Instalacja openSUSE 11.2

Instalacja openSUSE 11.2

Autor: Admin

Data: 14 listopad 2009

Kategoria: Archiwum

Odsłon: 36823

Tagi:

Artykuł może być już niekatualny - Zawarte w nim porady mogą nie działać prawidlowo na nowszych wydaniach openSUSE

Instalacja opeSUSE 11.2 jest prosta i szybsza od wcześniejszej wersji openSUSE 11.1 Poniżej został opisany cały przebieg domyślnej instalacji wraz z  zrzutami ekranu poszczególnych etapów . Instalacja została przeprowadzona z użyciem płyty DVD dla procesora 32 bitowego. Sam proces instalacji zajmuje kilka dziesiąt minut i wymaga około 5GB wolnego miejsca na dysku oraz minimum 512 MB pamięci ram dla instalacji ze środowiskiem graficznym GNOME lub KDE. Zapraszam wszystkich do przetestowania openSUSE 11.2

Linki do obrazów ISO znajdują się tutaj: Pobierz openSUSE 11.2

Aby przeprowadzić proces instalacji nasz komputer musi umożliwiać uruchomienie systemu z płyty DVD. W większości przypadków nie wymaga to od nas żadnych ingerencji jeżeli jednak w twoim przypadku komputer nie uruchamia się z płytki zapoznaj się z instrukcją obsługi lub poszukaj odpowiedniej opcji w BIOS'ie.

Po uruchomieniu systemu z płyty instalacyjnej pojawi się na chwile poniższy ekran powitalny.

thumbs/000_welcome_screen.png.png

Następnie wyświetli się menu wyboru akcji:

thumbs/001_grub_start.png.png

  • Uruchomieni z dysku twardego (Boot from Hard Disk) - uruchamia już zainstalowany system operacyjny w naszym przypadku oznacza to rezygnacje z instalacji
  • Instalacja (Installation) Instalacja openSUSE 11.2 aby przejść do instalacji należy strzałkami wybrać tą opcję (polecam wstrzymać się z z uruchamianiem instalacji - patrz następny etap)
  • Naprawa systemu (Repair Installed System)- uruchamia narzędzie do sprawdzenia naprawy zainstalowanego systemu openSUSE 11.2 będzie to opisane w osobnym artykule
  • System ratunkowy (Rescue System) - uruchamia system w trybie tekstowym bezpośrednio z płyty
  • Sprawdź płytę instalacyjną (Check Installation Media) - umożliwi nam sprawdzenie czy nagrana przez nas płyta jest sprawna (w przypadku zawieszania się instalacji - zaleca się przeprowadzenie tego testu)
  • Test sprzętu (Firmware Test) - narzędzie dla zaawansowanych użytkowników, które umozliwi nam sprawdzenie kompatybilności sprzętu z Linuksem
  • Test pamięci (Memory Test) - narzędzie umożliwiające sprawdzenie czy pamięć operacyjna w komputerze jest uszkodzona (Linuks jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia pamięci dlatego zalecane jest wykonanie tego testu jesli mamy problem z zawieszającą się instalacją)



Aby zmienić język instalacji należy poprzez klawisz F2 wybrać strzałkami język polski i dopiero teraz rozpocząć instalację klikając klawisz ENTER


thumbs/003_kernel_load.png.png


Po załadowaniu się instalatora mamy jeszcze jedną możliwość wybrania języka systemu i układu klawiatury. Dodatkowo zaprezentowana jest Umowa licencyjna, która nie jest dostępna w języku polskim: http://bugzilla.novell.com/show_bug.cgi?id=512173.




Następnie wybieramy Tryb instalacji do wyboru mamy:



  • Nowa instalacja - Instalacją z formatowaniem partycji bez zachowania wcześniejszych ustawień, programów plików etc.
  • Aktualizacja - Instalacja openSUSE 11.2 na starszej wersji systemu z zachowaniem ustawień części programów (cześć programów, które nie posiadają aktualizacji może nie działać na nowszej wersji - w większości przypadków są to programy dodatkowe nie dostępne na płycie instalacyjnej)
  • Naprawa zainstalowanego systemu - uruchamia programowanie umożliwiające naprawę zainstalowanego systemu openSUSE (można to narzędzie wybrać bezpośrednio z menu płyty instalacyjnej - patrz 1 ekran)

Na potrzeby tego artykułu skorzystano z domyślnie zaznaczonej opcji "Użyj automatycznej konfiguracji" - w większości przypadków nie ma potrzeby na odznaczanie tej opcji.

