Aktualizacja SuSE

Aktualizacja SuSE

Autor: Admin

Data: 26 października 2005

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 12693

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

Kiedy pojawia się nowa wersja SuSE i chcemy ją zainstalować pojawia się pytanie: aktualizować czy reinstalować system. Przed wybraniem aktualizacji powinniśmy się zastanowić nad kilkoma aspektami. Jest to bardzo ważne gdyż zdarza się że po wykonanej aktualizacji możemy mieć różne kłopoty. Novell robi bardzo wiele aby proces aktualizacji przebiegał bezproblemowo i był jak najprostszy. Tak więc wymienie tylko najważniejsze aspekty i zasady:

Kiedy nie aktualizować:

Czasami aktualizacja może przysporzyć nam tylko samych kłopotów. Tak więc przed jej wyborem musimy się zastanowić czy:

  • Instalowaliśmy jakieś niestandardowe pakiety (nie mówię tutaj o kadu skype albo kodekach ale o jakiś wymyślnych pakietach instalowanych dla spełnienia zależności czy które zainstalowaliśmy pomimo niespełnionych zależności czy w nieodpowiedniej wersji)
  • Instalowaliśmy ze źródeł programy biblioteki dla spełnienia zależności lub jakiś programów powiązanych z innymi
  • Dokonywaliśmy aktualizacji nie firmowanych przez SuSE np. aktualizacja całego KDE czy instalacja jakiś bibliotek ze źródeł

Dlaczego?:

Instalator przed rozpoczęciem aktualizacji wyświetli listę błędnych pakietów lub niespełnionych zależności a ilość kombinacji (niestandardowe pakiety instalacja ze źródeł) pewnych nieprawidłowości nie wychwyci a co może bardziej przyziemne zostaniemy zapytani co z obić z pakietem xxx.xx.xx i będziemy musieli zdecydować co z nim zrobić jak dla mnie większość pakietów podczas aktualizacji wyświetlonych była nierozpoznawalna i całkowicie nie wiedziałem do czego służą albo co z nimi zrobić.

Mamy 3 wyjścia

  • chroniony
    pakiet nie zostanie zaktualizowany ani usunięty zostanie zachowany ale jego działanie nie jest gwarantowane ( przeważnie powinien działać)
  • usuń
    po prostu usuwamy niewiadome pakiety
  • normalny
    system sam zdecyduje co z nimi zrobić

Kiedy możemy aktualizować:

Kiedy nie mieszaliśmy w systemie
Wszystkie Kadu Skype kodeki do filmów i nie kombinowaliśmy. Powtarzam jeszcze raz Novell bardzo przyłożył się do procesu aktualizacji więc jeżeli tylko nie kombinowaliśmy kosmicznie 

Co daje proces aktualizacji?:

Zachowywujemy konfiguracje – nie musimy ustawiać programów ustawień sieci programów itd.
Zachowywujemy wszystkie pliki dokumenty filmy etc. Oraz oczywiście konta użytkowników ustawienia pulpitu ogólnie ustawienia programów wspaniała rzecz .

Co może spowodować niewłaściwa aktualizacja?:

System powinien Się uruchomić i działać jednak możemy się spotkać z problemami – niektóre programy nie będą działać albo Bełda nie stabilne

Jeżeli ktoś wie to proszę żeby w komentarzu napisał jak zaktualizować system zachowując ustawienia i /home a ze świeżutkimi pakietami (wszystkie usunąć i zainstalować nowe)

Komentarze (3)

Gość Data: 2006-11-29 13:41:32Odpowiedz

:P

Gość Data: 2007-03-21 11:40:15Odpowiedz

taaa

10.0 tak mi sie zaaktualizowalo ze nie mozna bylo go odpalic zenada ;/
naszczescie 10.2 jest o niebo lepsze i wyszlo mi to na zdrowie

Twój komentarz został donany

Jorzin Data: 2009-05-17 22:31:06Odpowiedz

partycja zapasowa

W trakcie pierwszej instalacji partycjonuję ręcznie bo na RAID i tak muszę i tworzę dodatkową partycję /share lub jakoś inaczej (większą niż minimalnie małe /home) i używam jej do zapisywania swoich plików. Tam również zwalam kopie plików z ustawieniami użytkownika. Po aktualizacji czy wymianie sytemu na inną dystrybucję nadal wszystko mam na miejscu. Dobrze też na wszelki wypadek mieć kopię MBR.