Konfiguracja WiFi

Konfiguracja WiFi

Autor: admin

Data: 28 listopad 2013

Kategoria: Konfiguracja

Odsłon: 101872

Tagi: Skonfiguruj openSUSE, WiFi, sieć

Aktualne wydania openSUSE posiadają automatyczne wsparcie dla wielu kart WiFi - aby skorzystać z połączenia WiFi należy go odpowiednio skonfigurować. Z pomocą przychodzi nam program Networkmanager.

Ważne przed konfiguracją zalecam zainstalować wszystkie aktualizacje!

Przed konfiguracją musimy znać ustawienia sieci:

  • Nazwa sieci
  • Czy sieć jest ukryta
  • Typ zabezpieczenia sieci Otwarta (Open), WEP, WPA, WPA2, WPA Enterprise
  • Hasło dostępu
  • W przypadku zaawansowanych ustawień użytkownik, hasło, certyfikaty

Pierwszym etapem konfiguracji może zbyt oczywistym powinno być sprawdzenie czy karta jest włączona przełącznikiem/klawiszem w laptopie (bez tego sieć nie będzie działać).

Domyślnie jeśli podczas instalacji zostanie wykryta karta WiFi włączona zostanie opcja zarządzania połączeniami internetowymi przez Network Managera, w innym przypadku trzeba ręcznie zmienić konfigurację w Yast >> Urządzenia sieciowe >> Ustawienia Sieciowe >> Zakładka "Opcje globalne" >> Kontrola użytkownika przez program NetworkManager i restart systemu.

Jeśli mamy włączona kartę sieciową i konfigurację przez NetworkManagera możemy przejść do konfiguracji połączenia.

Koło zegarka (prawy dolny róg) znajduje się ikona NetworkManager'a klikając na nią powinno wyświetlić się nam okno dostępnych sieci bezprzewodowych,

po kliknięciu na interesująca nas sieć otworzy się okno konfiguracji gdzie wprowadzamy ustawienia naszej sieci.

W przypadku połączenia do sieci ukrytej, musimy wprowadzić ręcznie nazwę sieci w pole "Połącz do sieci ukrytej" i kliknąć Enter.

W takim wypadku ręcznie musimy podać ustawienia sieci. Czasami przy niektórych sterownikach/kartach sieciowych metoda ta nie działała i aby skonfigurować sieć ukrytą trzeba było ją na czas konfiguracji i pierwszego połączenia "ujawnić".

Na karcie konfiguracji znajdują się dwie ważne opcje:

Połącz automatycznie - jeśli sieć znajdzie się w zasięgu połączenie zostanie nawiązane

Połączenie systemowe - jeśli sieć znajdzie się w zasięgu podczas uruchamiania komputera nawiązane zostanie połączenie systemowe niezależnie od zalogowanego komputera. Dzięki tej opcji internet będzie dostępny nawet gdy nie uruchomi się środowisko graficzne.


Przechowywanie hasła

Ważnym aspektem wymagającym omówienia jest metoda przechowywania hasła.

Składowanie hasła w plikach konfiguracyjnych - najmniej bezpieczna i niezalecana metoda.

Skorzystanie z menadżera haseł - tutaj sprawa jest bardziej bezpieczna ponieważ hasła zostaną zakodowane. Podczas konfiguracji menadżera haseł możemy wybrać czy chcemy zabezpieczyć głównym hasłem dostęp do menadżera. W przypadku Kwallet jeśli zostawimy pole hasła puste, to hasło nie będzie wymagane.

Jeśli podamy hasło to po zalogowaniu się do systemu i pierwszym żądaniu dostępu do haseł zostaniemy poproszeni o hasło główne. Zabezpieczenie hasłem głównym jest zdecydowane najbezpieczniejszą metodą.

Instalacja sterowników

W przypadku kiedy system nie posiada wbudowanych sterowników do karty sieciowe pozostają trzy opcje.

