Moonlight 1.0 - Silverlight na Linuksa

Moonlight 1.0 - Silverlight na Linuksa

Autor: INFORMACJA PRASOWA

Data: 13 luty 2009

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 5119

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

Projekt Mono, sponsorowana przez Novella inicjatywa open-source, udostępniła Moonlight 1.0 – pierwsze i jedyne rozwiązanie oparte na swobodnym dostępie do kodu źródłowego, dające użytkownikom systemu Linux dostęp do treści Microsoft Silverlight. Moonlight stanowi potwierdzenie zaangażowania Novella w uczynienie systemu Linux pełnowartościową platformą dla multimediów i bogatego w treści Internetu. Moonlight umożliwia korzystanie z treści przygotowanych w Silverlight 1.0 oraz z Windows Media i w połączeniu z oprogramowaniem Banshee (odtwarzacz multimediany open source), którego tworzenie również sponsoruje Novell, stanowi część kompletnej multimedialnej platformy dla systemu Linux.

„Microsoft Silverlight jest kompletnym, potężnym rozwiązaniem, pozwalającym tworzyć i dostarczać treści i aplikacje dla stron internetowych, z którego korzystają setki tysięcy twórców na całym świecie” – mówi Scott Guthrie, wiceprezes .NET Developer Division w Microsoft Corp. „Współpracowaliśmy z zespołem Moonlight i firmą Novell, by zapewnić zgodność interoperacyjną platform Windows i Linux oraz zapewnić społeczności linuksowej możliwość korzystania z wysokiej jakości interaktywnych multimediów.”

Aktualna wersja Moonlight, dostępna dla wszystkich liczących się dystrybucji Linuksa – w tym openSUSE, SUSE Linux Enterprise, Fedora, Red Hat i Ubuntu – jest jednym z efektów współpracy technicznej między firmami Microsoft i Novell, nawiązanej w celu zapewnienia zgodności interoperacyjnej między środowiskami Windows i Linux. Obsługę plików Windows Media Video (.wmv), Windows Media Audio (.wma) i MP3 zapewnia Microsoft Media Pack, sponsorowany przez Microsoft zestaw kodeków, udostępniający użytkownikom Linuksa korzystającym z Moonlight zoptymalizowane, licencjonowane dekodery. Moonlight umożliwia również twórcom pisanie aplikacji internetowych przygotowanych do obsługi różnych platform.

Rozwiązanie Moonlight zostało już sprawdzone przez dziesiątki tysięcy użytkowników Linuksa. 19 stycznia 2009 r. została udostępniona wersja przedpremierowa, dzięki której mogli oni oglądać internetową transmisję zaprzysiężenia Baracka Obamy. Wersję przedpremierową Moonlight pobrało ponad 20 tysięcy internautów.

„Moonlight daje użytkownikom Linuksa dostęp do popularnych treści multimedialnych Silverlight” – mówi Miguel de Icaza, założyciel projektu Mono i wiceprezes ds. platformy programistycznej w firmie Novell. „Pierwsza oficjalna wersja oznacza osiągnięcie celu w postaci przełamania barier, odcinających dostęp do treści multimedialnych i doprowadzenia do równouprawnienia użytkowników systemów Windows i Linux w tym względzie.”

Opracowanie Moonlight 1.0 stało się możliwe dzięki współpracy technicznej między firmami Microsoft i Novell, nawiązanej we wrześniu 2007 r. Microsoft udostępnił pakiety testowe Silverlight oraz Media Pack dla użytkowników Linuksa, zawierający licencjonowane kodeki wideo i audio.

Więcej informacji na temat Moonlight można znaleźć na witrynie http://go-mono.com/moonlight. Więcej informacji o projektach open source sponsorowanych i wspieranych merytorycznie przez Novella można znaleźć pod adresem www.novell.com/linux/opensource.

Informacje o projekcie Mono

Projekt Mono to sponsorowana przez Novella inicjatywa open source, której celem jest opracowanie uniksowej wersji środowiska programistycznego Microsoft .NET. Projekt Mono, dostępny pod adresem www.mono-project.com, udostępnia wszelkie oprogramowanie konieczne do tworzenia i eksploatacji klienckich i serwerowych aplikacji .NET w środowiskach Linux, Solaris, Mac OS X, Windows i Unix. Mono opiera się na aktywnej społeczności entuzjastów i ma wszelkie szanse stać się najchętniej wybieranym środowiskiem tworzenia aplikacji dla systemu Linux.

Komentarze (1)

Twój komentarz został donany

hns Data: 2009-04-06 16:58:49Odpowiedz

Microsoft Silverlight w Firefoksie

Microsoft Silverlight nie chciał mi się zainstalować nie wiem czy to jakiś błąd w programie, czy co ...
Kilka razy musiałem restartować przeglądarkę (Firefox 3) aby program się w nim automatycznie ściągnął i zainstalował.
Nie wiem czy to wina Microsoft Silverlight ,
Moonlight 1.0 , Firefoksa czy OpenSusa'a.