Wybór strefy czasowej - system automatycznie wybiera prawidłowo Polskę i naszą strefę czasową.




Zalecam zwrócić uwagę na godzinę prezentowaną w prawym dolnym rogu - w przypadku kiedy godzina prezentowana na tym zegarku jest błędna pokazuje następną godzinę wystarczy odznaczyć opcję "Ustawienia zegara sprzętowego UTC"]

Wybór środowiska graficznego (wyglądu okien ikon etc).



Wybór odpowiedniej opcji zostawiam już w kwestii gustu osobiście pracuje na KDE zainteresowanych odsyłam do:

http://pl.wikipedia.org/wiki/K_Desktop_Environment
http://pl.wikipedia.org/wiki/GNOME
http://pl.wikipedia.org/wiki/Xfce

Następnie wybieramy partycjonowanie dla naszego systemu.



Jest to ważny aspekt ponieważ może usunąć skutecznie zainstalowanego Windowsa lub inny system. Wstępnie Instalator dobrze dobiera partycjonowanie tak aby zachować instalacje Windowsa. W większości przypadków występują trzy problemy:

  1. Za mało miejsca na dysku - występuje jesli mamy zainstalowanego Windowsa na którym jest mniej niż 5 GB wolnego miejsca (rozwiązaniem jest usuniecie zbędnych plików na windowsie i wykonanie defragmentacji dysku)
    http://www.centrumxp.pl/WindowsXP/435,1,Defragmentacja_dysk%C3%B3w.aspx
  2. Dysk jest za bardzo pofragmentowany - należy wykonać defragmentacje j.w.
  3. W przypadku kiedy mamy zainstalowanego Linuksa obok Windowsa instalator decyduje się w grać openSUSE 11.2 w miejsce wcześniej zainstalowanego Linuksa.

Aby wgrać system na własnych ustawieniach należy skorzystać z przycisków do tworzenia i edycji partycji. http://www.susek.info/article/Partycje-i-problemy.shtml

Ustawienia użytkowników. Ostatnim etapem konfiguracji jest wybranie nazwy i hasła dla użytkownika.




Domyślnie opcje są tak ustawione że Użytkownik którego login tutaj wpiszemy będzie automatycznie logowany do systemu a jego hasło będzie użyte też dla konta administratora.


Dochodzimy do ostatniego etapu konfiguracji tj.: podsumowanie naszych ustawień.



Każda kategoria umożliwia dokonania zmian.

Jeśli wszystko się zgadza z naszymi oczekiwaniami przechodzimy do Formatowania oraz kopiowania plików potwierdzając swój wybór.



Czas potrzebny na instalację plików i wgranie ustawień jest zdecydowanie krótszy niż we wcześniejszych wersjach. Po wgraniu plików system wykona restart systemu. Domyślnie uruchomi się nam menu płyty instalacyjnej po restarcie ale nie należy nić zmieniać ponieważ domyślnie jest już wybrana opcja uruchomienia z dysku twardego.



Po powtórnym uruchomieniu instalatora system dokończy konfigurację systemu.



thumbs/017_autoconfigurations.png.png


Po czym uruchomi wybrane wcześniej środowisko graficzne.



I wyświetli ekran powitalny.



To już koniec instalacji systemu.



Zapraszam wszystkich do zapoznania się z następnymi artykułami poświęconymi instalacji dodatkowego sprzętu oraz oprogramowania dla openSUSE 11.2.

Komentarze (62)

Gość Data: 2009-11-15 12:28:21Odpowiedz

instalacja z iso przez usb

wie ktos jak zainstalowac suse z dysku przednosnego podpietego pod usb ? mam obraz suse 11.2 a nagrywarka mi nie dziala...

