ze zadziej uzywaja mozgow nie rezygnujmy z mozliwosci linuxa dla ludzi ktorzy boja sie minimalnych wyzwan jak np otwarcie smarta "SIC"
pozdrawiam i trzymam kciuki za projekt
Real666
Gość Data: 2007-01-06 00:39:43Odpowiedz
net24
Kiedy można spodziewać się wersji na adsl Netii, czyli net24?
Gość Data: 2007-01-07 12:50:35Odpowiedz
Pangrys
http://forum.suse.pl/index.php/topic,11199.60.html
Już jest i działa
Twój komentarz został donany
Gość Data: 2007-01-15 14:30:54Odpowiedz
isntalacja neo
jeszcze w susełki 9.3 jak jajko nie potrafiło załadować samo firmware uzywałem speedtouchconf. Trzeba było w katalogu ze skryptem dograc firmware z plytki, odpalic w konsoli skrypcik -- OJ JAK TO ŁĄDNIE DZIAŁAŁO. Nigdy [potem juz ten siejowaty modem nie dzialal tak fajnie z linuchem. Jezeli SuseNEO zadziała podobnie jak ten stary skrypt kiedys działał to pięknie by było.
P.S.
Niestety na speedtouch 330 nie mam juz sily i kupiłem sobie souterek syslinka i po problemach
Komentarze (4)