Linux na superkomputerach: najwydajniejsze korzystają z SUSE Linux

Linux na superkomputerach: najwydajniejsze korzystają z SUSE Linux

Autor: Admin

Data: 12 czerwiec 2008

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 2957

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

Trzy najwydajniejsze superkomputery świata korzystają z SUSE Linux Enterprise Novell poinformował, że najwydajniejsze superkomputery na całym świecie pracują głównie pod kontrolą systemu operacyjnego SUSE Linux Enterprise Server. Według TOP500, projektu mającego na celu monitorowanie trendów w systemach komputerowych o największej mocy przetwarzania, SUSE Linux Enterprise jest obecnie najczęściej stosowaną wersją systemu Linux na największych superkomputerach.

Z 50 najwydajniejszych superkomputerów świata, aż 40 procent pracuje pod kontrolą SUSE Linux Enterprise. Dotyczy to w szczególności trzech pierwszych systemów na liście: IBM eServer Blue Gene w Lawrence Livermore National Laboratory, IBM eServer BlueGene/P (JUGENE) w Juelich Research Center i SGI Altix 8200 w New Mexico Computing Applications Center.

Superkomputery i wydajne klastry obliczeniowe działające pod kontrolą systemu SUSE Linux Enterprise Server obsługują newralgiczne zadania takich firm i instytucji, jak Audi, MTU Aero Engines, NASA Advanced Supercomputing Division, Porsche Informatik, Seoul National University, Swinburne University of Technology, Tokyo Institute of Technology oraz Wehmeyer.

Systemu SUSE Linux Enterprise firmy Novell używają też trzy superkomputery w NASA Advanced Supercomputing Division. Maszyny te służą do badań nad nową generacją technologii spełniających wymagania techniczne i naukowe NASA, sterują pracą systemów i programami startów, a także wspierają realizowane przez NASA programy lotnicze, naukowe i kosmiczne. Następny superkomputer NASA, który zostanie uruchomiony tego lata, będzie również korzystał z systemu SUSE Linux Enterprise Server i będzie jednym z największych systemów SGI Altix ICE, dysponującym mocą przetwarzania taką, jak trzeci na obecnej liście najwydajniejszych maszyn.

„W NASA rozwiązywane są najbardziej złożone problemy naukowe, więc system operacyjny, który pomoże nam osiągnąć maksimum możliwości obliczeniowych jest sprawą bardzo ważną”, mówi William Thigpen, szef działu inżynieryjnego w NASA Advanced Supercomputing Division. „Dwa najważniejsze kryteria wyboru systemu operacyjnego to wydajność i elastyczność. Właściwy system operacyjny pomaga nam przesuwać granice wydajności obliczeń i otwiera dostęp do nowych poziomów innowacji w programach kosmicznym, naukowym i lotniczym.”

Współpraca z partnerami Firmy takie jak Appro International, Atipa Technologies, Cluster Resources, HP, Penguin Computing, SGI i Teradata włączają SUSE Linux Enterprise Server do dostarczanych klientom rozwiązań obliczeniowych o dużej wydajności.

„Ostatnio wprowadziliśmy do oferty nową rodzinę platform sprzętowych, od rozwiązań klasy entry-level po aktywne, korporacyjne składnice danych, zaspokajających różnorodne potrzeby klientów”, mówi Scott Gnau, dyrektor ds. rozwoju w Teradata Corporation. „Nasze rozwiązania zostały stworzone z myślą o wspieraniu potężnych aplikacji typu business intelligence i systemów wspomagania decyzji w czasie rzeczywistym, w tym rozwiązań do wykrywania nadużyć i zapobiegania im, segmentacji klientów, zarządzania kadrami i prognozowania. Nasze rozwiązania działają w środowisku SUSE Linux Enterprise Server firmy Novell, które dzięki wyjątkowej skalowalności, niezawodności, elastyczności i łatwości użycia, jest optymalną korporacyjną wersją Linuksa dla naszych klientów. Zdecydowaliśmy się wybrać Novella i jego platformę SUSE Linux Enterprise ze względu na dostępność pełnej gamy usług dla Linuksa, wspierających duże, korporacyjne systemy.”