Gość Data: 2009-11-15 17:24:55Odpowiedz

Re: instalacja z iso przez usb

http://en.opensuse.org/Installation_without_CD

Gość Data: 2009-11-19 00:41:11Odpowiedz

Problem z instalacją

Witam Mam taki problem, po zakończeniu instalacji i ponownym uruchomieniu w celu zakończenia konfiguracji wywala mi grafikę albo rozdzielczość poza zakresem albo odświerzanie dziwne się włącza. Dodam że mam nvidię na agp i monitor crt.

Gość Data: 2009-11-21 10:31:44Odpowiedz

widok konsoli

Po zainstalowaniu opensuse 11.2 i pierwszym uruchomieniu pojawia się tryb tekstowy, a w nim prośba o login oraz hasło. Wpisuję dane podane w trakcie instalacji, Wywala mi błędny login. Co to może być

Gość Data: 2009-11-21 20:21:42Odpowiedz

Gość Data: 2009-11-25 19:57:17Odpowiedz

mnie po zainstalowaniu siadła jasność mo

działa szybciej niż 11.1, ale ten ekran :/

Gość Data: 2009-11-26 08:53:21Odpowiedz

Instalacja problem

Problem z instalacją 11.2 mam taki sam jak użytkownicy powyżej. Podczas zakończenia instalacji albo się wiesza albo przechodzi do ekranu logowania. Doszedłem, że wpisując w użytkowniku root a w haśle hasło ustawione podczas instalacji uruchamia się ale w języku angielskim. I też niekiedy się wiesza. Opcja napraw system nie pomaga. ściągłem os-a 2 razy i nic. Może system 64 bit który ściągłem jest do bani. Nie można znaleźć żadnych informacji na ten temat. Pomocy w tym temacie.

auutko.com Data: 2009-11-26 09:27:06Odpowiedz

Czy można..

zainstalować na komputerze przenośnym na tym samym dysku co Windows bez konieczności kasowania WinXP?Jeśli tak to czy będzie możliwość korzystania raz z jednego a raz z drugiego systemu?

Gość Data: 2009-11-26 19:07:55Odpowiedz

Re: Czy można..

tak jesli masz wystarczajaca ilosc wolnego miejsca na dysku to instalator zmniejszy partycje windowsa i stworzy partycje dla openSUSE

Gość Data: 2009-11-27 00:47:35Odpowiedz

Gość Data: 2009-11-27 10:14:15Odpowiedz

Re: Problem z instalacją

witam mam ten sam problem na monitorze lcd więc to nie problem monitora, po instalacji w momencie ładowania YaST-a wywala grafikę i nie można załadować konfiguratora i prawidłowo zakończyć instalację

Gość Data: 2009-11-30 00:19:12Odpowiedz

Z instalką nie problem, ale co dalej...w

Susełek 11.1 chodził jak bajka (prawie) diabeł podkusił na aktualizację do 11.2. Stało się straciłem polskie znaki i nie tylko (co ja nie wyczyniałem - a znam się trochę na tej "bajce" - 11 lat w tym grzebię) Nowa instalka 11.2 i kicha. Grafa GF7300GS z monitorem LG Flatron F900P nie do przejścia ani z nv ani z nvidią (z resztą nv wywalili z jądra), żade edit x-org config nic, nic nie ruszało. Namieszali dobrze developy w nowych jąderkach. Pozostale najnowsze dystrybuty (ubuntu, fedora, mandriva - tak samo) Debian Lenny też poszedł na łatwiznę. Na LCD i lapkach po japońsku "jako-tako" - Wygląda na to że, poszli na łatwiznę chytrusy. Na koniec trzech dni "zabawy" (nie Andrzejkowej) podałem się instalując całkiem spokojnie Fedorkę Re-Spin bez żadnego bólu z odświeżanien i rozdzilczością jaką chciałem. Ból się pojawił jak zobaczyłem rozłażone wokół tylko z tego roku Linux Magazine, Linux+ i parę linuksowych książeczek - przecież to kosztowało tyle co stoi pudełkowa najnowsza Win7groza. O zrozo, Susełku i Sabo nie idźcie tą drogą...

początkujący Data: 2009-11-30 09:56:21Odpowiedz

zmiana środowiska

jak zmienić środowisko graficzne z gnome na kde?