1) instalacja pakietu kernel-firmware, który dostarcza firmware do wielu kart sieciowych i powinien być już zainstalowany w systemie.

kernel-firmware

Po instalacji i restarcie komputera karta WiFi powinna już działać

2) ręczna instalacja sterowników wg. informacji producenta lub znalezionych na sieci

3) skorzystanie z ndiswrapper - oprogramowania, którew umożliwia wykorzystanie sterowników dla systemu Windows, więcej informacji można znaleźć na:

Instalacja i konfiguracja WiFi - ndiswrapper

Komentarze (10)

Artur Data: 2014-01-04 00:10:57Odpowiedz

Re:Konfiguracja WiFi

Może to pytanie wyda się głupie ale powinniśmy ustawiać hasło na końcu czy nie?

No i kolejne pytanie jak przywrócić komunikaty o sieci wi fi jeśli się je przypadkiem wyłączy jak już mi się to zdarzyło nie mogłem znaleźć

admin Data: 2014-01-04 09:30:23Odpowiedz

Re: Re:Konfiguracja WiFi

Hasło:

Jeśli się nie boisz że ktoś odkryje twoje hasło to go nie ustawiasz (nie musisz za każdym uruchomieniem komputera podawać hasła)

Komunikaty:

jakie komunikaty ??

Artur Data: 2014-01-04 19:18:31Odpowiedz

Re:Konfiguracja WiFi

Po instalacji pokazało mi dostępne sieci i przypadkiem ustawiłem że ma nie podawać tych komunikatów czyli że ma nie wyświetlać informacji o sieciach.

Po za tym dziś zainstalowałem wersje 13.1 i jest gorzej niż na 12.3 np. Na 12 doinstalowałem pakiety do odtwarzacza filmów i działał a w tym 13 już było trudniej mało tego duże problemy ze Skype poradziłem sobie zgodnie z opisem jednak czasem przy uruchomieniu go występują dziwne problemy z dźwiękiem i muszę go zamknąć i włączyć ponownie.

Ja rozumiem że trzeba system skonfigurować i doinstalować odpowiednie pakiety ale jak czytam że coś tam powinno się robić zanim się zrobi aktualizacje a inne czynności po aktualizacji to można dostać fioła nie wpadł bym że przed aktualizacjami zainstalować mediaplayer lub cokolwiek innego.

To co mi się na prawdę podoba to wygląd systemu i fakt iż jest dość stabilny i przyjazny jednak nie wiadomo kiedy i czego można się spodziewać szkoda że to tak odpycha od korzystania z tych systemów nawet oglądanie filmów teraz mi nie odtwarza wszystkiego a to nowa wersja bo 13 w wersji 12 nawet sam odtwarzacz filmów miał coś wbudowane i nie czytał napisów z pliku które miałem ale sam emitował tyle że małe możliwości konfiguracji programu napisy małe.

W wersji 13 dźwięk jest lepszy znowu w 12 ciszej jest no masakra po po prostu nie wiem co wnoszą te nowsze wersje tak jak ludzie piszą że jest chyba coraz gorzej.

Na prawdę chciałem spróbować czegoś ciekawego a Windows 8 działa na prawdę bez problemu wiec nie dziwnie się ludziom że nie chcą tracić czasu i energii.

Nie wiem już sam co mam robić dalej jaką wersje instalować ?

xyz Data: 2014-07-19 11:55:02Odpowiedz

Nowy

Pod artykułami o Windowsie zachwalacie jaki to linux jest zajebisty.
Spróbowałem najnowszego suse - fajna estetyka, wszystko pięknie, ale sieć nie dziala, skype nie działa... Wróciłem do windowsa i nie zamierzam instalować żadnego linuksa zanim nie będzie w pełni funkcjonalny. Nie zamierzam traci czasu na klepanie komend w systemie, ktorego nie znam. Jak mam się go nauczyć, skoro nie działa tak, jak powinien. Nie jestem fanem windowsa, ale mam na nim, co potrzeba do pracy a tutaj tylko tracę czas na zastanawianie się, dlaczego jakaś pieprxona karta nie działa. To dobre zajęcie dla pryszczatych informatyków.
Do usłyszenia może w przyszlości...

Gienia z Lichenia Data: 2014-07-19 12:00:15Odpowiedz

W dpiue mam ten system!

