KDE 4.2 już jest!

KDE 4.2 już jest!

Autor: dobreprogramy.pl

Data: 28 styczeń 2009

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 8374

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

Ukazała się stabilna wersja środowiska graficznego KDE 4.2. To, co na początku rzuca się w oczy to domyślnie włączone efekty pulpitu. Wiele dotychczasowych efektów usprawniono, dzięki czemu zachowują się naturalnie w ruchu. Pojawiła się możliwość grupowania wraz z wielorzędowym paskiem zadań, ukrywanie ikon w zasobniku systemowym, powiadamianie i śledzenie zadań za pomocą Plasmy. Nowe aplety pozwalają na pozostawianie wiadomości na zablokowanym ekranie, przełączanie aktywności, pogląd plików, czy monitorowanie nowych wiadomości. Obszar roboczy Plasmy obsługuje gadżety Google Gadgets. Usprawniono także wsparcie dla wielu monitorów poprzez bibliotekę Kephal.

Kliknij w obrazek, aby zainstalować KDE 4.2 dla openSUSE 11.1:




Menedżer plików Dolphin umożliwia podgląd plików w pasku narzędziowym oraz posiada suwak pozwalający skalować wielkość ikon. Może także pokazywać pełne ścieżki na pasku breadcrumb. Poprawiono prędkość ładowania stron w przeglądarce stron WWW Konqueror, z kolei pasek szukania podczas pisania usprawnia nawigację po stronach, zaś zakładki mogą być używane jako strony startowe. Kontact obsługuje metodę przeciągnij i upuść w widoku wolny/zajęty. Klient poczty KMail posiada bogatą listę nagłówków wiadomości, zmianie uległ także widok załączników.

Edytory tekstowe KWrite i Kate mogą pracować w trybie Vi dostosowującym je do tradycyjnych edytorów uniksowych. PowerDevil, nowa infrastruktura zarządzania energią, wprowadza zintegrowane narzędzie do kontrolowania różnych aspektów zasilania urządzeń mobilnych. KSnapshot przechowuje teraz tytuł okna jako metadane podczas zapisywania zrzutu ekranu ułatwiając ich indeksowanie za pomocą silników wyszukiwawczych. Pojawiła się nowa gra Killbots, w pozostałych grach poprawiono interakcję z użytkownikiem oraz dodano nowe tematy.

Narzędzie do archiwizacji Ark posiada poprawiony graficzny interfejs użytkownika. Prócz tego program zyskał wsparcie dla archiwów chronionych hasłem i jest dostępny z poziomu menu kontekstowego menedżera plików. Nowy system konfiguracji druku udostępnia szereg funkcji, których dotąd brakowało w KDE 4. Klient pulpitu zdalnego KRDC oferuje wsparcie dla Active Directory, natomiast w KDE dla Windows znalazła się obsługa protokołów SFTP i FISH.

Kod źródłowy KDE 4.2 do samodzielnej kompilacji znaleźć można na serwerach twórców.

Komentarze (19)

Gość Data: 2009-01-28 13:42:26Odpowiedz

u mnie woła o libplasma.so.2

co robic?

Gość Data: 2009-01-28 15:41:52Odpowiedz

Re: u mnie woła o libplasma.so.2

trzeba kliknąć aby usunął 1 aplikacje korzystające z tej biblioteki (jest tam jedna taka aplikacja która korzysta z tej biblioteki a kde 4.2 ma już jej nowszą wersję)

Gość Data: 2009-01-28 18:53:41Odpowiedz

u mnie coś takiego ;/

Wystąpił błąd podczas instalacji. Aby uzyskać więcej informacji, proszę zobaczyć plik /var/log/YaST2/y2log. Błąd nastąpił podczas: nieznany

...ocb?

kaduk Data: 2009-01-29 11:41:22Odpowiedz

aktualizacja nieudana

Nic z tej aktualizacji nie wyszło. Próbowałem odinstalować KDE i zainstalować od razu nowe. I dalej nic. Błąd Plasmy. "..crashed and caused the signal 11 (SIGSEGV)". Niby się urichamia tryb graficzny ale brak pulpitu. Okna niektóre się otwierają i... o dziwo compiz na nich dziła: A pulpitu jak nie ma tak nie ma. Ileż już googlowania za mną. No clues

mat3eo Data: 2009-02-02 19:56:17Odpowiedz

OK!

Ja zrobiłem w ten sposób że, zainstalowałem Suska bez KDE potem doinstalowałem aktualizację
i wszystko jest ok.

kaduk Data: 2009-02-02 22:07:13Odpowiedz

ju z też OK!

Odinstalowanie compiza na czas aktualizacji pomogło!

Gość Data: 2009-02-07 20:01:35Odpowiedz

hehe nowe kde

po zaktualiowaniu nowego kde padła mi plasma. Słowem co właczyłem kompa to coś się samoistnie zmieniało w konfiguracji pulpitu.Mało tego po zaktualizowaniu kde , system pobiera kilka poprawek (stabilny taaak ??? ) co sprawia że pulpit wygląda po około 3 uruchomieniu jak by był dopiero co przygotowywany jako wczesna beta. Wywaliłem KDE i smigam z gnome. I dopiero teraz mogę mówić o stabilności