Gość Data: 2009-12-03 15:48:24Odpowiedz

Re: Re: Problem z instalacją

Witam u mnie był podobny problem GF7600 i wywalało system po jednej ze standardowych aktualizacji systemu SuSe11.0, postanowiłem że i tak czas przejść na 11.2 w trakcie instalki w momencie przejścia do konfiguracji poinstalacyjnej i-X-y wywalało bezprzerwy. Problem rozwiązałem wracając na starą GF FX5200 i problem jak ręką odjął bazuje na sterownikach Legacy. U znajomych problem też występuje powyżej GF6.. niestety nie popisali się kompilatorzy nowego jąderka...

Gość Data: 2009-12-04 08:53:40Odpowiedz

:)

mam wrazenie ze instalacja trwa szybciej niz we wczesniejszych wersjach

Gość Data: 2009-12-04 18:08:41Odpowiedz

tez mam 7600

ale u mnie wszystko dziala...

czrs1056 Data: 2009-12-04 19:56:48Odpowiedz

Re: tez mam 7600

Co to znaczy że u ciebie wszystko działa ? U mnie nie działa dzwiek w Youyube chodź byłem mile zaskoczony ze się odezwała karta dzwiekowa X-FI sondblaster.Procek Quad 6600 dysk 300Gb Velociraptor Suse 11.2 KDE ale z dźwiekiem z Yutube nie wiem od czego zacząć.Na laptopie udało się wywaliłem pulse i chodzia na stacjonarnym z X_FI problem i nie wiem jaka komedę wpisac w konsoli zeby zobaczyć co tam brakuje.

czrs1056 Data: 2009-12-04 20:06:14Odpowiedz

Re: Czy można..

Tak mozna musisz mieć 20GB wolnego miejsca aby ten system jako tako ci działał.Bo jak miałem 10 Gb nie mogłem wogle zainstalować Na WD75GB Raptor Musiałem zwolnic miejsca a on sam wycioł i się zainstalował.SuSe11.2 potrzebuje dużo miejsca na dysku.Do wersji 11.1 wystarczało 10GB. Ale za to Win Vista nie ma co sie z nim r ównać chodzi on jak rakieta .Tylko jeden mankamentprzy wyłączaniu systemu długo trzeba czekać na okno wyłącz komputer lub Uruchom podobnie u was też tak samo???

Gość Data: 2009-12-04 20:17:59Odpowiedz

Re: Czy można..

Ja mam na Lapku Samsung R510 XP,Vista i SuSe11.2 i działa ale musiałem zawalić dysk 500Gb i jest spoko. I w takiej kolejnosci musisz wgrywać .Windows-y nie uzywam do netu bo zapychja lącze tylko suse do neta.

Gość Data: 2009-12-05 17:30:53Odpowiedz

JA ŚCIĄGNĄŁEM JUŻ WSZYSTKIE WERSIE,ZEPSUŁEM 20 PŁYT I CO?KICHA-ZA KAŻDYM RAZEM NIE DZIAŁA MYSZ

Ciemny Data: 2009-12-07 14:35:15Odpowiedz

ciemnosc widze

kicha - ekran pracuje na 30% jasnosci i nie da sie regulowac

Gość Data: 2009-12-07 19:37:30Odpowiedz

suse 11.2 bez internetu dziadostwo

Gość Data: 2009-12-08 17:04:17Odpowiedz

live cd

czy ta płyta chodzi jako live cd ? bo z tego opisu to nie wynika

wojtas Data: 2009-12-08 22:19:54Odpowiedz

suseł 11.2

Panowie nie skąd te wrzaski, przy 11,1 było to samo - nie chodzi, nie działa itp.U mnie aktualizacja na 2 kompach z 11.1 bez problemu - PIERWSZY RAZ. Może macie jakieś problemy sprzętowe? Suseł 11.2 wyraźnie szybszy ))