Podpisuję się pod powyższymi wpisami - nie mówcie, że się nie da zrobić systemu inaczej. Android pokazał, że alternatywny system może być useful dla przeciętnego człowieka, który oczekuje od niego tylko żeby działał a tutaj komenda taka, sraka owaka i byl enie przed jeszcze inną.
Już wiem, dlaczego zdradziłam pierwszego swojego męża informatyka - był nudny jak jego system.

+++ Data: 2014-07-20 11:18:27Odpowiedz

Re: W dpiue mam ten system!

SZYDERA MODE:

I tak właśnie działa dobór naturalny, kto sobie nie radzi to rezygnuje i szuka winnych dookoła.

NORMAL MODE:

Jeśli firma wypuszcza sprzęt to sprawdziła czy działa na windowsie i aż tyle, więc możesz poszukać strony producenta twojego sprzętu i do niego pisać.

Nikt (nie mówię tu o narwańcach) nikogo nie będzie zmuszał do Linuksa to jest twój wybór i jego konsekwencje nic w życiu nie jest za darmo.

ELC Data: 2015-03-19 18:01:22Odpowiedz

Re: CO TY PITOLISZ - openSUSE TO DZIADOSTWO!

Dno! Dno! Dno! Dno!

Susek1984 Data: 2015-05-09 21:49:59Odpowiedz

Susek - Linux dla zdecydowanych

Witam!

Czytam sobie wasze komentarze ws Open Suse i nie wierze!! Nigdzie nie jest napisane ze Open Suse bedzie bez problemowo dzialal na kazdym komputerze. To nie Windows!!!
Decydujac sie na Linuxa - decydujesz sie na 'rzezbe'. Duza ilosc rzeczy trzeba robi samemu i szukac wsparcia w necie i na forach.
Ja mam Open Suse zainstalowanego na HP Pavilionie DV7 i powiem ze schody byly z instalacja choc sprzet nie jest najnowszy. Ale szperajac po forach i necie mozna znalesc rozwiazanie 98% klopotow.
Mnie np nie dziala WIFi bluetooth. Teoretycznie na forach mowia ze mozna zrobic zeby smigalo ale cos mi mowi ze nie bardzo.
Powiem tak - zeby w linuxie cos zaczelo wychodzic i zeby sie nie sypalo co chwila mnie trzeba bylo prawie 3 lat prob reinstalacji systemu.

Artur67-67 Data: 2016-06-29 20:18:46Odpowiedz

Potwierdzam , Opensuse to syf

instalowałem 3 razy , ani razu nie skonfigurowałem sieci a kiedy w końcu pominąłem sieć , system załadował sie do ekranu logowania a potem ciemność

Twój komentarz został donany

Johnny JP. Data: 2016-12-23 09:52:10Odpowiedz

Open SuSE

Trochę teorii.
1. Winda (jakakolwiek) napisana jest tak : Użytkownik klika - system robi (po wcześniejszym podaniu sterów, itp. bzdetów, które ktoś musiał wcześniej podać, np. serwis lub producent kompa ); ty tylko patrzysz i "podziwiasz" to, co on robi (typowe dla tych, co często mówią : ja tylko wciśnąłęm/łam jeden klawisz i się zepsuło).
2 LINDA (jakakolwiek dystrybucja, tryb gaf. lub tekst) działa odwrotnie : to użytkownik ma dokładnie wiedzieć, co ma zrobić system (czyli trzeba "trochę" znać i wiedzieć coś o systemie - co do czego służy, czego potrzebuje itp.). Jak jest raz zrobione, to powinno śmigać, ja tak mam, a Sieć u mnie działa jak głupia (nie chce przestać), duża ilość zainstalowanych drukarek i skanerów, blutek także nie sprawia kłopotów.
dla mnie WINDA to syf. Blue screen'y to częsty przypadek, a do konkretnych zadań muszę mieć oddzielny program. MS to wykorzystał, i "robi" forsę na tym, a każdy kto zrobi nowe programy lub updatuje stare, to i tak musi zrobić wersję pod WINDE, co mnie wkrewia.