Gość Data: 2009-02-08 07:45:18Odpowiedz

Co byście nie pisali-

to prawdy oszukać się nieda! System ma problemy i to spore, począwszy od rozpoznawania sprzętu, braku sterowników, prawidłową obsługę urządzeń, poprzez problemy z instalacją systemu (naszczęście rzadko!) ale również stabilność systemu! (tu niestety za często!) Słowem system do wszystkiego (za wyjątkiem gier ale to w linuxach jak narazie problem poważny) i można powiedzić też że - system do niczego! U niemców jest takie powiedznie iż najgorsze, stare dziurawe niemieckie wiatro jest lepsze od polskiego nowego. Można by również powiedzieć iż najgorszy windows będzie stanowczo lepszy w funkcionalności niż najlepszy openSUSE - I z czystym sumieniem trzeba powiedzieć że to jest prawda! Trzeba przyznać iż przed openSUSE jest bardzo daleka drogo by można było stwirdzieć iż system jest naprawdę dobry! Jest sporo jeszcze pracy z przebudową kernela włącznie o czym Tarwalds dobrze wie! To wszystko idzie dużo za woooolnoooo! Obecnie w dobie kryzysu światowego mam ogromne wątpliwości bo prawdopodobnie prace nad projektem mogą stanąć! Tak wię projekt openSUSE jest w mniejszym lub większym stopniu zagrożony! Było ostatnich parę dobrych lat gdzie uważam można było osiągnąć o wiele więcej niż zrobiono, ale niestety nie zaprzepaszczono szanse i stracono cenny czas. Szkoda, naprawdę szkoda! Może za moło jest osób którym zależy by ten system był naprawdę dobry!

Gość Data: 2009-02-09 10:25:36Odpowiedz

o czym ty piszesz człowieku

chyba innego opensuse używasz...

Rafał Data: 2009-02-16 22:57:22Odpowiedz

Miałem taką sytuację, gdy po aktualizacji KDE do wersji 4.2, nie były zapisywane żadne ustawienia pulpitu. Stąd po każdym włączeniu openSUSE, pulpit wyglądał tak, jak tuż po aktualizacji, a do tego pojawiały się jakieś niepotrzebne ikony na panelu. Pomogło usunięcie ukrytych plików w katalogu /home/... i już wszystko grało.

Gość Data: 2009-02-18 16:30:40Odpowiedz

Same kłopoty

"System ma problemy i to spore,..."
Podpisuję się pod tym obiema rękami. System sypie się przy próbie instalowania sterów do grafiki albo pociągnięciu kilku aktualizacji. Windows to badziew ale prostszy badziew i jeśli komuś zależy na używaniu komputera w bezpieczny sposób wystarczy XP z Kaspersky Internet Security i serfowanie po bezpiecznych stronach, o Viście nie piszę nawet bo chodziła u mnie jak żółw w błocie. Poza tym zarówno KDE jak i Gnome moim zdaniem nie umywają się do Aero w Viście pod względem wizualnym oczywiście. Suse to nieprzyjazny system dla normalnego użytkownika, może zagorzały komputeromaniak lubujący się w zarwanych nocach nad konfigurowaniem produktu Novella doceni jego ukryte piękno, ja w każdym razie jakoś go nie dostrzegłem. Zastrzegam że posiadam kupną wersję na DVD i instalator Open Suse jest u mnie w porządku.

Gość Data: 2009-02-19 14:43:04Odpowiedz

Trochę problematyczny ale fajny i przyst

Nie jest prawdą że dystrybucja Open Suse jest dla wybranych, wersja 11 i 11.1 to praktycznie system do używania zaraz po zainstalowaniu, sam podczas instalacji wgrywa sterowniki sprzętu i najpotrzebniejsze programy, nie ma jak w Windows szukania marnując czas i pieniądze. Poza tym jądro Linux jest odporne na większość robaków i wirusów nękających sieć pisanych pod produkty Microsoft.To ważne, jednak ze stabilnością zwłaszcza KDE 4.2 to raczej słabiutko, ciągle wywalają jakieś alerty o błędy Plazmy... A poza tym miodzio.

Krzysztof T Data: 2009-02-19 17:46:05Odpowiedz

Re: Trochę problematyczny ale fajny i pr

nie pisz głupot! Nie rób dobrej miny do złej gry. Komu chcesz wmówić że ten system jest dobry?! Głupszych szukasz od siebie?! Nas już nie nabierzesz!

ubik Data: 2009-02-20 08:07:14Odpowiedz

Re: Re: Trochę problematyczny ale fajny

mnie nabierze. używam suse od 5 lat. jak dla mnie suse zjada na śniadanie i windowsa i inne dystrybucje.

Gość Data: 2009-02-20 13:33:05Odpowiedz

Jak Ktoś sobie nie umie poradzić to pisze że system jest be - no cóż nie każdy jest mądry...

Gość Data: 2009-02-21 08:00:30Odpowiedz

czekam na naprawdę dobre wydanie openSUS

Jak do tej pory czekam 4 lata i nic, system jest z epoki początku lat 90 /94 (windowsa - takie sprawia wrażenie )wygląda na to iż potrzeba mu około 7 / 10 lat i będzie, a raczej powinnien być już dobry! Więc jeszcze czekamy!

PeaceLover Data: 2009-03-20 13:39:44Odpowiedz

OpenSUSE jest ok.

jak sie nie podoba to nikt was nie trzyma, nie jest wina programistow OpenSUSE ze jeden z drugim botkiem nie umieja sobie poradzic z rzecza X... cala prawda: "System jest tak dobry jak jego administrator".

Gość Data: 2009-04-11 15:48:05Odpowiedz

Wielki klopot

Witam czy KDE 4.2 da sie zaistalowac bez internetu,bo na linuksie moj internet nie chodzi

Twój komentarz został donany

Gość Data: 2009-09-23 13:18:47Odpowiedz

jest juz kde 4.3 takze temat lekko stary