Gość Data: 2009-12-09 00:15:34Odpowiedz

Re: live cd

jak we wstępie:

"Instalacja została przeprowadzona z użyciem płyty DVD"

czyli DVD to nie liveCD

Mck Data: 2009-12-09 17:43:34Odpowiedz

problem z logowaniem

podobnie jak koledzy mam problem z logowaniem
po instalacji wyskakuje okienko z loginem i hasłem, po wpisaniu podanego wcześniej hasła wyskakuje "logowanie nie powiodło się" (czy jakoś tak) próbowałem 3 razy instalować i zawsze to samo, poprawność płyty sprawdzałem i wychodziło że nie znalazło błędu

Gość Data: 2009-12-11 08:55:44Odpowiedz

Re: problem z logowaniem

nie wiem dlaczego tak jest ale zalogujesz się z hasłem roota jako zwykły użytkownik

JOSHUA Data: 2009-12-14 20:45:37Odpowiedz

SUSE SUCKS !

MUAHAHAHAA. WIDZĘ ŻE DEVELOPERZY UPARCIE Z WERSJI NA WERSJĘ DOPIESZCZAJĄ GRAFICZNIE SUSŁA JEDNOCZEŚNIE CZYNIĄC GO CORAZ BARDZIEJ NIESTABILNYM. Z TEGO POWODU WŁAŚNIE PRZESIADŁEM SIĘ NA DEBIANA. ZERO PROBLEMÓW ZE STABILNOŚCIĄ I WSZYSTKO DZIAŁA JAK NALEŻY. JAK TAK DALEJ PÓJDZIE BĘDĄ GO ROBIĆ TYLKO DLA SIEBIE CHYBA.

JOSHUA Data: 2009-12-14 20:51:29Odpowiedz

NO COMMENTS

JAKI JEST SENS TWORZENIA TYSIĘCY RÓŻNYCH DYSTRYBUCJI LINUXA ZAMIAST ZROBIĆ JEDNĄ ALE STABILNĄ, BĘDĄCĄ REALNĄ KONKURENCJĄ DLA WINDOWSA? ROZUMIEM ŻE DO TEGO POTRZEBA PIENIĘDZY , PROGRAMISTÓW ORAZ SPRAWDZENIA DZIAŁANIA SYSTEMU NA RÓŻNYCH PLATFORMACH SPRZĘTOWYCH I PRZY RÓŻNYCH KONFIGURACJACH. WIĘC SPYTAM RAZ JESZCZE: PO CO DZIELIĆ WŁOS NA CZWORO ? BEZ SENSU.

add1 Data: 2009-12-18 15:40:42Odpowiedz

upgrade z 10.3 do 11.2

chce sie "przesiasc" z open suse 10.3 na 11.2;
jak to zrobic aby nie stracic posiadanych danych (pliki)
z gory dzieki za info ew. manual;
is.

Gość Data: 2009-12-22 14:26:31Odpowiedz

SUSE 11.2 SUPER!!!!!!!!

Jak czytam opinie z problemami w tym systemie to nie mogę wyjść z podziwu. Jestem nowicjuszem jeśli chodzi o Linuksa ale instalacja okazała się bardzo prosta, system działa bezawaryjnie, bardzo stabilnie o efektach nie wspomnę ponieważ w Windowsie nie urastają im do pięt. Wspaniałe środowisko KDE z niesamowitymi efektami wizualnymi o których posiadacze Win mogą tylko pomarzyć (jak pulpit 3D). Również grafika surer (oczywiście po zainstalowaniu adekwatnych sterowników). Mam wersję x64, cudo!!!! Oczywiście jest i wada a mianowicie dużo mniejsza liczba aplikacji pod linuksa ale za to darmowe i bardzo rozbudowane. Dodam że bezproblemowo współistnieje on na jednym dysku z Windows 7 Ultimate.

