Vista a Wine

Tagi:
Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE
Ostatnio Microsoft podał zalecane wymagania sprzętowe dla najnowszej wersji Window$a: Visty co wywołało debaty na temat wydajności programów w Vista a pod Linuxem dzęki Wine. Oto wymagania: „system Vista będzie w pełni współpracował z komputerami wyposażonymi w procesor Intela, taktowany zegarem 3.0 GHz, lub odpowiednim ekwiwalentem firmy AMD oraz 1 GB pamięci RAM
Dalsze zalecenia dotyczą dysków twardych SATA lub ATA o prędkości obrotowej talerzy wynoszącej 7200 rpm oraz odpowiednich układów graficznych. W przypadku ostatniej specyfikacji gigant z Redmond wyraźnie wyróżnił firmę ATI, podając jako zalecane karty graficzne, układy z serii Radeon 9800, x600, x700, x800 oraz x850.”
W różnych komentarzach do tej informacji można było znaleźć zdania na temat wydajności programów w Viście a w Linuxie uruchomionych przez Wine (implementacja Window$ API pod Linuxem). Według wielu osób wydajność aplikacji uruchomionej przez wine będzie wyższa niż tej samej aplikacji uruchomionej pod Vistą. Skąd takie przypuszczenia. Kiedy przyjrzymy się użyciem procesora zauważymy że cały czas w jakiś sposób procesor obciążony jest samym tylko Systemem Operacyjnym (niezależnie od systemu) : obsługa sprzętu, wyświetlania, procesy systemowe jak i sam pulpit czy konsola. Dodatkowo system zostaje obciążony przy użytkowaniu (budowanie, przesuwanie, minimalizowanie okien; wyświetlanie komunikatów, odgrywanie sygnałów, poruszanie myszką czy używanie klawiatury). Tak więc widać że sam system zajmuje trochę czasu procesora. Wynika stąd iż im wydajniej system jest napisany tym mniej czasu procesora poświęcane jest na obsługe samego systemu a więcej na działające aplikacje. Najprostszym testem może być uruchomienie tego samego programu pod Window$em 98 a XP. W pierwszym przypadku widać większą wydajność ale da się zaważyć że nie jest ona dużo dużo większa ( inne rozwiązania przestarzałe które uniemożliwiają wykorzystanie mocy sprzętu ). Analogicznie więc będzie w przypadku XP i Visty. Teoretycznie więc spadek wydajności zrekompensować powinien rozwój techniki a co się z tym wiąże wzrost mocy obliczeniowej komputerów. W wypadku Visty sprawa jednak się trochę komplikuje. Aplikacje napisane dla XP nie będą mogły w pełni wykorzystywać mocy systemu a co więcej w wielu przypadkach dla zachowania wstecznej kompatybilności programy spod XP będą działały wolniej na Viście. Teoretycznie więc biorąc są duże szanse iż spadek wydajności programów przez uruchomienie ich w Wine będzie mniejszy niż w przypadku uruchomienia ich w Viście (oczywiście w przypadku sprzętu gorszego niż w zaleceniach M$ wydajność w wine będzie teoretycznie wyższa).
Podsumowując więc istnieje duża szansa na identyczną wydajność tego samego programu w wersji na Windowsa pod systemem Windows i Linux. Dodatkowo należy zauważyć iż programy pod wine możemy uruchomić korzystając z lżejszego menedżera okien np. Window Maker (umożliwia on prace na linuxie w trybie graficznym przy starym sprzęcie – Pentium 200 MHz), co oczywiście daje nam przyrost wydajności. A z drugiej strony Pod windowsem w tle (według zaleceń samego M$) powinien działać najnowszy zaktualizowany Program Antywirusowy, Firewall i kto wie co jeszcze. Jak będzie przekonamy się sami.
Gość Data: 2006-01-13 07:40:03Odpowiedz
brrrr i to jest dowód na to że Windows nie jest dla zwyklych śmiertelników , bo kogo stać na taki sprzęcik by sobie jeszcze na takiej maszynce swobodnie pograć lub np 3dstudio odpalić
Gość Data: 2006-01-13 07:43:17Odpowiedz
2GB ramu proc dwurdzeniowy i dwuwątkowy 64 bitowy tylko poto by większość system zjadł karta najnowsza (ok 1600zł). M$ system dla bogaczy !!! pozrdo wszystkim gość z Siczy .
Gość Data: 2006-01-13 20:44:20Odpowiedz
Powiem krotko: spuścić wodę
maker Data: 2006-01-16 00:08:57Odpowiedz
No taa..
Wkoncu ktos musi nakrecac sprzedaz nowych komputerow Jednak po co do pracy taki kombajn?
Gość Data: 2006-01-25 22:15:21Odpowiedz
flejtuch
Biorąc pod uwagę to że większość ludzi na świecie jest raczej biedna to takie wymagania są lekką przesadą. Poza tym nie tylko cenę takiego sprzętu trzeba liczyć bo przecież ten cały vista to bęsdzie krocie kosztował nie wspominając nic o jakiś aplikacjach na niego, napewno zaraz wymyślą jakieś vista-office itp.
Gość Data: 2006-01-25 22:16:55Odpowiedz
kurde pomyliłem się i zamiast temetu wpisałem ksywkę
Gość Data: 2006-02-01 16:21:27Odpowiedz
Twój komentarz został donany
qmega Data: 2006-02-03 08:26:09Odpowiedz
:/
Co prawda nie wiem jak tam vista ale w początkowej fazie przygotowania kiedy vista był jeszcze longhornem to odpaliłem tego longholrniaka na P200 48RAM i karcie graficznej jak mnie pamięc nie myli s3 2mb..... fakt faktem system chodził fatalnie wolno ale chodził a obraz wyglądał jak by był w 16 kolorach :D, więc wg mnie gates wciska nam bajki dla niegrzecznych dzieci
Komentarze (8)