Google & Linux

Google & Linux

Autor: Dziennik Internautów

Data: 14 sierpień 2005

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 2708

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

Dlaczego firmy użytkujące oprogramowanie zastrzeżone przechodzą na Linuksa? Zdaniem Chrisa DiBona z Google Inc. powodem są ograniczenia, które producenci oprogramowania zastrzeżonego nakładają na swoich klientów. Gdyby Google działało nadal na oprogramowaniu zastrzeżonym, to każda próba ulepszenia systemu wymagałaby pytania dostawcy oprogramowania o zgodę na dokonanie modyfikacji. Zdaniem Chrisa DiBona, w ten sposób sprzedawca software'u zdobywa pewien rodzaj kontroli nad swoim klientem.

Inne korzyści płynące z używania otwartych rozwiązań, to pełna kontrola nad pracą i zasobami maszyn. Nie jest to, według DiBona, możliwe w przypadku produktów zastrzeżonych, gdzie zmiana małego fragmentu systemu wymaga zakupienia określonego pakietu.

"Dlaczego mam wydawać pieniądze na coś, w czym chce wymienić tylko mały element?" - pyta DiBona.

Podczas prezentacji na LinuxWorld Conference and Expo, przedstawiciel Google pokazywał slajdy, na których uwieczniono całą historię sprzętu i systemów Google. W tej chwili kalifornijskie przedsiębiorstwo używa Linuksa w pełnym zakresie.

Badania IDC, jednego ze sponsorów Linux World, wykazały, że rynek produktów dla Linuksa w ciągu ostatnich 3 lat wygenerował zysk rzędu 35 miliardów USD. Szybkość wzrostu jest w tym obszarze dwukrotnie większa niż w przypadku oprogramowania Microsoftu.

Coraz więcej państw decyduje się na używanie otwartego oprogramowania w instytucjach rządowych. W ten sposób zmniejszają się koszta zakupu narzędzi, ale rządy liczą także na stymulacje rynku IT, w szczególności małych i średnich firm.

Komentarze (0)