Gość Data: 2010-01-02 23:57:38Odpowiedz

Problem z Grub


Mam pytanie jak bez pomocy dodatkowych narzędzi pozbyć się z dysku bootloadera, chodzi mi o Grub w OPENSUSE 11.2.
Na pewno nie instaluje się w MBR oraz w boot partycji dysku.

Proszę pomóżcie.

Gość Data: 2010-01-04 23:47:34Odpowiedz

a wsparcnia dla NEOSTRADY jak nie było t

a wsparcia dla NEOSTRADY jak nie było tak nie ma :/ biedny użytkownik instaluje sobie susła nową wersję ma stary modem i procesor 64bit -może sobie pasjansa ułożyć na nowym systemie !

Po cholere co wersje opisywac instalacje skoro tylko szata graficzna sie lekko zmienia a sama instalacja jest na poziomie debilizmu skoro podstawowego opisu nie ma chocby jak zamontowac neta ?

Zadowolony użytkownik Susełecz Data: 2010-01-06 21:54:15Odpowiedz

Opinia o systemiku

Ee tam...Mi chodzi jak marzenie!Owszem,kaffeine nie miało kodeków,tak jak i Amarok(co z resztą wywaliłem),ale zainstalowanie VLC Media Player wszystko rozwiązała.Nie jest taki zły...Oby tak działały dalsze wersje!Wcześniej miałem UBUNTU 8.04 ale na dzień dzisiejszy mi się znudził,więc mam Susełeczka kochanego!Do programistów-ŚWIETNA ROBOTA!OBY TAK DALEJ!Do użytkowników-nie ma systemu idealnego!Nawet UNIX ma swoje mankamenty...Ludzie popełniają błędy a potem naprawiają.Byleby to naprawianie nie odbiło się czkawką...Pa!

Zadowolony użytkownik Susełecz Data: 2010-01-06 22:05:55Odpowiedz

Opinia o systemiku

A!Zapomniałbym:w-y-p-a-l-c-i-e sobie płytę na -n-a-j-m-n-i-e-j-s-z-e-j prędkości!!!Ja raz tak miałem...Szybko ,szybko a pootem kiszka!Sie napociłem ze strachu...Nawkurzałem się co nie miara!O maly włos laptop z 12 piętra nie wywaliłem!Ale jeszcze raz nagrałem jak najwolniej plik z obrazem Susełeczka kochanego jak tylko mogłem-instalacja bezproblemowa!Chodzi jak Debcio 5.0 Lenny!Pozdrawiwm wszystkich!Linux rządzi!Pa!!!

Zadowolony użytkownik Susełecz Data: 2010-01-06 22:09:13Odpowiedz

Opinia o systemiku

A co do grafiki-Intel X3100...Ta sama która nie udźwignęła MacOS 10.5.6 Leopard...

Gość Data: 2010-01-07 16:58:54Odpowiedz

Duży Problem

Witam.
Ja mam niestety taki problem, Instalacje przeprowadziłem standardowo, nic nie zmieniałem. To mój pierwszy linuks wię chciałem zostawić sobie windowsa i klops. Mam do wyboru winde z bootmenu ale jak ją wybiorę to po chwili niebieski ekran i restart kompa. Posiadam netbooka Lenovo S10. Proszę o jakąś pomoc.

Gość Data: 2010-01-07 18:12:30Odpowiedz

specyfikacja jaka?

Adrian Data: 2010-02-06 12:41:24Odpowiedz

Instalacja

Więc tak, mi się wali wszystko już na starcie. Mianowicie, jak jest okno wyboru(instalowanie, start z dysku, naprawa itd.) Nie mogę nic zrobić, myszka ani klawiatura nie odpowiada. Próbowałem już wyciągać i wsadzać wtyczki. Ale nic!! Po prostu nie mogę zainstalować systemu.

Wiecie co zrobić??

Z poważaniem Adrian

killo` Data: 2010-02-06 23:49:36Odpowiedz

Re: SUSE 11.2 SUPER!!!!!!!!

eh... w ogole problem jako taki z programami nie dzialajacymi na linux'a nie istnieje... po to powstal program wine (http://www.winehq.org/) zeby przestac sie o to martwic

Gość Data: 2010-02-06 23:54:34Odpowiedz

Re: Re: SUSE 11.2 SUPER!!!!!!!!

no dobra poprawie sie... wszystko jeszcze nie dziala ale wiekszosc programow (w miare waznych) dziala albo jest w fazie testow na wine...

