Window Maker i SuSE

Window Maker i SuSE

Autor: Admin

Data: 5 lutego 2006

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 9607

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

Uruchomiłeś WM i poznałeś podstawy jego interfejsu? Tutaj poznasz kilka dalszych kroków, które osłabią nieco twoją tęsknotę za GNOME czy KDE. Być może wciągnie cię na dłużej(...) Window Maker jest alternatywnym środowiskiem graficznym takim jak (KDE czy Gnome) harakteryzuje się niskimi wymaganiami systemowymi.

1.Nie zasłaniaj!
-jeśli jedno okno zasłania całkowicie drugie, kliknij na jego pasek tytułowy z wciśniętym "ctrl"- powędruje na sam spód
-jeśli przesuwasz okna lub zmieniasz ich rozmiar z wciśniętym środkowym przyciskiem myszy, nie wysuwasz ich wtedy na wierzch

2.Rolka w akcji
-gdy kursor spoczywa na pasku tytułowym okna, ruszając rolką możesz je zwijać/rozwijać
-gdy zminimalizujesz okno lewym przyciskiem w pasku tytułowym, to przesuń kursor na jego ikonkę i rusz rolką w górę - odkryjesz je z powrotem
-stwórz drugi pulpit (w menu głównym wejdź w Pulpity->nowy). Wejdź w program konfiguracyjny (ikona do niego jest na pulpicie) i odnaleź opcje myszy. W sekcji "Workspace Mouse Actions" wybierz "Mouse Wheel"->"Switch Workspaces". Teraz spróbuj poruszać rolką, gdy kursor jest nad tłem. Ekspresowe przełączanie :)
Pulpity można "zapętlić" i przełączać cyklicznie - (w programie konfiguracyjnym) z ikon u góry wybierz  siódmą od lewej i zaznacz opcję "Wrap(...)"

3.Dokowanie
Ikony programów można "zaczepić" do klipu (przesuń je do ikony klipu w lewym górnym rogu), lub do doku (przesuń je do prawej krawędzi pulpitu). Aplikacje pisane specjalnie do tego celu są w menu głównym pod "WindowMaker" (nie zrażaj się ich wyglądem - można w sieci znaleźć ładniejsze, choć wybór jest i tak skąpy ). Aplikacje możesz łatwo przesuwać z wciśniętym klawiszem "alt".
Pulpit i dok mają podobną funkcję, ale różnią się opcjami - dostęp do nich daje kliknięcie prawym na ikonie doku/klipu lub na obrzeżu podczepionych ikon/aplikacji.
Dobra wiadomość: jeśli używaż gg, możesz zadokować zarówno ikonkę powiadamiania GNUGadu ( wtyczka docklet-dockapp), jak i Kadu ( moduł wmaker_docking). Oczywiście wtyczki/moduły do dokowania w innych środowiskach należy wtedy powyłączać.

4.Wygaszacz ekranu
Ustawienia wygaszacza ekranu - polecenie "xscreensaver-demo". Program zapyta cię na początku, czy ma go uaktywnić - wciśnij "OK".
Ale aby ładował się za każdym razem, w pliku "/GNUstep/Library/WindowMaker/autostart" należy dodać linijkę:

xscreensaver &

(tylko pamiętaj o "&"). Żeby nie pojawiało się za każdym razem logo xscreensaver, w pliku "~/.xscreensaver"
zmieniamy linię:

splash: True

na

splash: False

5.Migracja z GNOME
Aplikacje gnoma uruchomione pod WM wyglądają na ogół znacznie gorzej niż w gnomie. Ustawienia fontów i motywu z Metacity nie przenoszą się na WM. Remedium: do pliku "/GNUstep/Library/WindowMaker/autostart" dodajemy linię:

/opt/gnome/lib/control-center-2.0/gnome-settings-daemon &

("&"!) Aby nie zrobić bałaganu z wygaszaniem ekranu (zrymowałem :P), wyłączamy jego obsługę przez gnome-settings-daemon.
i) Uruchamiamy program "gconfd-config"
ii) Wchodzimy do apps->gnome_settings_daemon->screensaver
iii) Odznaczamy "start_screensaver"

6.O tych aplikacjach warto wiedzieć
Przeglądarka katalogów ( analog Konquerora w KDE i Nautilusa w Gnome ) to program "ROX". Poszukaj w paczkach SUSE - jest np. w repozytoriach packmana.
Do dokowania:
Podane aplikacje są w http://dockapps.org/
Zegar - najładniejszy jest spaceclock i aclock (ten drugi to więcej zabawy z kompilowaniem). Ciekawy jest wmcalclock (kalendarz po kliknięciu ctrl+prawy myszki).
Pogoda - w morzu brzydoty lubię starą ale jarą Temperature.app
Regulacja głośności/Mikser - sam wmmixer jest dostarczany przez susła i wygląda fajnie, ale istnieje jeszcze fajniejsza jego modyfikacja: wmsmixer ( dodatki typu - regulacja głośności rolką od myszki ).
Mini odtwarzacz CD - najładniejszy, jaki znam, to AScd
Monitorowanie systemu - baterie/laptop - nie bawiłem się w to. Inne - polecam zestaw z wmmemmon,wmcpuload,wmnetload,wmmemload. Najbardziej efektowny jest wg. mnie wmfire - jest już w samym kameleonie.

Komentarze (5)

qmega Data: 2006-02-05 21:20:28Odpowiedz

indow Maker jest alternatywnym środowisk

Czy ma to jakiekolwiek znaczenie jakie wymagania ma WM ja posiadam P-2 350 i kde działa doskonale a raczej nikt nie pracuje już na komputerzw poniżej 333mhz (stary celeronek) więc raczej nikt się nie przesiądzie na Wm z powodu wymagań.... Ale fakt faktem że środowiskiem graficznym jest fajnym i.... odmniennym ale mi przynajmniej się w nim przyjemnie pracuje

Gość Data: 2006-02-06 10:39:48Odpowiedz

.\'.

wiesz z tymi wymaganiami to roznie bywa, czesc osob ktore beda chcialy postawic jakis maly serwerek na slabbym sprzecie do podzialu lacza, obslugi poczty, ktore nie sa biegle w poruszaniu sie po konsoli, beda uzywac wlasnie lekkich srodowisk graficznych...

Gość Data: 2006-02-08 23:48:25Odpowiedz

Błędy

W sekcji jeden chodzi o kliknięcie z "alt", a nie "ctrl"...

Gość Data: 2006-06-22 22:20:31Odpowiedz

g

wiesz, chyba trochę przesadziłeś(aś) z tym doskonale (inaczej: nikt ci w to nie uwierzy - no chyba, że tylko odpalasz KDE i się patrzysz w ekran :P)
------------------------------------------------------------
fajny artykuł - czekam na więcej
pozdrawiam

Twój komentarz został donany

Gość Data: 2007-12-04 22:57:19Odpowiedz

brak

harakteryzuje się niskimi wymaganiami systemowymi.