Irene Qualters, starszy wiceprezes SGI ds. oprogramowania, mówi: „SGI koncentruje się na wydajnych systemach obliczeniowych o dużej skalowalności, zaś SUSE Linux Enterprise Server jest systemem preferowanym przez wielu użytkowników platform Altix i Altix XE. Wobec wzrostu złożoności wydajnych systemów obliczeniowych we wielu branżach, współpraca między SGI i Novellem gwarantuje, że SUSE Linux Enterprise będzie nadal wiodącym systemem operacyjnym dla wydajnych klastrów obliczeniowych, zaspokajającym nowe potrzeby biznesowe.”

Michael A. Jackson, prezes Cluster Resources Inc., mówi: „Nasza współpraca z Novellem pomaga przezwyciężyć ograniczenia rynku HPC, wynikające ze złożoności i możliwości wsparcia. Powstały dzięki niej Moab Cluster Builder for SUSE Linux Enterprise instaluje gotową do pracy, zoptymalizowaną pod kątem HPC wersję SUSE Linux Enterprise Server, wyposażoną w łatwe w użyciu rozwiązania do zarządzania zasobami i obciążeniem. Dodatkowo dzięki porozumieniu Novella z Microsoftem w sprawie zgodności interoperacyjnej, możemy oferować dynamiczne klastry z różnymi systemami operacyjnymi. Takie rozwiązanie nowej generacji sprawia, że pojedynczy klaster zawiera zarówno SUSE Linux Enterprise, jak i Windows, zaś systemy operacyjne można zmieniać dynamicznie w zależności od przydzielonych zadań. Novell zajmuje centralną pozycję zarówno jeśli chodzi o możliwości nowej generacji rozwiązań HPC, jak i łatwość ich użytkowania, niezawodność i dostęp do pomocy technicznej.”

SUSE Linux Enterprise jest liderem rynku wydajnych systemów obliczeniowych od ponad dziesięciu lat, bazując na solidnym fundamencie technologicznym tej dystrybucji. Możliwości przetwarzania SUSE Linux znane z największych superkomputerów są też dostępne na tańszym sprzęcie dla firm i instytucji z różnych branż, ośrodków badawczych i akademickich.

„SUSE Linux Enterprise stał się preferowanym systemem operacyjnym HPC ze względu na swą skalowalność i wydajność, a także dostępność szerokiej gamy narzędzi programistycznych i oprogramowania opartego na otwartym dostępie do kodu źródłowego”, mówi Carlos Montero-Luque, wiceprezes ds. zarządzania produktami w dziale Open Platform Solutions firmy Novell. „Do obsługi rozwiązań klasy HPC klienci i partnerzy mogą wykorzystywać zgodne ze standardami branżowymi serwery i klastry pracujące z SUSE Linux Enterprise.”

Informacja Prasowa Firmy Novell

Komentarze (4)

fanboy ubuntu Data: 2008-06-12 19:34:01Odpowiedz

ten obrazek

to chyba raczej nie pasuje bo to jednak nie o takie kompy chodzi

Łukasz Cebulski [Administrator Data: 2008-06-12 21:22:25Odpowiedz

To jest taki podobny obrazek do wyobrażanego sobie przez nas superkomputera. Oczywiście, że nie o takie komputery chodzi lecz jak Twoim zdaniem wygląda superkomputer. ? Pozdrawiam

DJ Danielus Data: 2008-06-13 16:55:32Odpowiedz

openSUSE + super sprzęt

Wreszcie ktoś potrafi docenić potęgę Linuksa, a nie tylko w kółko to samo: Windows, Windows, Windows...

Twój komentarz został donany

fanboy ubuntu Data: 2008-06-20 00:44:32Odpowiedz

@Łukasz Cebulski

no ja tam się nie znam ale może np. tak: http://images.google.pl/images?gbv=2&hl=pl&q=blue+gene&btnG=Szukaj+obraz%C3%B3w
do kolegi wyżej: na tym podwórku nigdy windowsa nie było I mam nadzieję że nigdy nie będzie