Gość Data: 2010-02-10 20:56:13Odpowiedz

Laptop Dell Inspiron 1501, karta Ati X200-zintegrowana
Instalowałem opensuse 10.0, 10.1, było ok. Teraz próba 10.2 - i kompletna porażka.
Uruchamia się,uruchamia uruchamia i nic. Następnie konsola i prośba o login i hasło. Nie działa hasło root`a ani usera.nic co było podane przy instalacji.Nie wim co robić

Gość Data: 2010-02-11 17:18:51Odpowiedz

Gość Data: 2010-02-25 13:12:45Odpowiedz

Zainstalowałem sobie opensusa , ale zachowałem też windowsa. Gdy wszedłem na windowsa zauważyłem, że mi wgl nie działa dźwięk
Co jest tego przyczyną wcześniej bezproblemowo mi dźwięk działał ...

Gość Data: 2010-02-27 17:25:50Odpowiedz

instal emachines g620

po zainstalowaniu openSUSE 11.2 WSZYSTKO DZIAŁA PIĘKNIE!!!

Gość Data: 2010-02-27 23:24:52Odpowiedz

chcę zainstalować najnowszego susła na Toshibie a 350, mam się spodziewać jakiś rewelacji typu, zwiechy nie brak dźwięku itp? Ktoś instalował na niej to?

Gość Data: 2010-02-28 14:21:59Odpowiedz

Problemy - Instalacja openSUSE 11.2

Witam i proszę o POMOC!!!
mam na laptopie kilka partycji; zainstalowałem win XP, viste , win 7 i....
na ostatniej partycji mam openSUSE 11.1 i jest ok, a problem pojawiła sie gdy chciałem instalować 11.2, niżej opisy:
1. instalacja 11.2 do momentu wpisz hasło - wpisałem proste i pojawiła sie komunikat ze za proste, ale już te napisy do poprawienia (takie na białym tle) były "martwe" nic nie pomagało ZERO reakcji na to klikania ; rozpocząłem więc od nowa i kolejny raz wprowadziłem trudne hasło... to poszłao ale tylko do momentu jak jest instaluj, bo tam ponownie pojawia sie okno i na białym tle jest do zatwierdzania instalacji ale przyciski sa martwe! klikanie nic nie daje
jeśli ktoś wie jak to ominąć (czy to wina płytki?) czy jest jakiś sposób by po pojawieniu sie instaluj ominąć to potwierdzanie w białym oknie; albo jak potwierdzić? klikanie myszy nic nie daje.. ale niestety klikanie na klawiaturze literki też NIC!!!
.. czy przed instalacją 11.2 trzeba formatować dyski linux'a??
.. czy wybierając (nie nowa instalacja) aktualizacje uda mi sie przejść z 11.1 na 11.2??

Quest Data: 2010-04-17 22:57:59Odpowiedz

Ostatnio testowałem openSUSE kilka lat temu i sprawdzał się doskonale, zobaczymy jak teraz działa

archie Data: 2010-04-29 20:29:33Odpowiedz

Problem - Instalacja openSUSE 11.2

iemka mam taki problem przy probie isntalacji open suse 11.2 wersja dvd 64bit mam wydzielony obszar na suska ktory ma rozmiar 70 giga swap oczywiscie tez jest ale neiwiem co jest grane bo program do partycjonowania w susku chce mi uciac partycje windowsowa z xp o 45 giga i zanic niechce sie susek zaisntalwoac bo wywala blad w trakcie isntalacji ze niemozna zmniejszyc partycji windows

Gość Data: 2010-05-05 07:50:31Odpowiedz

Czy

komuś w ogóle podoba się ten nowy ekran

c\'mon666 Data: 2010-05-06 23:41:20Odpowiedz

:))

podoba się :P )

krutki Data: 2010-05-16 09:02:17Odpowiedz

błąd przy starcie

Witam.

Ja również nowy w świecie Linuxa. I jak wyżej niektórzy mam problem po 1-szym uruchomieniu SUSEłka 11.2. Otóż wpisuję login i hasło i nic. Pozostaje konsola tekstowa. Jak przejść do trybu graficznego?

Mam kartę graficzną ATI x1400. Czy to może być problemem. O tyle mnie to dziwi, że jak odpalałem z Live CD to wszystko pięknie mi wykrywało...

Gość Data: 2010-05-28 23:39:47Odpowiedz

problem

jak od instalowac OpenSuse prubowałam i nic z tego nawet innych programów niechce instalowac hce hasło i logink ale i tak nie dzała

Gość Data: 2010-05-30 14:12:57Odpowiedz

Re: problem

Ja odinstalowuję open suse windowsem czyli uruchamiam jak do instalacji windowsa kiedy pojawi się strona plików często nie widać linuksowych bo tych nie lubi windows należy nacisnąc Esc pojawią się linuksowe pliki i po kolei je usuwać pozostawić windowsowe.

Gość Data: 2010-05-31 22:57:34Odpowiedz

Problem przy instalacji

Klikam instaluj i następuje "wczytywanie jądra systemu linux' jak na screenie 4. No i mam czarny obraz i klawiaturka sie zawiesza

Gość Data: 2010-05-31 22:58:41Odpowiedz

Problem przy instalacji

zapomniałem dodac wersja openSUSE-11.2-KDE4-LiveCD-x86_64

Gość Data: 2010-06-01 07:19:50Odpowiedz

i co z tego...

suse nie wykrywa karty sieciowej, a nawet po podłączeniu do lan jest to samo. internet to podstawa, po co mi system, który sobie nie radzi z tym przy instalacji i potrzebna jest dodatkowa ingerencja, szukanie i kombinowanie. Ten znienawidzony przez niektórych Windows radzi sobie znakomicie z kartami bezprzewodowymi, wykrywaniem monitorów przy pomocy HDMI- z tym sobie nie radzi Ubuntu. Każdy Linux ma jakiś błąd, który nie pozwala na swobodne korzystanie z komputera.

Gość Data: 2010-06-02 10:53:53Odpowiedz

Problem przy instalacji juz rozwiązany

Pisanie przewodnika przez jedną osobe to totalna lipa.Każdy ma inny zestaw pod pudłem i może napotkać na wiele problemów z którymi początkujący użyszkodnik może sobie nie poradzić. Pisząc poradniki konsultujcie się.
Niby u autora wszystko ładnie poszło a u mnie nie skąd mam wiedzieć, że trzeba acpi = off wklepac, a przecież poradnik jest dla zaczynających prace z tym systemem bo dla zaawansowanych nie jest potrzebny. Jeden bedzie szukał rozwiązania i pół dnia drugi oleje to i pojdzie na piwo i tak skonczy sie jego historia z linem.

Gość Data: 2011-10-15 11:40:45Odpowiedz

problem z kontem root

U mnie sie zainstalowalo wszystko OK. ale nie mam konta root - albo nie znam do niego hasła a bez tego lipa.
Jak odzyskac / zmienic hasło roota??

Gość Data: 2012-03-25 22:10:27Odpowiedz

Robie wszytko jak powyżej...

Niestety po pierwszym odpaleniu suse, gdy tylko go zresetuję...

Odpala mi sie bios i mówi, że nie ma systeu operacyjnego...

Zupełnie jakbym go zaintslował w kosmosie... Co moze byc przyczyną?

Gość Data: 2012-04-17 17:37:46Odpowiedz

pytanie?

myśle nad zainstalowaniem tego systemu mam dwie partycje na jednej vista a druga nie ruszana i tak czy instalować? bo jak czytam opinie no to strach jak myśle że coś się nie uda tym bardziej że niedawno laptob był naprawiany? co robić???

Twój komentarz został donany

Gość Data: 2012-04-23 08:57:53Odpowiedz

Re: pytanie?

suse 12.1 to świadome instalowanie wirusa 11GB